بازدید جناب آقای مهندس مصطفی موذن زاده رئیس اسبق هیات عامل ایمیدرو از معدن طلای زرشوران تکاب .

در این بازدید که با حضور جناب آقای مهندس نیکزاد معاون محترم فنی و بهره برداری شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و همچنین جناب آقای مهندس میرمعینی مدیر پروژه اکتشاف شرکت مهندسین مشاور معدن زمین صورت گرفت، ، مهندس موذن زاده و هیات همراه در جریان اهم فعالیتهای معدن طلای زرشوران قرار گرفتند.

مهرداد اکبریان در گفت‌وگو با صمت اعلام کرد:

برای تاجران خوشنام مواد معدنی مسیر سبز تعریف می‌شود

محبوبه ناطق: مهرداد اکبریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن است. این انجمن همزمان با مطرح شدن احیای معادن کوچک و متوسط از سوی خانه معدن ایران، موضوع احیای معادن سنگ‌آهن هماتیتی را مطرح کرد و آن را انقلابی در فعال کردن این معادن به سرکردگی بخش خصوصی دانست.

اکبریان در گفت‌وگو با صمت در حاشیه همایش احیای معادن کوچک و متوسط که ۸مرداد برگزار شد، به نتایج آخرین مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت صادرات مواد معدنی خارج از حلقه تولیدکنندگان پرداخت. او این مصوبه را به ضرر معدن‌داران کوچک دانست.
در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.
نظر شما درباره نفس برگزاری همایش احیای معادن کوچک و متوسط چیست؟
من این همایش را به فال نیک می‌گیرم چراکه نخستین همایش احیای معادن کوچک‌مقیاس است و حرکت خوبی است که بخش دولتی و خصوصی را کنار هم قرار داده است؛ اتفاق‌هایی در حال رخ دادن است مبنی بر اینکه هر ۲بخش یک نوع تصمیم را پیش می‌برند.
نتیجه این همایش را چه می‌دانید؟
نتیجه‌ای که این همایش خواهد داشت را می‌توان در ۲محور خلاصه کرد: اول اینکه باید به صاحبان پروانه‌های بهره‌برداری و اکتشاف و کسانی که بهره‌بردار هستند یا مکتشفند، اطلاع‌رسانی می‌کردیم تا بدانند محلی به نام شورای احیای معدن با این هدف تشکیل شده که معادن کوچک راکد نمانند و با شرایط بهینه فعال شوند. حتی نرخ تمام شده را پایین بیاورند و کیفیت محصول تولیدی و تعامل‌شان را افزایش دهند. نخستین قدم در این راستا این بود که فراخوانی برای همه داده شود. نخستین رسالت این همایش همین فراخوان می‌تواند باشد. دومین رسالت و نتیجه این همایش نیز این است که می‌تواند در نگاه مسئولان دولتی ما تاثیر بگذارد. برای مثال معتقدم حمایت از صادرات هیچ منافاتی با رونق تولید ندارد. برخی فکر می‌کنند برای حمایت از تولید داخل باید مانع صادرات شوند اما من این تفکر را قبول ندارم. حمایت از صادرات مانند حمایت از رونق تولید است و با شعار احیای معادن کوچک‌مقیاس هم منافاتی ندارد. بزرگ‌ترین دغدغه‌ای که پشت درهای این همایش برای بخش تولید وجود دارد، این است که بازارهای صادراتی ما به شدت در حال کوچک شدن هستند. به دلیل سیاست‌ کشورهای خارجی که در شرایط تحریم سوء استفاده می‌کنند خریدها کمتر می‌شود و ترانسفور کشتی و بیمه و ترانسفر مالی نیز سخت می‌شود. سیاست‌های داخل هم صادرات را محدود می‌کند. در این شرایط شاید فرصتی برای توسعه پروژه‌های عمرانی نداشته باشیم و ادامه این کار به روش قدیم ممکن نخواهد بود. پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۹۸ پروژه‌ّ‌های عمرانی رشد نکنند و شاید کاهش هم داشته باشند یعنی صادرات و مصرف مواد معدنی در پایان سال کاهش خواهد داشت. آمار ۳ماه نخست امسال نشان می‌دهد که تصمیم‌گیرندگان دولتی نباید فقط به آمار ۳ماه نخست سال اکتفا کنند بلکه با آمار ۱۲ ماهه شرایط فعلی باید تولید را تحلیل کنند. کوچک شدن بازار، این نگرانی را برای واحدهای تولیدی ایجاد می‌کند که این تولیدات را چه کسی، به چه نحوی و به چه قیمتی می‌خواهد خریداری کند.
با این شرایط بازار کوچک می‌شود. چگونه می‌توان نوید اشتغال، رونق کسب‌و‌کار و حمایت از معادن کوچک را داد؟
فرمولی به نام فرمول عرضه و تقاضا در جهان وجود دارد که بهترین سامانه‌ برای تنظیم بازار است. اجازه بدهیم یک عده عرضه کنند و یک عده تقاضا دهند و با هم به توافق برسند کم‌کم این قضیه معلوم خواهد شد که چه مقدار سنگ‌آهن باید تولید شود و چه میزان کنسانتره و به چه قیمتی باید فروخته شود. وقتی دولت به بهانه تنظیم بازار به مسائل بسیار حساس اقتصادی معادن مانند قیمت‌گذاری، نحوه عقد قراردادها و محدودیت صادرات ورود پیدا می‌کند، نتیجه آن بالا بردن هزینه تولید و صادرات است. به همین دلیل فکر می‌کنم اگر دولت روی سیاست‌گذاری‌هایش سنجیده‌تر عمل کند، هزینه تولید و صادرات در کشور بالا نمی‌رود و همین واحدهای کوچک که برای آنها همایش گذاشتیم و شعار احیای‌شان را می‌دهیم نیز متوقف نمی‌شوند. اما در ادامه معتقدم این همایش نه تنها منافاتی با اشتغال و رونق تولید ندارد