بازدید جناب آقای مهندس مصطفی موذن زاده رئیس اسبق هیات عامل ایمیدرو از معدن طلای زرشوران تکاب .

در این بازدید که با حضور جناب آقای مهندس نیکزاد معاون محترم فنی و بهره برداری شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و همچنین جناب آقای مهندس میرمعینی مدیر پروژه اکتشاف شرکت مهندسین مشاور معدن زمین صورت گرفت، ، مهندس موذن زاده و هیات همراه در جریان اهم فعالیتهای معدن طلای زرشوران قرار گرفتند.

مهرداد اکبریان در گفت‌وگو با صمت اعلام کرد:

برای تاجران خوشنام مواد معدنی مسیر سبز تعریف می‌شود

محبوبه ناطق: مهرداد اکبریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن است. این انجمن همزمان با مطرح شدن احیای معادن کوچک و متوسط از سوی خانه معدن ایران، موضوع احیای معادن سنگ‌آهن هماتیتی را مطرح کرد و آن را انقلابی در فعال کردن این معادن به سرکردگی بخش خصوصی دانست.

اکبریان در گفت‌وگو با صمت در حاشیه همایش احیای معادن کوچک و متوسط که ۸مرداد برگزار شد، به نتایج آخرین مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت صادرات مواد معدنی خارج از حلقه تولیدکنندگان پرداخت. او این مصوبه را به ضرر معدن‌داران کوچک دانست.
در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.
نظر شما درباره نفس برگزاری همایش احیای معادن کوچک و متوسط چیست؟
من این همایش را به فال نیک می‌گیرم چراکه نخستین همایش احیای معادن کوچک‌مقیاس است و حرکت خوبی است که بخش دولتی و خصوصی را کنار هم قرار داده است؛ اتفاق‌هایی در حال رخ دادن است مبنی بر اینکه هر ۲بخش یک نوع تصمیم را پیش می‌برند.
نتیجه این همایش را چه می‌دانید؟
نتیجه‌ای که این همایش خواهد داشت را می‌توان در ۲محور خلاصه کرد: اول اینکه باید به صاحبان پروانه‌های بهره‌برداری و اکتشاف و کسانی که بهره‌بردار هستند یا مکتشفند، اطلاع‌رسانی می‌کردیم تا بدانند محلی به نام شورای احیای معدن با این هدف تشکیل شده که معادن کوچک راکد نمانند و با شرایط بهینه فعال شوند. حتی نرخ تمام شده را پایین بیاورند و کیفیت محصول تولیدی و تعامل‌شان را افزایش دهند. نخستین قدم در این راستا این بود که فراخوانی برای همه داده شود. نخستین رسالت این همایش همین فراخوان می‌تواند باشد. دومین رسالت و نتیجه این همایش نیز این است که می‌تواند در نگاه مسئولان دولتی ما تاثیر بگذارد. برای مثال معتقدم حمایت از صادرات هیچ منافاتی با رونق تولید ندارد. برخی فکر می‌کنند برای حمایت از تولید داخل باید مانع صادرات شوند اما من این تفکر را قبول ندارم. حمایت از صادرات مانند حمایت از رونق تولید است و با شعار احیای معادن کوچک‌مقیاس هم منافاتی ندارد. بزرگ‌ترین دغدغه‌ای که پشت درهای این همایش برای بخش تولید وجود دارد، این است که بازارهای صادراتی ما به شدت در حال کوچک شدن هستند. به دلیل سیاست‌ کشورهای خارجی که در شرایط تحریم سوء استفاده می‌کنند خریدها کمتر می‌شود و ترانسفور کشتی و بیمه و ترانسفر مالی نیز سخت می‌شود. سیاست‌های داخل هم صادرات را محدود می‌کند. در این شرایط شاید فرصتی برای توسعه پروژه‌های عمرانی نداشته باشیم و ادامه این کار به روش قدیم