گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ +جدول

بازار امروز شاهد کاهش قیمت طلا، دلار و سکه بود و دلار در بازار تهران هم با قیمت ۱۱,۴۴۰ (یازده هزار و چهارصد و چهل ) تومان بسته شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار طلا، ارز و سکه امروز روند نزولی قیمت‌ها را پشت سرگذاشته و روند کاهشی را تجربه کردند.

بازار ارز امروز نوسان نسبتا کمی را پشت سرگذاشت و بیشتر بر مدار کاهش پیش رفت، دلار در بازار تهران که صبح را با قیمت ۱۱,۴۹۰ (یازده هزار و چهارصد و نود) تومان آغاز کرده بود، در نهایت با قیمت ۱۱,۴۴۰ (یازده هزار و چهارصد و چهل ) تومان بسته شد. از طرف دیگر صرافی ها دلار را در ابتدای روز ۱۱,۴۰۴ (یازده هزار و چهارصد و چهار) تومان قیمت زدند که در نهایت به  ۱۱,۳۹۱ (یازده هزار و سیصد و نود و یک ) تومان رسید.

بازار طلای ایران در بیست و یکمین روز از پاییز کاهش قیمت را تجربه کرد و هر گرم طلا ۱۸ عیار که در آغاز کار بازار، ۴۰۶,۳۰۰ (چهارصد و شش هزار و سیصد) تومان نرخ گذاری شده بود، در آخرین ساعات بازار ۴۰۵,۲۰۰ (چهارصد و پنج هزار و دویست ) تومان خرید و فروش شد. هر گرم طلا ۲۴ عیار هم که صبح امروز ۵۴۱,۸۰۰ (پانصد و چهل و یک هزار و هشتصد) تومان قیمت خورد، در عصرگاه به ۵۴۰,۲۰۰ (پانصد و چهل هزار و دویست ) تومان رسید.

امروز سکه هم روند کاهشی را در پیش گرفته بود و سکه بهار آزادی که روز را با قیمت ۳,۹۷۴,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و هفتاد و چهار هزار) تومان آغاز کرده بود، در پایان روز با قیمت ۳,۹۶۹,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و شصت و نه هزار) تومان بسته شد.

در ادامه جزییات قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و ارز را بخوانید.

 

آخرین نرخ اونس طلا

امروز هر اونس طلا مانند روز قبل ، با افزایش و کاهش قیمتی روبرو نشد، هر اونس طلا که روز قبل تا ۱,۴۸۹ (یک هزار و چهارصد و هشتاد و نه ) تومان رسیده بود، امروز – یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۳ اکتبر ۲۰۱۹ – به ۱,۴۸۹ (یک هزار و چهارصد و هشتاد و نه ) دلار رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۴۸۹ ۰ ۰ امروز
۱,۴۸۹ -۰.۴۵ روز قبل
۱,۴۹۵ -۱۴ -۰.۹۴ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

قیمت گرم طلا ۱۸ عیار امروز

هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۴۰۵,۲۰۰ (چهارصد و پنج هزار و دویست ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۱۷ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۰۵,۲۰۰ -۷۰۰ -۰.۱۸ امروز
۴۰۵,۹۰۰ -۲,۷۰۰ -۰.۶۷ روز قبل
۴۰۸,۶۰۰ ۴۰۰ ۰.۰۹ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۲۴ عیار امروز

هر گرم طلا ۲۴ عیار امروز با کاهش ۰.۱۶ درصدی، از ۵۴۱,۱۰۰ (پانصد و چهل و یک هزار و یکصد ) تومان به ۵۴۰,۲۰۰ (پانصد و چهل هزار و دویست ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۲۴ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵۴۰,۲۰۰ -۹۰۰ -۰.۱۷ امروز
۵۴۱,۱۰۰ -۳,۷۰۰ -۰.۶۹ روز قبل
۵۴۴,۸۰۰ ۶۰۰ ۰.۱۱ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ مثقال طلا