بلکه این اتفاق را رقم زده است که تمام دست‌اندرکاران این معادن دور هم جمع شوند و راهکارهای پیشنهادی برای پایین آوردن نرخ تمام شده در یک معدن یا چند صنعت کوچک را بررسی کنند. شاید یکی از بهترین راه‌های احیای این معادن، تجمیع معادن کوچک در قالب یک کنسرسیوم است تا بتوانند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. همچنین ساخت واحدهای فرآوری کنسانتره و گندله‌سازی که در کلونی‌های معدنی انجام می‌شود پیشنهاد خوبی است، به این نحو که تعامل درازمدت برای تامین مواد اولیه داشته باشند. همچنین دولت باید بروکراسی‌های موجود را بسیار کم کند چراکه یکی از عواملی که نرخ تمام شده را بالا می‌برد همین بروکراسی اداری است.
سرانجام بخشنامه دولت برای صادرات مواد معدنی از سوی تولیدکننده‌ها چه شد؟ شما منتقد این طرح بودید.
دستاورد این بخشنامه ۲بخش دارد؛ بخش نخست این است که اگر بخشنامه منتج به افزایش شفافیت شود، آمارها را واقع‌گرایانه می‌کند که ما هم آن را تایید می‌کنیم. علاقه‌مندیم دولت یک روش ثانویه را به کار بگیرد تا مقداری شفاف باشد و انگشت اتهام به سمت صادرکننده واقعی مواد معدنی و سنگ آهن نرود، همچنین معتقدیم متخلفان از گروه ما نیستند و این امر هم ثابت شده است. حتی به صورت آشکار و پنهان گفته می‌شود متخلفان نه عضو انجمن هستند نه تولیدکننده و صادرکننده واقعی. این عده آدمهایی هستند که از بیرون می‌آیند و بر وضعیت فعلی ما تاثیر می‌گذارند. کاش در تنظیم این بخشنامه، نظر بخش خصوصی را می‌پرسیدند. شاید اگر نظر انجمن را جویا می‌شدند به نتیجه‌ای بهتر از این می‌رسیدند و ما هم نظرهای خود را می‌گفتیم. با این حال بخشنامه صادر شده است و ما در مقابل کار انجام شده قرار گرفته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم که شیوه‌نامه اجرایی این بخشنامه را با نظر انجمن سنگ‌آهن تنظیم کنند. در این زمینه، آیین‌نامه را خدمت آقای سرقینی پیشنهاد دادیم و توافقاتی هم در این زمینه انجام شد. در تمام جهان تاجر خوشنام تعریف ویژه‌ای دارد که در گمرکات از مسیر سبز رد می‌شوند. کسانی که ناشناخته و تازه‌کار هستند یا انگشت اتهام یا غیرشفاف عمل کردن به سوی‌شان نشانه رفته نیز از مسیر قرمز رد می‌شود. پیشنهاد دادیم شما هم مسیر سبز و قرمز برای تاجران خوشنام یا بدنام داشته باشید. در این راستا به نظر کارشناسی انجمن‌های تخصصی اعتماد کنید و اجازه دهید انجمن سنگ‌آهن وظیفه معرفی تاجران خوشنام را بر عهده بگیرد. همچنین اگر انجمن به تاجری نامه خوشنامی داد، این شخص از تسهیلات بیشتری در صادرات برخوردار شود. آقای سرقینی نیز موافقت کردند که این مسیر سبز برای انجمن سنگ‌آهن فراهم باشد اما در عمل هنوز درگیر سامانه کند بروکراسی هستیم.
با توجه به اینکه شما تولیدکننده‌اید، دلیل مخالفت‌تان با انحصار صادرات به‌دست تولیدکننده را متوجه نمی‌شوم.
بعضی صحبت‌ها فقط روی کاغذ خوب است و قابلیت اجرا ندارد. تولیدکننده کسی است که تولید می‌کند و ممکن است سرمایه صادرات را نداشته باشد. شاید آدم خبره، شرایط این کار و ارتباطات بیرونی مناسب برای صادرات را ندارد یا ریسکش را به عهده نمی‌گیرد. نمی‌توان به معدندار کوچکی که در سیستان و بلوچستان ۱۰هزار تن سنگ‌آهن تولید می‌کند بگوییم باید صادرات سنگ‌آهن به چین را خودت بر عهده بگیری. این کار در عمل ممکن نیست و او به مشکلاتی برخورد می‌کند. تاجران نه‌تنها اطلاعات کافی درباره مسائل روز بازار و بازرگانی و مسائل حقوقی کشورهای مختلف دارند بلکه ارتباطات خوبی هم دارند. روال تجارت همیشه عادی نیست و تاجران گاهی با مسائلی روبه‌رو می‌شوند که یک بازرگان خبره می‌تواند آن را حل کند، به ویژه در شرایط تحریم. اگر نحوه کار یک تاجر را برای یک تولیدکننده شرح دهید، حاضر نیست چنین ریسک‌هایی را بپذیرد و تجارت کند. از طرف دیگر سرمایه تاجران به عنوان پیش‌خرید محصولات معدنی می‌تواند سرمایه در گردش همین معادن کوچک باشد اما این ایراد، تمام موضوع نیست. این بخشنامه که نام آن را باید آیین‌نامه اجرایی بگذاریم به حدی قابل تعمیم است که می‌توان با آن ۹۹.۹۹ درصد صادرات کشور را متوقف کرد.
چگونه قابل تعمیم است؟
اگر شرط و شروط را افزایش دهید و معدندار نتواند شروط را اجرا کند صادرات متوقف می‌شود و نیازی نیست صادرات سنگ‌آهن را به صراحت متوقف کنید.
۱.۵ ماه از این مصوبه گذشته است. چه مشکلاتی در اجرا دیده می‌شود؟
بخش صادرات سنگ‌آهن درحال‌حاضر مشکلات زیادی دارد. همین الان که دارم مصاحبه می‌کنم کشتی‌ها و تاجرانی هستند که به صورت روزشمار و ساعتی، دموراژ سنگین دلاری برای کشتی‌های‌شان پرداخت می‌کنند و پرونده‌های‌شان باز است، در حالی که هنوز نتوانسته‌ایم نتیجه‌ بگیریم که از این بخشنامه به طور دقیق چه چیزی می‌خواهیم.