ممکن نخواهد بود. پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۹۸ پروژه‌ّ‌های عمرانی رشد نکنند و شاید کاهش هم داشته باشند یعنی صادرات و مصرف مواد معدنی در پایان سال کاهش خواهد داشت. آمار ۳ماه نخست امسال نشان می‌دهد که تصمیم‌گیرندگان دولتی نباید فقط به آمار ۳ماه نخست سال اکتفا کنند بلکه با آمار ۱۲ ماهه شرایط فعلی باید تولید را تحلیل کنند. کوچک شدن بازار، این نگرانی را برای واحدهای تولیدی ایجاد می‌کند که این تولیدات را چه کسی، به چه نحوی و به چه قیمتی می‌خواهد خریداری کند.
با این شرایط بازار کوچک می‌شود. چگونه می‌توان نوید اشتغال، رونق کسب‌و‌کار و حمایت از معادن کوچک را داد؟
فرمولی به نام فرمول عرضه و تقاضا در جهان وجود دارد که بهترین سامانه‌ برای تنظیم بازار است. اجازه بدهیم یک عده عرضه کنند و یک عده تقاضا دهند و با هم به توافق برسند کم‌کم این قضیه معلوم خواهد شد که چه مقدار سنگ‌آهن باید تولید شود و چه میزان کنسانتره و به چه قیمتی باید فروخته شود. وقتی دولت به بهانه تنظیم بازار به مسائل بسیار حساس اقتصادی معادن مانند قیمت‌گذاری، نحوه عقد قراردادها و محدودیت صادرات ورود پیدا می‌کند، نتیجه آن بالا بردن هزینه تولید و صادرات است. به همین دلیل فکر می‌کنم اگر دولت روی سیاست‌گذاری‌هایش سنجیده‌تر عمل کند، هزینه تولید و صادرات در کشور بالا نمی‌رود و همین واحدهای کوچک که برای آنها همایش گذاشتیم و شعار احیای‌شان را می‌دهیم نیز متوقف نمی‌شوند. اما در ادامه معتقدم این همایش نه تنها منافاتی با اشتغال و رونق تولید ندارد بلکه این اتفاق را رقم زده است که تمام دست‌اندرکاران این معادن دور هم جمع شوند و راهکارهای پیشنهادی برای پایین آوردن نرخ تمام شده در یک معدن یا چند صنعت کوچک را بررسی کنند. شاید یکی از بهترین راه‌های احیای این معادن، تجمیع معادن کوچک در قالب یک کنسرسیوم است تا بتوانند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. همچنین ساخت واحدهای فرآوری کنسانتره و گندله‌سازی که در کلونی‌های معدنی انجام می‌شود پیشنهاد خوبی است، به این نحو که تعامل درازمدت برای تامین مواد اولیه داشته باشند. همچنین دولت باید بروکراسی‌های موجود را بسیار کم کند چراکه یکی از عواملی که نرخ تمام شده را بالا می‌برد همین بروکراسی اداری است.
سرانجام بخشنامه دولت برای صادرات مواد معدنی از سوی تولیدکننده‌ها چه شد؟ شما منتقد این طرح بودید.
دستاورد این بخشنامه ۲بخش دارد؛ بخش نخست این است که اگر بخشنامه منتج به افزایش شفافیت شود، آمارها را واقع‌گرایانه می‌کند که ما هم آن را تایید می‌کنیم. علاقه‌مندیم دولت یک روش ثانویه را به کار بگیرد تا مقداری شفاف باشد و انگشت اتهام به سمت صادرکننده واقعی مواد معدنی و سنگ آهن نرود، همچنین معتقدیم متخلفان از گروه ما نیستند و این امر هم ثابت شده است. حتی به صورت آشکار و پنهان گفته می‌شود متخلفان نه عضو انجمن هستند نه تولیدکننده و صادرکننده واقعی. این عده آدمهایی هستند که از بیرون می‌آیند و بر وضعیت فعلی ما تاثیر می‌گذارند. کاش در تنظیم این بخشنامه، نظر بخش خصوصی را می‌پرسیدند. شاید اگر نظر انجمن را جویا می‌شدند به