اوج‌گیری دوباره قیمت طلا در بازار جهانی

ایسنا : قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی درپی نگرانی‌ها نسبت به اعتراضات در هنگ کنگ و ریزش ارزش ارز آرژانتین در بحبوحه کندی اقتصاد جهانی، به بالاترین حد در بیش از شش سال گذشته صعود کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۵۱۵ دلار و ۳۲ سنت رسید. بهای معاملات این بازار پیش‌تر تا مرز ۱۵۱۸ دلار و سه سنت پیش رفته بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۱۵۲۶ دلار و ۹۰ سنت رسید.

به گفته ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی در شرکت دیلی فارکس، بحران در آرژانتین و وخامت اوضاع سیاسی در هنگ کنگ باعث ریسک گریزی سرمایه‌گذاران شده است. بانک‌های مرکزی نمی‌توانند کار چندانی انجام دهند زیرا نرخ‌های بهره در رکورد پایینی قرار دارد.

معترضان موفق شدند فرودگاه هنگ کنگ را که پرازدحام‌ترین فرودگاه باری جهان است، تعطیل کنند. این اعتراضات که در مخالفت با لایحه استرداد به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود به درخواستها برای دموکراسی گسترش یافته است. در آن سوی دیگر جهان، نگرانی‌ها نسبت به بازگشت سیاستهای مداخله جویانه بازار آرژانتین را فرا گرفته است. این ابهامات به همراه نگرانی نسبت به پیامدهای جنگ تجاری آمریکا و چین که باعث کندی اقتصادجهانی شده است، سرمایه گذاران را متقاضی دارایی‌های امن کرده است.

طلا به همراه ین ژاپن و اوراق قرضه آمریکا در شرایط ابهامات سیاسی و مالی به عنوان سرمایه‌گذاری مطمئن دیده می‌شود. ین نزدیک به بالاترین حد خود در هفت ماه اخیر در برابر دلار قرار گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران به سمپوزیوم سالانه بانک مرکزی آمریکا که هفته آینده برگزار می‌شود چشم دوخته‌اند. معامله‌گران احتمال کاهش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره توسط بانک مرکزی آمریکا در سپتامبر را ۷۴ درصد ارزیابی می‌کنند.

نرخ‌های بهره جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا که بازدهی ندارد را افزایش می‌دهد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌تر می‌کند.

ذخایر طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۹ درصد رشد کرد و به ۸۴۷.۷۷ تن رسید که منعکس کننده تقاضای بالا برای طلا است.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است مقاومت در سطح ۱۵۲۴ دلار را تست کند و اگر این سطح شکسته شود، می تواند تا سطح ۱۵۴۶ دلار صعود کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۱ درصد جهش پیدا کرد و به ۱۷ دلار و ۲۵ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد افزایش، ۸۵۹ دلار و ۷۱ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد افزایش، در ۱۴۳۶ دلار و ۸۷ سنت ایستاد.

نقل از دنیای اقتصاد

اقتصادی

تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی با تقاضای سرمایه گذاران برای خرید این فلز ارزشمند در برابر ابهامات اقتصادی، نزدیک به بالاترین حد خود در شش سال اخیر ماند.

 هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۴۶۶۲ دلار و ۵۰ سنت ایستاد. این فلز اوایل معاملات تا رکورد ۱۴۷۴ دلار و ۸۱ سنت پیش رفته بود.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۷۵ دلار و ۳۰ سنت رسید.

جان شارما، اقتصاددان بانک ملی استرالیا اظهار کرد: این موضوع مطرح شده که چین از ارز خود به عنوان ابزاری در جنگ تجاری با آمریکا استفاده خواهد کرد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا روز دوشنبه اظهار کرده بود که دولت دریافته که پکن در حال دستکاری ارزش یوان است و واشنگتن با صندوق بین المللی پول برای مقابله با مزیت رقابتی غیرمنصفانه ای که چین با اقدامات اخیرش ایجاد کرده است، همکاری می کند.

چین پس از تصمیم واشنگتن برای وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی و تشدید اختلافات تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان، اجازه داد برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته نرخ برابری یوان در برابر دلار آمریکا به پایین هفت یوان سقوط کند.

شاخص دلار در معاملات روز جاری به پایین‌ترین حد در دو هفته اخیر سقوط کرد و بازده اوراق خزانه آمریکا با بزرگترین کاهش در ۱۴ ماه گذشته روبرو شد.

بر اساس گزارش رویترز، تشدید اختلافات تجاری میان آمریکا و چین، بازارهای مالی را ملتهب کرده و سرمایه گذاران را به سوی داراییهای امن هدایت کرده است.

ذخایر طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۵۳ درصد رشد کرد و به ۸۳۵.۱۶ تن رسید که منعکس کننده تقاضای بالا برای طلا است.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است به محدوده ۱۴۴۱ تا ۱۴۴۹ دلار سقوط کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۶ دلار و ۴۱ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۸۵۴ دلار و ۹۹ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، در ۱۴۳۳ دلار و ۴۲ سنت ایستاد.

انتهای پیام

نقل از سایت اتحادیه طلا و جواهر

اقتصادی

طلای جهانی روی موج افزایش قیمت

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران انتظار دارند طلا در هفته جاری به روند صعودی ادامه دهد.

 فروشندگان این شانس را داشتند تا کنترل بازار طلا را به دست بگیرند اما موفق نشدند و اکنون این خریداران هستند که کنترل بازار را به دست گرفته‌اند.

پس از اقدام هفته گذشته بانک مرکزی آمریکا در کاهش نرخ‌های بهره، تحلیلگران می‌گویند ابهامات جهانی و تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا، طلا را به سوی قیمت بالاتری هدایت خواهد کرد. ترامپ روز پنج شنبه در توییتی نوشت: ۱۰ درصد تعرفه روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی وضع خواهد کرد که علاوه بر تعرفه ۲۵ درصدی روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی خواهد بود. این اقدام که درست پس از از سرگیری مذاکرات تجاری آمریکا و چین روی داد جنگ تجاری میان دو کشور را تشدید خواهد کرد.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۳ نفر یا ۹۳ درصد افزایش قیمت طلا و تنها یک نفر یا معادل هفت درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و در این نظرسنجی هیچ کس نظر خنثی نداشت.

در این بین، ۸۷۰ نفر در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۵۴۰ نفر یا ۶۲ درصد افزایش قیمت طلا، ۲۲۹ نفر یا ۲۵ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۱۱۷ نفر یا ۱۳ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته گذشته، هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. در معاملات آتی روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا ۲۵ دلار و ۱۰ سنت یا ۱.۸ درصد افزایش یافت و در ۱۴۵۷ دلار و ۵۰ سنت بسته شد که بالاترین قیمت از نهم مه سال ۲۰۱۳ بود و برای کل هفته ۲.۷ درصد رشد داشت.

قیمت طلا پس از این که بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد شتابی برای ادامه کاهش نرخ‌های بهره ندارد، کاهش پیدا کرده بود اما پس از تهدید ترامپ برای وضع تعرفه جدید علیه واردات کالاهای چینی، به بالاترین حد در شش سال گذشته رسید.

تحولات جدید در جنگ تجاری میان آمریکا و چین، یکی از بزرگترین دلایل خوش بینی تحلیلگران به رشد قیمت طلا در کوتاه مدت است.

افشین نوابی، مدیر معاملات شرکت “ام کی اس” اظهار کرد: ترامپ هر کاری بخواهد انجام می‌دهد و به کسی گوش نمی‌کند. برای همین تصور نمی کنم ابهامات به این زودی خاتمه پیدا کند. نوابی افزود: پیش از توییت روز پنج شنبه ترامپ، طلا مقاومت نشان داده و بالای سطح حمایتی ۱۴۰۰ دلار را حفظ کرده بود.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت “والش تریدینگ” به کیتکونیوز اظهار کرد: وی نسبت به طلا در کوتاه مدت خوش بین مانده است. بازارهای سهام با فروش گسترده روبرو شده اند و وی انتظار دارد این سرمایه‌ها به سوی طلا سرازیر شود.

انتهای پیام

نقل از سایت اتحادیه طلا و جواهر

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو:

ایمیدرو ساختار سیاستگذاری یکپارچه بومی سازی تدوین می کند

معاون برنامه ریزی وتوانمندسازی ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان ساختار سیاستگذاری یکپارچه بومی سازی را تدوین خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، امیر خرمی شاد معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو در نشست هم اندیشی بومی سازی و ساخت داخل گفت: بومی سازی نیازمند یکپارچه سازی سیاستگذاری است که ایمیدرو ساختار آن را تدوین خواهد کرد.

وی بر اهمیت بومی سازی تاکید کرد و افزود: یکی از اثرات تحریم ها را می توان نگاه به ساخت داخل و بومی سازی و همچنین توانمندیها ی داخل دانست. امیدوارم نگاه مقطعی به این موضوع نداشته باشیم و حتی در صورت رفع تحریم ها نیز این کار ادامه یابد و بومی سازی را دائمی کنیم.

خرمی شاد یادآورشد: یکی از مشکلات در بومی سازی در بخش معدن و صنایع معدنی را می توان تیراژ پایین تولید دانست چرا که وقتی مقیاس تولید پایین باشد هزینه های قالب سازی، تجهیزات خط تولید و.. بالا می رود.

وی فقر اطلاعاتی را از دیگر موانع بومی سازی عنوان کرد و گفت : دسترسی شرکت ها به اطلاعات یکدیگر می تواند تاثیر بسیاری در پیشرفت این کار داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو به تاریخچه این سازمان در بومی سازی اشاره کرد و افزود: ایمیدرو طی سال های گذشته نیز کار بومی سازی را آغاز کرده است. پروژه هایی همچون تولید الکترود گرافیتی، پترولیوم کک، کک آندی و کک سوزنی نمونه هایی از بومی سازی است که بخشی از نیاز داخل کشور را تامین خواهند کرد. این پروژه ها پیشرفت های خوبی داشته اند که در آینده نه چندان دور اثرات آن را خواهیم دید.

خرمی شاد تاکید کرد: مدیران ارشد بخش معدن و صنایع معدنی حتما بحث بومی سازی را در فرهنگ سازمان خود قرار دهند و در صورتی که کالایی در داخل کشور تولید می شود از کالای مشابه خارجی آن استفاده نکنند. همچنین در شرکت ها بخشی برای مدیریت ساخت داخل وجود داشته باشد که به این امور رسیدگی کند.

وی در خصوص پیگیری افزایش تولیدات داخلی نیز گفت: در این راستا باید مقایسه تولیدات داخلی دارای مشابه خارجی با نیازها، پیگیری تکمیل حلقه های زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی را مد نظر قرار داد.

نیاز به سامانه اطلاعاتی

در این نشست، رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ضمن اشاره به تاریخچه بومی سازی و ساخت داخل گفت: برگزاری نمایشگاه بومی سازی و ساخت داخل مقطعی است و جنبه فرهنگ سازی دارد و برای عملیاتی کردن بومی سازی و ساخت داخل باید این کار را به صورت دائمی پیگیری کرد.

وی افزود: برای دائمی کردن بومی سازی و ساخت داخل نیاز به سامانه اطلاعات و ارتباطات و همچنین صندوق پژوهش و فناوری فولاد است. در همین راستا نیز صندوق پژوهش و فناوری فولاد در آستانه راه اندازی است و باید بر ایجاد سامانه اطلاعات و ارتباطات تمرکز کنیم.

خلیفه سلطان یادآور شد: نمایشگاه سالانه بومی سازی و ساخت داخل 23 دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار : 
 شماره خبر: ۳۵۵۶۴۶۳

هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.

قیمت طلای جهانی افزایش یافت

ایسنا : قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را تقویت کرد یک درصد افزایش پیدا کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۱۴۵۱ دلار و ۳۷ سنت رسید. بهای معاملات این بازار پیش‌تر تا مرز ۱۴۵۵ دلار و ۲۶ سنت پیش رفته بود که بالاترین قیمت در بیش از شش سال اخیر بود.