نتیجه‌ای بهتر از این می‌رسیدند و ما هم نظرهای خود را می‌گفتیم. با این حال بخشنامه صادر شده است و ما در مقابل کار انجام شده قرار گرفته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم که شیوه‌نامه اجرایی این بخشنامه را با نظر انجمن سنگ‌آهن تنظیم کنند. در این زمینه، آیین‌نامه را خدمت آقای سرقینی پیشنهاد دادیم و توافقاتی هم در این زمینه انجام شد. در تمام جهان تاجر خوشنام تعریف ویژه‌ای دارد که در گمرکات از مسیر سبز رد می‌شوند. کسانی که ناشناخته و تازه‌کار هستند یا انگشت اتهام یا غیرشفاف عمل کردن به سوی‌شان نشانه رفته نیز از مسیر قرمز رد می‌شود. پیشنهاد دادیم شما هم مسیر سبز و قرمز برای تاجران خوشنام یا بدنام داشته باشید. در این راستا به نظر کارشناسی انجمن‌های تخصصی اعتماد کنید و اجازه دهید انجمن سنگ‌آهن وظیفه معرفی تاجران خوشنام را بر عهده بگیرد. همچنین اگر انجمن به تاجری نامه خوشنامی داد، این شخص از تسهیلات بیشتری در صادرات برخوردار شود. آقای سرقینی نیز موافقت کردند که این مسیر سبز برای انجمن سنگ‌آهن فراهم باشد اما در عمل هنوز درگیر سامانه کند بروکراسی هستیم.
با توجه به اینکه شما تولیدکننده‌اید، دلیل مخالفت‌تان با انحصار صادرات به‌دست تولیدکننده را متوجه نمی‌شوم.
بعضی صحبت‌ها فقط روی کاغذ خوب است و قابلیت اجرا ندارد. تولیدکننده کسی است که تولید می‌کند و ممکن است سرمایه صادرات را نداشته باشد. شاید آدم خبره، شرایط این کار و ارتباطات بیرونی مناسب برای صادرات را ندارد یا ریسکش را به عهده نمی‌گیرد. نمی‌توان به معدندار کوچکی که در سیستان و بلوچستان ۱۰هزار تن سنگ‌آهن تولید می‌کند بگوییم باید صادرات سنگ‌آهن به چین را خودت بر عهده بگیری. این کار در عمل ممکن نیست و او به مشکلاتی برخورد می‌کند. تاجران نه‌تنها اطلاعات کافی درباره مسائل روز بازار و بازرگانی و مسائل حقوقی کشورهای مختلف دارند بلکه ارتباطات خوبی هم دارند. روال تجارت همیشه عادی نیست و تاجران گاهی با مسائلی روبه‌رو می‌شوند که یک بازرگان خبره می‌تواند آن را حل کند، به ویژه در شرایط تحریم. اگر نحوه کار یک تاجر را برای یک تولیدکننده شرح دهید، حاضر نیست چنین ریسک‌هایی را بپذیرد و تجارت کند. از طرف دیگر سرمایه تاجران به عنوان پیش‌خرید محصولات معدنی می‌تواند سرمایه در گردش همین معادن کوچک باشد اما این ایراد، تمام موضوع نیست. این بخشنامه که نام آن را باید آیین‌نامه اجرایی بگذاریم به حدی قابل تعمیم است که می‌توان با آن ۹۹.۹۹ درصد صادرات کشور را متوقف کرد.
چگونه قابل تعمیم است؟
اگر شرط و شروط را افزایش دهید و معدندار نتواند شروط را اجرا کند صادرات متوقف می‌شود و نیازی نیست صادرات سنگ‌آهن را به صراحت متوقف کنید.
۱.۵ ماه از این مصوبه گذشته است. چه مشکلاتی در اجرا دیده می‌شود؟
بخش صادرات سنگ‌آهن درحال‌حاضر مشکلات زیادی دارد. همین الان که دارم مصاحبه می‌کنم کشتی‌ها و تاجرانی هستند که به صورت روزشمار و ساعتی، دموراژ سنگین دلاری برای کشتی‌های‌شان پرداخت می‌کنند و پرونده‌های‌شان باز است، در حالی که هنوز نتوانسته‌ایم نتیجه‌ بگیریم که از این بخشنامه به طور دقیق چه چیزی می‌خواهیم.