 

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۵ درصد رشد کرد و به ۱۴۶۴ دلار و ۵۰ سنت رسید.

 

مایکل مک‌ کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “سی ام سی مارکتس” اظهار کرد: طلا از نگرانی‌های جهانی نسبت به چشم‌انداز رشد اقتصادیسود می‌برد و بانک‌های مرکزی احتمالا موضع سیاست پولی خود را تسهیلی نگه می‌دارند بنابراین دارایی‌های مطمئنی مانند طلا با تقاضای خرید روبرو خواهند شد. تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین نیز عامل مهمی محسوب می‌شود و پتانسیل تشدید آن بسیار بالاست.

 

چین روز جمعه در واکنش به تصمیم دولت آمریکا برای وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی، اعلام کرد دست به تلافی خواهد زد.

 

به گفته کارشناسان، این تعرفه‌ها ممکن است بانک مرکزی آمریکا را مجبور کند برای حفاظت از رشد اقتصادی کشور، نرخ‌های بهره را بیشتر از آنچه که در نظر داشت کاهش دهد. در این بین آمار اقتصادی اخیر انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره آمریکا در سپتامبر را تقویت کرد.

 

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا در نشست ماه گذشته خود نخستین کاهش نرخ‌های بهره در بیش از یک دهه گذشته را تصویب کرد. نرخ‌های بهره پایین‌تر هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌ گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می‌کند.

 

شاخص دلار آمریکا در معاملات روز دوشنبه به پایین‌ترین حد در یک هفته اخیر سقوط کرد و طلا را برای سرمایه‌گذاران غیر آمریکایی ارزان‌تر کرد.

 

همچنین بازارهای سهام آسیا به پایین‌ترین رکورد خود در شش ماه و نیم گذشته سقوط کردند و کمک کردند جذابیت طلا مضاعف شود.

 

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است به محدوده ۱۴۶۱ تا ۱۴۷۴ دلار صعود کند.

 

موجودی طلای “اس پی دی آر گلدتراست” که بزرگترین صندوق سرمایه‌ گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه ۰.۳۶ درصد رشد کرد و به ۸۳۰.۷۶ تن رسید.

 

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۶ دلار و ۴۵ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۱ درصد افزایش یافت و ۸۵۱ دلار و ۹۸ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۴۰۴.۸۷ دلار رسید.

 

با تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین نگرانی در مورد رشد اقتصادی در جهان، قیمت طلا به 1459.39 دلار در هر اونس رسید.

به گزارش مشرق، به نقل از رویترز، با تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و همچنین نگرانی در مورد رشد اقتصادی در جهان که سرمایه‌گذاران را به سوی دارایی‌های امن کشاند، قیمت طلا بیش از یک درصد افزایش یافت و به بالاترین رقم در بیش از 6 سال اخیر رسید.

بیشتر بخوانید:

هدف ترامپ جنگ تجاری با چین

هر اونس طلا با 18.56 دلار افزایش 1459.39 دلار فروخته شد. این فلز گران بها در ساعات اولیه معاملات امروز به 1459.47 دلار، بالاترین رقم از می 2013 نیز رسیده بود.

میشائیل مک‌کارتی، استراتژیست ارشد بازارهای سی‌ام‌سی گفت: «طلا قطعا از نگرانی‌های جهانی در مورد چشم‌انداز رشد اقتصادی و اینکه بانک‌های مرکزی احتمالا موضع ملایم خود را حفظ خواهند کرد، سود می‌برد. از این رو دارایی‌های امنی نظیر طلا با تقاضا مواجه شده‌اند.»

«تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین عامل مهمی است، احتمال تشدید این وضعیت خیلی بالاست… ما ممکن است آنچه را که بازارها از آن بیم دارند متوجه نشویم اما همه اینها به نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز رشد دارایی‌ها می‌افزاید.»

روز جمعه چین اعلام کرد که افزایش 10 درصدی تعرفه‌ها از سوی ترامپ بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی را جبران خواهد کرد.

این تعرفه‌ها ممکن است فدرال رزرو را به کاهش بهره بیش از آنچه امید داشت لازم باشد، وادار کند.

در عین حال، آمارهای اقتصادی اخیر آمریکا این انتظار تقویت کرده است که فدرال رزرو نرخ بهره را بار دیگر در ماه سپتامبر کاهش خواهد داد. نخستین کاهش نرخ بهره ماه گذشته پس از بیش از یک دهه اتفاق افتاد.

کاهش نرخ بهره هزینه نگهداری طلا که دارایی غیربهره‌ای است را کاهش می‌دهد.

کاهش ارزش شاخص دلار به پایین‌ترین میزان در یک هفته گذشته، سبب جذابیت طلا شد چراکه قیمت این فلز را برای مالکان دیگر ارزها ارزان‌تر می‌سازد.

ذخایر طلای گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان در روز جمعه 0.36 درصد افزایش یافت و به 830.76 تن رسید.

منبع: فارس
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ –

نویسنده: حمید آذرمند / ​پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
چکیده
با کاهش درآمدهای نفتی و کاهش تولید در اغلب بخش‌های اقتصادی، بار دیگر اهمیت شناسایی مزیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه در اقتصاد ایران آشکار شده است و یکی از این بخش‌ها، معادن و صنایع معدنی است. مطالعات و بررسی‌های انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد، بخش معادن و صنایع معدنی ظرفیت آن را دارد که در بلندمدت به عنوان یکی از پیشران‌های رشد اقتصادی نقش ایفا کند و سهم تعیین‌کننده‌ای در خلق ثروت و بهبود تراز تجاری کشور برعهده گیرد.

علاوه بر آن، با توجه به کاهش تولید ناخالص داخلی و افت صادرات نفتی و غیرنفتی، در یک افق کوتاه‌مدت نیز، بخش معادن و صنایع معدنی قابلیت آن را دارد که تاحدودی از تعمیق رکود و افت شدید صادرات غیرنفتی جلوگیری کند.

عملکرد کوتاه‌مدت

طی سال 97 عوامل مختلف از جمله بی‌ثباتی اقتصاد کلان و تشدید تحریم‌های خارجی و چشم‌انداز نامطلوب اقتصاد، بخش‌های مختلف اقتصادی را با کاهش تولید و رکود مواجه کرد و تمامی بخش‌های اقتصادی کم و بیش، تحت تأثیر محیط اقتصاد کلان و ریسک‌های خارجی قرار گرفتند. اما با این حال، بخش معدن و صنایع معدنی در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصاد، توانست عملکرد نسبتاً بهتری داشت.

گزارش‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در سال 97، به رغم رکود بخش‌های مختلف اقتصادی، اغلب صنایع اصلی معدنی نه تنها با رکود مواجه نبودند بلکه حتی در مواردی با افزایش تولید نیز مواجه شدند.

به طور خاص باید به محصولات کاتد مس، فولاد خام، محصولات فولادی و سنگ آهن اشاره کرد که مقدار وزنی تولید آن‌ها به ترتیب رشدی برابر با 56.1 درصد، 7.5 درصد، 4 درصد و 2 درصد نسبت به سال گذشته داشت.

سایر محصولات صنایع معدنی مانند کاشی، ظروف شیشه‌ای و ظروف چینی نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بودند. البته در سال 97 اقلامی مانند شمش آلومینیوم، آلومینا، سیمان و چینی بهداشتی با کاهش تولید مواجه شد.

آمار 9 ماهه حسابهای ملی نیز نشان‌دهنده عملکرد نسبتاً مناسب بخش معدن در سال گذشته است. در 9 ماهه سال گذشته به رغم رشد منفی 3.8 درصدی کل اقتصاد، ارزش افزوده معادن غیرنفتی رشدی برابر با مثبت 1.5 درصد داشته است.

رشد نسبتاً مناسب بخش معدن و صنایع معدنی در شرایطی رخ داده است که صنایع مصرف‌کننده محصولات معدنی با رکود مواجه بوده‌اند. به عنوان مثال، رشد ارزش افزوده بخش ساختمان در 9 ماهه سال 97 برابر با منفی 4.4 درصد و رشد ارزش افزوده بخش صنعت نیز برابر با منفی 4.4 درصد بوده است.

عامل اصلی افزایش تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته، رشد مناسب صادرات محصولات معدنی بوده است. از یک سو افزایش نرخ ارز و از سوی دیگر تأثیرپذیری کمتر این بخش از تحریم‌های خارجی در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی، موجب رونق صادرات محصولات معدنی در سال گذشته بوده است. آمارها نشان می‌دهد، در سال 97، ارزش صادرات فلزات اساسی و محصولات فلزی به ترتیب 9.7 درصد و 54.7 درصد رشد داشته است.

رشد قابل توجه صادرات محصولات فلزی، برغم کاهش تقاضای داخلی زنجیره ارزش، مانع از رکود صنایع معدنی شده است. انتظار می‌رود رونق نسبی تولید و صادرات محصولات و صنایع معدنی در سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

جایگاه بلند‌مدت

صرف ‌نظر از عملکرد کوتاه‌مدت بخش معادن، این بخش در افقی بلندمدت می‌تواند جایگاه ممتازی در اقتصاد ایران داشته باشد. بخش معادن و صنایع معدنی به دلایل مختلف قابلیت پیشرانی رشد اقتصادی را دارد و به طور بالقوه می‌تواند در آینده مهمترین جزء صادرات غیرنفتی کشور باشد.

اولین دلیل اهمیت این بخش در آن است که کشور ایران دارای ذخایر معدنی بسیار غنی به ویژه سنگ آهن، مس، زغال سنگ، آلومینیوم، سرب،‌ روی و عناصر نادر خاکی است. در ضمن عیار نسبی بالای برخی ذخایر معدنی ایران، سرمایه‌گذاری و تولید اغلب محصولات معدنی را کاملاً توجیه‌پذیر کرده است.

این نکته را نیز باید افزود که معادن و صنایع معدنی،‌ اصولاً فعالیتی انرژی‌بر هستند و برخورداری ایران از ذخایر عظیم گاز، مزیتی برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش معادن ایران ایجاد کرده است.

همچنین به دلیل تقاضای داخلی بالا و همچنین پتانسیل صادرات به کشورهای منطقه، بازار بالقوه داخلی و خارجی بزرگی برای محصولات معدنی ایران وجود دارد و لذا با توجه به آنچه گفته شد، سرمایه‌گذاری‌های گسترده و بلندمدت در این حوزه از توجیه اقتصادی برخوردار است.

موانع و تنگناهای توسعه

با وجود مزیت‌ها و قابلیت‌های بخش معادن و صنایع معدنی در اقتصاد ایران، این بخش همزمان با موانع و تنگناهای متعددی نیز روبرو است. از جمله باید به موانع و چالش‌های کلان اشاره کرد که مهمترین آن بی‌ثباتی سیاست‌های ارزی، رابطه مالی غیرشفاف و ناپایدار معادن با دولت و دخالت‌های قیمتی دولت در حوزه معادن و صنایع معدنی است.

علاوه بر آن، در اغلب مناطق و حوزوه‌های معدن‌خیز کشور به ویژه مناطق مرکزی و شرقی کشور، ضعف‌ها و کاستی‌های بسیاری در زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی و جاده‌ای و زیرساخت‌های انرژی و آب وجود دارد.

ضمن آنکه ملاحظات توسعه پایدار و تعارضات حل‌نشده معادن با محیط‌زیست نیز به عنوان یک مانع توسعه بخش معادن محسوب می‌شود.

در داخل بخش نیز مشکلات و تنگناهای متعددی برای توسعه این بخش وجود دارد. مهمترین تنگنا و مانع توسعه بخش معادن و صنایع معدنی کشور، معدن‌کاری خردمقیاس و ساختار نامناسب بنگاه‌داری است. این مسئله موجب از دست رفتن مزیت‌ها و افزایش هزینه تولید و کاهش توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های ایرانی و ایجاد شکاف فناورری و فرسودگی ماشین‌آلات در این بخش شده است.