اوج‌گیری دوباره قیمت طلا در بازار جهانی

ایسنا : قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی درپی نگرانی‌ها نسبت به اعتراضات در هنگ کنگ و ریزش ارزش ارز آرژانتین در بحبوحه کندی اقتصاد جهانی، به بالاترین حد در بیش از شش سال گذشته صعود کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۵۱۵ دلار و ۳۲ سنت رسید. بهای معاملات این بازار پیش‌تر تا مرز ۱۵۱۸ دلار و سه سنت پیش رفته بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۱۵۲۶ دلار و ۹۰ سنت رسید.

به گفته ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی در شرکت دیلی فارکس، بحران در آرژانتین و وخامت اوضاع سیاسی در هنگ کنگ باعث ریسک گریزی سرمایه‌گذاران شده است. بانک‌های مرکزی نمی‌توانند کار چندانی انجام دهند زیرا نرخ‌های بهره در رکورد پایینی قرار دارد.

معترضان موفق شدند فرودگاه هنگ کنگ را که پرازدحام‌ترین فرودگاه باری جهان است، تعطیل کنند. این اعتراضات که در مخالفت با لایحه استرداد به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود به درخواستها برای دموکراسی گسترش یافته است. در آن سوی دیگر جهان، نگرانی‌ها نسبت به بازگشت سیاستهای مداخله جویانه بازار آرژانتین را فرا گرفته است. این ابهامات به همراه نگرانی نسبت به پیامدهای جنگ تجاری آمریکا و چین که باعث کندی اقتصادجهانی شده است، سرمایه گذاران را متقاضی دارایی‌های امن کرده است.

طلا به همراه ین ژاپن و اوراق قرضه آمریکا در شرایط ابهامات سیاسی و مالی به عنوان سرمایه‌گذاری مطمئن دیده می‌شود. ین نزدیک به بالاترین حد خود در هفت ماه اخیر در برابر دلار قرار گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران به سمپوزیوم سالانه بانک مرکزی آمریکا که هفته آینده برگزار می‌شود چشم دوخته‌اند. معامله‌گران احتمال کاهش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره توسط بانک مرکزی آمریکا در سپتامبر را ۷۴ درصد ارزیابی می‌کنند.

نرخ‌های بهره جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌تر می‌کند.

ذخایر طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۹ درصد رشد کرد و به ۸۴۷.۷۷ تن رسید که منعکس کننده تقاضای بالا برای طلا است.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است مقاومت در سطح ۱۵۲۴ دلار را تست کند و اگر این سطح شکسته شود، می تواند تا سطح ۱۵۴۶ دلار صعود کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۱ درصد جهش پیدا کرد و به ۱۷ دلار و ۲۵ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد افزایش، ۸۵۹ دلار و ۷۱ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد افزایش، در ۱۴۳۶ دلار و ۸۷ سنت ایستاد.

نقل از دنیای اقتصاد

بنابر اعلام روابط عمومی شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران امروز 1398/05/16 جناب آقای مهندس مرتضی خالصی با صدور حکمی از جانب جناب آقای دکتر خداد غریب پور، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به عنوان عضو موظف هیات مدیره شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران معرفی شد.
در جلسه ای که با حضور جناب آقای مهندس سیابانی، مدیر عامل محترم شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و مدیران محترم شرکت در محل دفتر مرکزی(تهران) برگزار شد، در ابتدا جناب آقای مهندس سیابانی با تبریک هفدهم مردادماه به مناسبت روز خبرنگار، به جناب آقای مهندس خالصی به عنوان عضو جدید در هیات مدیره خوشامد گفت و ضمن یادآوری اهداف کلان شرکت اظهارامیدواری نمود که بتوان از تجارب و توانمندی های ایشان در راستای نیل به اهداف شرکت بهره جست.
در پایان آقای خالصی ضمن تشکر از جناب آقای مهندس سیابانی، اظهار امیدواری نمود با توجه به عوامل بالقوه و بالفعلی که در شرکت طلای زرشوران وجود دارد بتوان همکاری موثر و مفیدی در راستای اهداف سازمانی شرکت داشت.
مرتضی خالصی اهل قم و فارق‌التحصیل دوره کارشناسی اقتصاد بازرگانی در سال ۷۴ از دانشگاه علامه طباطبایی و در حال حاضر دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه پیام نور بوده و دارای ۲۶ سال سابقه کار می باشد.

اقتصادی

تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی با تقاضای سرمایه گذاران برای خرید این فلز ارزشمند در برابر ابهامات اقتصادی، نزدیک به بالاترین حد خود در شش سال اخیر ماند.

 هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۴۶۶۲ دلار و ۵۰ سنت ایستاد. این فلز اوایل معاملات تا رکورد ۱۴۷۴ دلار و ۸۱ سنت پیش رفته بود.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۷۵ دلار و ۳۰ سنت رسید.

جان شارما، اقتصاددان بانک ملی استرالیا اظهار کرد: این موضوع مطرح شده که چین از ارز خود به عنوان ابزاری در جنگ تجاری با آمریکا استفاده خواهد کرد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا روز دوشنبه اظهار کرده بود که دولت دریافته که پکن در حال دستکاری ارزش یوان است و واشنگتن با صندوق بین المللی پول برای مقابله با مزیت رقابتی غیرمنصفانه ای که چین با اقدامات اخیرش ایجاد کرده است، همکاری می کند.

چین پس از تصمیم واشنگتن برای وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی و تشدید اختلافات تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان، اجازه داد برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته نرخ برابری یوان در برابر دلار آمریکا به پایین هفت یوان سقوط کند.