یکی دیگر از تنگناهای توسعه این بخش، ضعف اکتشافات و کمبود اطلاعات پایه است. توسعه اکتشافات و تهیه اطلاعات پایه، به سرمایه‌گذاری‌های گسترده دولتی نیاز دارد و بدون چنین سرمایه‌گذاری‌هایی، امکان تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بخش خارجی وجود ندارد.

به این نکته نیز باید اشاره کرد که شیوه نادرست واگذاری‌ بنگاه‌های دولتی در بخش معادن نیز به ساختار صنعت آسیب زده است. بسیاری از بنگاه‌های بزرگ دولتی در قالب رد دیون، سهام عدالت و واگذاری به بنگاه‌های غیرمرتبط واگذار شده‌اند و همین موضوع به عنوان یک معضل و تنگنا مانع از گسترش بنگاه‌های معدنی شده است.

بخش معادن و صنایع معدنی با چالش‌های دیگری از جمله محیط‌ کسب و کار نامناسب و مشکلات تأمین مالی و فقدان سازوکارها و ابزارهای مالی مناسب برای تأمین مالی در مقیاس‌های بزرگ مواجه است.

در نهایت، تشدید تحریم‌های خارجی و موانع بانکی و تجاری، صادرات محصول و توسعه زیرساخت‌های معدنی را با مانع مواجه کرده است. باید در نظر داشت که معادن و صنایع معدنی از نظر تأمین مالی، صادرات و انتقال فناوری، تاحد زیادی وابستگی به ارتباطات و تعاملات اقتصادی خارجی دارد.

حمید آذرمند
پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی

نقل از ایمیدرو

 

رابطه ی سه مقوله ی ارتباط و ارتباطات و تبلیغات

همه برای آشکار شدن رابطه ی سه مقوله ی ارتباط و ارتباطات و تبلیغات ضروری به نظر می رسد ارائه ی تعاریفی است که برای هرکدام بیان شده است.

آنچه بیش از همه برای آشکار شدن رابطه ی سه مقوله ی ارتباط و ارتباطات و تبلیغات ضروری به نظر می رسد ارائه ی تعاریفی است که برای هرکدام بیان شده است. در این جا به تعدادی از تعاریف اشاره می گردد که این سه را به هم نزدیک تر نشان می دهد:

ارتباط(Communication)
از کهن ترین تعاریف می توان به عبارات ارسطو پرداخت. او در ریطوریقای خود می نویسد: «ارتباط عبارت است از جست و جو برای دست یافتن به کلیۀ وسایل و امکانات موجود برای ترغیب و اقناع دیگران.»( به نقل از محسنیان راد، مهدی، ۱۳۸۹: ۴۳)
«ارتباط عبارت است از فراگرد انتقال اطلاعات، احساس ها، حافظه ها و فکرها در میان مردم.»(اسمیت، میکی؛ به نقل از همان: ۴۵)
«هماهنگ شدن فرستنده و گیرنده در رابطه با یک پیام ویژه»(شرام، ویلبر، به نقل از همان: ۴۳). این تعریف با نظر به مدل های ارتباطی و عناصر ارتباط تحلیل شدنی است. از کهن ترین مدل ها، مدل “لاسول” است که در فراگرد ارتباط هفت پرسش را مطرح می سازد: چه کسی می گوید؟ چه می گوید؟ به چه کسی می گوید؟ کجا می گوید؟ چگونه می گوید؟ برای چه می گوید؟ با چه تأثیری می گوید؟
در خصوص عناصر ارتباط، پنج عنصر اصلی مطرح است: فرستنده پیام(مبدأ)، گیرنده پیام(مقصد)، پیام(محتوا)، وسیله ی ارتباطی(کانال)، اثر ارتباط(بازخورد)

ارتباطات (Communications)
«کلمۀ ارتباطات به صورت جمع، در علوم ارتباطات، به معنای مطالعه پیرامون ابزار و لوازم فنی این پدیده به کار می رود.»(دادگران،محمد،۱۳۹۰: ۱۵)
تعاریف ارئه شده حاکی تفاوت واژه های ارتباط و ارتباطات است.

تبلیغات(Advertising)
لاسول معتقد است که: «تبلیغات، عبارت است از مدیریت نگرشهای جمعی از طریق دستکاری نمادهای مهم.”در واقع می توان گفت: تبلیغات، کوشش کم و بیش، عمدی و سنجیده ای است که هدف نهایی آن، نفوذ بر عقاید یا رفتار افراد برای تأمین مقاصد از پیش تعیین شده است”»(به نقل از همان: ۴۹).
بسیاری از اندیشمندان اجتماعی معتقدند که هدف تبلیغات، تغییر عقاید و تحت تأثیر قرار دادن افکار و حالات افراد است. آن تلاشی است برای تحت تأثیر قرار دادن شخصیت ها و کنترل ذهن ها. در واقع تبلیغات کوششی است در بستن ذهن افراد و محصور کردن آن ها. تلاش مبلّغ ترغیب افراد به کاری است که می خواهد.

تعاریف ارائه شده که گزینشی  از حجم گسترده ی تعاریف است نزدیکی و پیوند این سه مقوله را نشان می دهد. اولین پیوند، در تعاریف مشهود است. آیا تبلیغات جز این است که به انتقال اطلاعات و برانگیختن احساس و ترغیب مخاطب می پردازد؟ نشانه های دیگر را در عناصر ارتباط و مدل ارتباطی می توان یافت. اینکه باید فرستنده ای باشد تا پیامی برای مخاطب ارسال شود و کانال ارتباطی چه باشد و یا براساس مدل، چه کسی بگوید و چگونه و … اهمیت ارتباط را در تبلیغات نشان می دهد. چرا که از  همین ویژگی ها برای انتقال اطلاعات و تشویق مشتریان مدد گرفته می شود.
دیگر پیوند مشهود در ارتباط و تبلیغات، کاربرد واژه ی «مؤثر» است. این واژه در دو مقوله ی فوق کاربرد بسیار دارد: ارتباط مؤثر، تبلیغات مؤثر.

ارتباط زمانی مؤثر است که «محرکی را به عنوان آغازگر و مورد نظر فرستنده با محرک مشهود گیرنده که از خود بروز می دهد، در یک راستا قرار دهد و آن دو را به گونه ای نزدیک به هم، مورد توجه قرار دهد.»(فرهنگی، علی اکبر، ج ۱، ۱۳۹۰: ۳۷). ارتباط مؤثر با چندین عامل ایجاد می شود: درک، لذت و مسرت، نفوذ در نگرش ها، گسترش روابط، کنش یا عمل.

حال با این تعاریف و عوامل می پردازیم به تبلیغات مؤثر:
پیام های تبلیغاتی باید طوری تولید و ارسال شود که درک محتوا به شیوه ای احسن صورت گیرد. در این میان مبلغ باید با میزان سنجی پیام و درک مخاطبان و نیاز آنان ضمن بالا بردن سطح مهارتی خود به درک محتوای پیام از سوی مخاطب بیاندیشد تا تبلیغات مؤثر خلق شود. در راه و روش های درک، شیوه ی تولید و کانال پیام رسان نیز حائز اهمیت است.
نفوذ در نگرش ها از جمله مواردی است که در امر تبلیغات بسیار مؤثر است. همانطور که ذکر آن رفت از اهداف عمده ی تبلیغات نفوذ در نگرش ها و عقاید و سمت و سو دادن به آن ها است. با بیان این هدف می توان نقبی زد به «نظریه ی تعادل» هایدگر. هایدگر بر این باور است که «هر انسانی قویاً محتاج یک تعادل روانی است. انسان ها می خواهند که باورها، نگرشها و ارزشهای آنها سازگار با دیگران بوده و با آنها منطبق باشند. آنها می کوشند که با دیگران از نظر رفتاری در وضعیت تعادل قرار گیرند»(همان: ۲۴۶). این امر علاوه بر اینکه هدف تبلیغات را دربر می گیرد، به دلیل وجود ارتباطات گسترده نیز اهمیت می یابد زیرا پیام در تبلیغات بر پیام گیران به صورت فردی اثر نمی گذارد. فرد متعلق به گروه است و ارتباطات جمعی او باعث گسترده شدن تأثیر تبلیغات می شود. همین امر بیانگر اهمیت گسترش روابط افراد در تبلیغات است.
همانگونه که در سطور پیشین ذکر آن رفت یکی از اهداف تبلیغات برانگیختن مخاطبان به خرید و یا دریافت خدمات است. این هدف به تمامی در ارتباطات میان فردی و اجتماعی نیز دیده می شود. پس همانطور که در بحث علوم ارتباطی واکنش و انجام عمل از سوی دریافت کننده ی پیام اهمیت دارد، در تبلیغات نیز اهمیت می یابد و چه بسا اهمیتی بیش از حد تصور در ارتباطات فردی و جمعی؛ زیرا تأثیر تبلیغات در راستای پاسخ و بازتاب است که نمایان می گردد. بسیاری از نظریه پردازان علوم ارتباطی بر پاسخ و بازتاب تأکید بیشتری نموده اند. «دیوید برلو» بر این باور است که «ارتباط برقرار کردن عبارت است از جست و جوی پاسخ از سوی گیرنده.»(محسنیان راد، مهدی، ۱۳۸۹: ۴۴) و آیا تبلیغات چیزی جز این است؟

تا این جا درباره ی پیام سخن رفت اما گفتنی است که  آن چه در پیام مهم است معنی نهفته در آن است. گروهی«ارتباطات را “فراگرد تفهیم و تفاهم و تسهیم معنی” در نظر گرفته اند»(فرهنگی، علی اکبر، ج ۱، ۱۳۹۰: ۸). با نظر به هدف اصلی تبلیغات مبنی بر تأثیر بر نگرش ها، آن چه در تسهیم معنی اهمیت می یابد تشابه است. «نظریه تشابه» در یک فراگرد ارتباطی که تبلیغات هم جزئی از آن محسوب می گردد حاکی ایجاد تشابهات در نگرش، رفتار، عقاید و … است. در این میان عامل فزاینده ای چون عنصر جاذبه و کشش مطرح می گردد که در ایجاد جاذبه ای بزرگ و مشهود در تبلیغات اهمیت به سزایی دارد. بنابراین می توان اذعان نمود که مبلّغ با عواملی مختلف که یکی از آن ها عنصر جاذبه است تشابهات موجود را میان مخاطبان خود ایجاد می کند و همانگونه که در سطور پیشین ذکر شد ارتباطات اجتماعی انسان نیز عامل فزاینده ی این عنصر محسوب می گردد. برای جذب مخاطب مناسب آن است که به «نظریه تکلمه» اشاره نمود. «لازارسفلد» و «مرتن» پیام ارسال شده از کانال ارتباطی را زمانی شامل اثری قاطع می دانند که پیام و شرایط محیطی همگن باشند که اگر چنین نباشد گیرنده پس از خارج شدن از خلسه ی دریافت پیام دچار تحیر و سرگردانی می شود و اثر مطلوب صورت نمی پذیرد(ر. ک. ساروخانی، باقر، ۱۳۹۰: ۲۵). در این بین عنایت به دشواری های ناشی از معنی نیز ضرورت می یابد. این دشواری ها به دلیل تفاوت های فرهنگی ، بومی و … به وجود می آید؛ لذا مبلّغ در گزینش پیام و شبکه ی انتقال آن به ریز بینی بسیاری محتاج است و جهت پاسخ گیری مطلوب باید به گونه ای به انتقال معنی بپردازد که موانعی چون دشواری های آن را پشت سر گذارد. در این راستا راهکارهای جامعه شناختی و روانشناسانه می تواند رابطه ای پایدار و بازتابی تأثیرگذار را برقرار سازد.
شناخت و به کار بردن مهارت های لازم در مواردی که ذکر شد تنها بخشی از موفقیت در امر تبیلغات را بیان می دارد. مطمئناً وجود ارتباطات گسترده انسانی در روابط تجاری و حتی گروه همکار و … عوامل ارتباطی مؤثر در امر تبیلغات مؤثر خواهد بود.

نقل از t.me/npriir

آب و هوای کنونی تکاب