شاخص دلار در معاملات روز جاری به پایین‌ترین حد در دو هفته اخیر سقوط کرد و بازده اوراق خزانه آمریکا با بزرگترین کاهش در ۱۴ ماه گذشته روبرو شد.

بر اساس گزارش رویترز، تشدید اختلافات تجاری میان آمریکا و چین، بازارهای مالی را ملتهب کرده و سرمایه گذاران را به سوی داراییهای امن هدایت کرده است.

ذخایر طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۵۳ درصد رشد کرد و به ۸۳۵.۱۶ تن رسید که منعکس کننده تقاضای بالا برای طلا است.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است به محدوده ۱۴۴۱ تا ۱۴۴۹ دلار سقوط کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۶ دلار و ۴۱ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۸۵۴ دلار و ۹۹ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، در ۱۴۳۳ دلار و ۴۲ سنت ایستاد.

انتهای پیام

نقل از سایت اتحادیه طلا و جواهر

اقتصادی

طلای جهانی روی موج افزایش قیمت

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران انتظار دارند طلا در هفته جاری به روند صعودی ادامه دهد.

 فروشندگان این شانس را داشتند تا کنترل بازار طلا را به دست بگیرند اما موفق نشدند و اکنون این خریداران هستند که کنترل بازار را به دست گرفته‌اند.

پس از اقدام هفته گذشته بانک مرکزی آمریکا در کاهش نرخ‌های بهره، تحلیلگران می‌گویند ابهامات جهانی و تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا، طلا را به سوی قیمت بالاتری هدایت خواهد کرد. ترامپ روز پنج شنبه در توییتی نوشت: ۱۰ درصد تعرفه روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی وضع خواهد کرد که علاوه بر تعرفه ۲۵ درصدی روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی خواهد بود. این اقدام که درست پس از از سرگیری مذاکرات تجاری آمریکا و چین روی داد جنگ تجاری میان دو کشور را تشدید خواهد کرد.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۳ نفر یا ۹۳ درصد افزایش قیمت طلا و تنها یک نفر یا معادل هفت درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و در این نظرسنجی هیچ کس نظر خنثی نداشت.

در این بین، ۸۷۰ نفر در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۵۴۰ نفر یا ۶۲ درصد افزایش قیمت طلا، ۲۲۹ نفر یا ۲۵ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۱۱۷ نفر یا ۱۳ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته گذشته، هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. در معاملات آتی روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا ۲۵ دلار و ۱۰ سنت یا ۱.۸ درصد افزایش یافت و در ۱۴۵۷ دلار و ۵۰ سنت بسته شد که بالاترین قیمت از نهم مه سال ۲۰۱۳ بود و برای کل هفته ۲.۷ درصد رشد داشت.

قیمت طلا پس از این که بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد شتابی برای ادامه کاهش نرخ‌های بهره ندارد، کاهش پیدا کرده بود اما پس از تهدید ترامپ برای وضع تعرفه جدید علیه واردات کالاهای چینی، به بالاترین حد در شش سال گذشته رسید.

تحولات جدید در جنگ تجاری میان آمریکا و چین، یکی از بزرگترین دلایل خوش بینی تحلیلگران به رشد قیمت طلا در کوتاه مدت است.

افشین نوابی، مدیر معاملات شرکت “ام کی اس” اظهار کرد: ترامپ هر کاری بخواهد انجام می‌دهد و به کسی گوش نمی‌کند. برای همین تصور نمی کنم ابهامات به این زودی خاتمه پیدا کند. نوابی افزود: پیش از توییت روز پنج شنبه ترامپ، طلا مقاومت نشان داده و بالای سطح حمایتی ۱۴۰۰ دلار را حفظ کرده بود.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت “والش تریدینگ” به کیتکونیوز اظهار کرد: وی نسبت به طلا در کوتاه مدت خوش بین مانده است. بازارهای سهام با فروش گسترده روبرو شده اند و وی انتظار دارد این سرمایه‌ها به سوی طلا سرازیر شود.

انتهای پیام

نقل از سایت اتحادیه طلا و جواهر

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو:

ایمیدرو ساختار سیاستگذاری یکپارچه بومی سازی تدوین می کند

معاون برنامه ریزی وتوانمندسازی ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان ساختار سیاستگذاری یکپارچه بومی سازی را تدوین خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، امیر خرمی شاد معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو در نشست هم اندیشی بومی سازی و ساخت داخل گفت: بومی سازی نیازمند یکپارچه سازی سیاستگذاری است که ایمیدرو ساختار آن را تدوین خواهد کرد.

وی بر اهمیت بومی سازی تاکید کرد و افزود: یکی از اثرات تحریم ها را می توان نگاه به ساخت داخل و بومی سازی و همچنین توانمندیها ی داخل دانست. امیدوارم نگاه مقطعی به این موضوع نداشته باشیم و حتی در صورت رفع تحریم ها نیز این کار ادامه یابد و بومی سازی را دائمی کنیم.

خرمی شاد یادآورشد: یکی از مشکلات در بومی سازی در بخش معدن و صنایع معدنی را می توان تیراژ پایین تولید دانست چرا که وقتی مقیاس تولید پایین باشد هزینه های قالب سازی، تجهیزات خط تولید و.. بالا می رود.

وی فقر اطلاعاتی را از دیگر موانع بومی سازی عنوان کرد و گفت : دسترسی شرکت ها به اطلاعات یکدیگر می تواند تاثیر بسیاری در پیشرفت این کار داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو به تاریخچه این سازمان در بومی سازی اشاره کرد و افزود: ایمیدرو طی سال های گذشته نیز کار بومی سازی را آغاز کرده است. پروژه هایی همچون تولید الکترود گرافیتی، پترولیوم کک، کک آندی و کک سوزنی نمونه هایی از بومی سازی است که بخشی از نیاز داخل کشور را تامین خواهند کرد. این پروژه ها پیشرفت های خوبی داشته اند که در آینده نه چندان دور اثرات آن را خواهیم دید.

خرمی شاد تاکید کرد: مدیران ارشد بخش معدن و صنایع معدنی حتما بحث بومی سازی را در فرهنگ سازمان خود قرار دهند و در صورتی که کالایی در داخل کشور تولید می شود از کالای مشابه خارجی آن استفاده نکنند. همچنین در شرکت ها بخشی برای مدیریت ساخت داخل وجود داشته باشد که به این امور رسیدگی کند.

وی در خصوص پیگیری افزایش تولیدات داخلی نیز گفت: در این راستا باید مقایسه تولیدات داخلی دارای مشابه خارجی با نیازها، پیگیری تکمیل حلقه های زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی را مد نظر قرار داد.

نیاز به سامانه اطلاعاتی

در این نشست، رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ضمن اشاره به تاریخچه بومی سازی و ساخت داخل گفت: برگزاری نمایشگاه بومی سازی و ساخت داخل مقطعی است و جنبه فرهنگ سازی دارد و برای عملیاتی کردن بومی سازی و ساخت داخل باید این کار را به صورت دائمی پیگیری کرد.

وی افزود: برای دائمی کردن بومی سازی و ساخت داخل نیاز به سامانه اطلاعات و ارتباطات و همچنین صندوق پژوهش و فناوری فولاد است. در همین راستا نیز صندوق پژوهش و فناوری فولاد در آستانه راه اندازی است و باید بر ایجاد سامانه اطلاعات و ارتباطات تمرکز کنیم.

خلیفه سلطان یادآور شد: نمایشگاه سالانه بومی سازی و ساخت داخل 23 دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار : 
 شماره خبر: ۳۵۵۶۴۶۳

هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.

قیمت طلای جهانی افزایش یافت

ایسنا : قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را تقویت کرد یک درصد افزایش پیدا کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۱۴۵۱ دلار و ۳۷ سنت رسید. بهای معاملات این بازار پیش‌تر تا مرز ۱۴۵۵ دلار و ۲۶ سنت پیش رفته بود که بالاترین قیمت در بیش از شش سال اخیر بود.

 

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۵ درصد رشد کرد و به ۱۴۶۴ دلار و ۵۰ سنت رسید.

 

مایکل مک‌ کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “سی ام سی مارکتس” اظهار کرد: طلا از نگرانی‌های جهانی نسبت به چشم‌انداز رشد اقتصادیسود می‌برد و بانک‌های مرکزی احتمالا موضع سیاست پولی خود را تسهیلی نگه می‌دارند بنابراین دارایی‌های مطمئنی مانند طلا با تقاضای خرید روبرو خواهند شد. تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین نیز عامل مهمی محسوب می‌شود و پتانسیل تشدید آن بسیار بالاست.

 

چین روز جمعه در واکنش به تصمیم دولت آمریکا برای وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی، اعلام کرد دست به تلافی خواهد زد.

 

به گفته کارشناسان، این تعرفه‌ها ممکن است بانک مرکزی آمریکا را مجبور کند برای حفاظت از رشد اقتصادی کشور، نرخ‌های بهره را بیشتر از آنچه که در نظر داشت کاهش دهد. در این بین آمار اقتصادی اخیر انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره آمریکا در سپتامبر را تقویت کرد.

 

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا در نشست ماه گذشته خود نخستین کاهش نرخ‌های بهره در بیش از یک دهه گذشته را تصویب کرد. نرخ‌های بهره پایین‌تر هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌ گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می‌کند.

 

شاخص دلار آمریکا در معاملات روز دوشنبه به پایین‌ترین حد در یک هفته اخیر سقوط کرد و طلا را برای سرمایه‌گذاران غیر آمریکایی ارزان‌تر کرد.

 

همچنین بازارهای سهام آسیا به پایین‌ترین رکورد خود در شش ماه و نیم گذشته سقوط کردند و کمک کردند جذابیت طلا مضاعف شود.

 

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است به محدوده ۱۴۶۱ تا ۱۴۷۴ دلار صعود کند.

 

موجودی طلای “اس پی دی آر گلدتراست” که بزرگترین صندوق سرمایه‌ گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه ۰.۳۶ درصد رشد کرد و به ۸۳۰.۷۶ تن رسید.

 

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۶ دلار و ۴۵ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۱ درصد افزایش یافت و ۸۵۱ دلار و ۹۸ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۴۰۴.۸۷ دلار رسید.

 

با تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین نگرانی در مورد رشد اقتصادی در جهان، قیمت طلا به 1459.39 دلار در هر اونس رسید.

به گزارش مشرق، به نقل از رویترز، با تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین نگرانی در مورد رشد اقتصادی در جهان که سرمایه‌گذاران را به سوی دارایی‌های امن کشاند، قیمت طلا بیش از یک درصد افزایش یافت و به بالاترین رقم در بیش از 6 سال اخیر رسید.

بیشتر بخوانید:

هدف ترامپ جنگ تجاری با چین

هر اونس طلا با 18.56 دلار افزایش 1459.39 دلار فروخته شد. این فلز گران بها در ساعات اولیه معاملات امروز به 1459.47 دلار، بالاترین رقم از می 2013 نیز رسیده بود.

میشائیل مک‌کارتی، استراتژیست ارشد بازارهای سی‌ام‌سی گفت: «طلا قطعا از نگرانی‌های جهانی در مورد چشم‌انداز رشد اقتصادی و اینکه بانک‌های مرکزی احتمالا موضع ملایم خود را حفظ خواهند کرد، سود می‌برد. از این رو دارایی‌های امنی نظیر طلا با تقاضا مواجه شده‌اند.»

«تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین عامل مهمی است، احتمال تشدید این وضعیت خیلی بالاست… ما ممکن است آنچه را که بازارها از آن بیم دارند متوجه نشویم اما همه اینها به نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز رشد دارایی‌ها می‌افزاید.»

روز جمعه چین اعلام کرد که افزایش 10 درصدی تعرفه‌ها از سوی ترامپ بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی را جبران خواهد کرد.

این تعرفه‌ها ممکن است فدرال رزرو را به کاهش بهره بیش از آنچه امید داشت لازم باشد، وادار کند.

در عین حال، آمارهای اقتصادی اخیر آمریکا این انتظار تقویت کرده است که فدرال رزرو نرخ بهره را بار دیگر در ماه سپتامبر کاهش خواهد داد. نخستین کاهش نرخ بهره ماه گذشته پس از بیش از یک دهه اتفاق افتاد.

کاهش نرخ بهره هزینه نگهداری طلا که دارایی غیربهره‌ای است را کاهش می‌دهد.

کاهش ارزش شاخص دلار به پایین‌ترین میزان در یک هفته گذشته، سبب جذابیت طلا شد چراکه قیمت این فلز را برای مالکان دیگر ارزها ارزان‌تر می‌سازد.

ذخایر طلای گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان در روز جمعه 0.36 درصد افزایش یافت و به 830.76 تن رسید.

منبع: فارس
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ –

شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران «آگهی فراخوان مناقصه عمومی یک  مرحله‌ای »

“حمل، بارگیری، تحویل و تخلیه آب مصارف بهداشتی از تصفیه خانه شهرستان تکاب به محل مخزن 60 مترمکعبی کارخانه طلای زرشوران”

 

 

 

شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در نظر دارد با عنایت به قانون برگزاری مناقصات، نسبت به انتخاب پیمانکار جهت حمل، بارگیری، تحویل و تخلیه آب مصارف بهداشتی از تصفیه خانه شهرستان تکاب به محل مخزن 60 مترمکعبی کارخانه طلای زرشوران از طریق مناقصه عمومی یک مرحله ای اقدام نماید. لذا از کلیه شرکت‌ها و پیمانکاران ذیصلاح که مایل به شرکت در مناقصه فوق می‌باشند دعوت به عمل می‌آید جهت دریافت اسناد مناقصه به دبیرخانه کمیسیون معاملات شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران  به نشانی مندرج در بند «2» و یا به آدرس دفتر مرکزی به نشانی مندرج در بند “1” مراجعه نمایند.

 • نام و نشانی کارفرما: شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران به نشانی: تهران، میدان ولیعصر، خیابان شقایق، پلاک 5 و 7
 • محل اجرای پروژه: استان آذربایجان غربی، شهرستان تکاب، کیلومتر 38 جاده تخت سلیمان، روستای زرشوران، شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران
 • موضوع مناقصه: حمل، بارگیری، تحویل و تخلیه آب مصارف بهداشتی از تصفیه خانه شهرستان تکاب به محل مخزن 60 مترمکعبی کارخانه طلای زرشوران طبق شرح مندرج در اسناد مناقصه
 • نوع مناقصه: یک مرحله ای عمومی
 • مدت زمان اجرای پروژه: دو سال کامل شمسی
 • گواهی نامه صلاحیت: متقاضی ‌می‌بایست؛
 • دارای ساز و کار مناسب به منظور انجام موضوع مناقصه‌ باشد.
 • دارای تخصص و تجربه کاری مفید و مرتبط با موضوع مناقصه و ناوگان حمل متناسب با ظرفیت درخواستی کارفرما باشد.

– دارای توانایی مالی لازم و کافی و توانایی ارایه تضمین شرکت در فرآیند ارجاع کار و حسن انجام تعهدات (در صورت برنده شدن) باشد.

– کلیه الزامات مراجع ذیصلاح در اجرای فعالیت‌های مرتبط با موضوع مناقصه را رعایت نماید.

– مجوزهای مربوطه از مراجع ذیربط را اخذ نماید.

– دارای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری در خصوص موضوع مناقصه باشد.

– دارای شخصیت حقوقی باشد.

 • تامین مالی: از منابع داخلی شرکت
 • مبلغ ضمانت نامه و نوع تضمین: نوع تضمین براساس آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی موضوع تصویب نامه شماره 123402/ت/50659ﻫ مورخ 94/09/22 هیات محترم وزیران به مبلغ 605،000،000 (ششصد و پنج میلیون) ریال خواهد بود و تضمین ارائه شده می‌بایست برای مدت سه ماه از تاریخ آخرین مهلت قبول پیشنهادها معتبر و قابل تمدید باشد.
 • زمان و محل دریافت اسناد: از اشخاصی که تمایل به شرکت در مناقصه مزبور را دارند دعوت به عمل می‌آید جهت آگاهی و دریافت اسناد مربوطه پس از واریز مبلغ 2/000/000 (دو میلیون ریال) به شماره حساب 5778857780 در وجه شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران نزد بانک ملت، شعبه تکاب، کد 11932 ا ز تاریخ درج آگهی حداکثر تا پایان وقت اداری (ساعت 16) روز شنبه مورخ 1398/05/19 با ارایه اصل فیش بانکی و معرفی نامه کتبی معتبر و مهر شرکت در یکی از روزهای اداری به دبیرخانه کمیسیون معاملات واقع در استان آذربایجان غربی، شهرستان تکاب،کیلومتر 38 جاده تخت سلیمان، روستای زرشوران، شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و یا به آدرس دفتر مرکزی به نشانی مندرج در بند “1” مراجعه نمایند.
 • زمان و محل تحویل اسناد: متقاضیان مکلفند پیشنهادهای خود را حداکثر تا پایان وقت اداری (ساعت 16) روز شنبه مورخ 1398/06/02 به دبیرخانه کمیسیون معاملات واقع در نشانی مندرج در بند «2» و یا به آدرس دفتر مرکزی به نشانی مندرج در بند “1”تحویل نمایند.
 • زمان گشایش پاکت‌ها: ساعت 14 بعد از ظهر روز سه­شنبه مورخ 1398/06/05 در نشانی مندرج در بند «2».                                                                                                                                            شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران

 

آب و هوای کنونی تکاب