در بازار امروز هر مثقال طلا نسبت به روز قبل ، با ۵۰۰۰ تومان کاهش، ۱,۷۵۵,۰۰۰ (یک میلیون و هفتصد و پنجاه و پنج هزار) تومان نرخ گذاری شد.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر مثقال طلا
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۷۵۵,۰۰۰ -۵,۰۰۰ -۰.۲۹ امروز
۱,۷۶۰,۰۰۰ -۸,۰۰۰ -۰.۴۶ روز قبل
۱,۷۶۸,۰۰۰ ۰ ۰ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت دلار امروز در صرافی

امروز دلار خلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، دلار که روز قبل تا ۱۱,۴۰۷ (یازده هزار و چهارصد و هفت ) تومان رسیده بود، امروز – یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۳ اکتبر ۲۰۱۹ – با کاهش ۰.۱۴ درصدی به ۱۱,۳۹۱ (یازده هزار و سیصد و نود و یک ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۱,۳۹۱ -۱۶ -۰.۱۵ امروز
۱۱,۴۰۷ ۵ ۰.۰۴ روز قبل
۱۱,۴۰۲ ۷ ۰.۰۶ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در بازار تهران

دلار در بازار امروز تهران، به ۱۱,۴۴۰ (یازده هزار و چهارصد و چهل ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۳۴ درصدی داشته است.

آخرین نرخ یورو

یورو، امروز به ۱۲,۶۰۰ (دوازده هزار و ششصد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، بدون تغییر بود.

جدول قیمت ۳ روز اخیر یورو
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۲,۶۰۰ ۰ ۰ امروز
۱۲,۶۰۰ ۶ ۰.۰۴ روز قبل
۱۲,۵۹۴ -۰.۰۵ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت پوند امروز

پوند امروز با کاهش ۰.۴۸ درصدی، از ۱۴,۶۲۲ (چهارده هزار و ششصد و بیست و دو ) تومان به ۱۴,۵۵۱ (چهارده هزار و پانصد و پنجاه و یک ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر پوند
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۴,۵۵۱ -۷۱ -۰.۴۹ امروز
۱۴,۶۲۲ ۴۶۶ ۳.۱۸ روز قبل
۱۴,۱۵۶ -۲۳ -۰.۱۷ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت سایر ارزها امروز

در بازار امروز درهم امارات ۳,۱۵۳ (سه هزار و یکصد و پنجاه و سه ) تومان، لاری گرجستان ۳,۸۷۰ (سه هزار و هشتصد و هفتاد ) تومان، لیر ترکیه ۱,۹۶۲ (یک هزار و نهصد و شصت و دو ) تومان، دلار کانادا ۸,۷۲۲ (هشت هزار و هفتصد و بیست و دو ) تومان، دلار استرالیا ۷,۸۱۲ (هفت هزار و هشتصد و دوازده ) تومان، فرانک سوئیس ۱۱,۷۶۰ (یازده هزار و هفتصد و شصت ) تومان، منات آذربایجان ۶,۷۵۹ (شش هزار و هفتصد و پنجاه و نه ) تومان، روبل روسیه ۱۸۰ (یکصد و هشتاد ) تومان، بات تایلند ۳۸۳ (سیصد و هشتاد و سه ) تومان و رینگیت مالزی ۲,۷۶۲ (دو هزار و هفتصد و شصت و دو ) تومان نرخ گذاری شدند.

آخرین نرخ سکه بهار آزادی

امروز سکه بهار آزادی مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، سکه بهار آزادی که روز قبل تا ۳,۹۷۹,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و هفتاد و نه هزار) تومان رسیده بود، امروز – یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۳ اکتبر ۲۰۱۹ – با کاهش ۰.۲۵ درصدی به ۳,۹۶۹,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و شصت و نه هزار) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه بهار آزادی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۳,۹۶۹,۰۰۰ -۱۰,۰۰۰ -۰.۲۶ امروز
۳,۹۷۹,۰۰۰ -۱۵,۰۰۰ -۰.۳۸ روز قبل
۳,۹۹۴,۰۰۰ -۵,۰۰۰ -۰.۱۳ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت سکه در بازار تهران امروز

سکه در بازار امروز تهران، به ۳,۹۶۰,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و شصت هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۷۵ درصدی داشته است.

قیمت سکه امامی امروز

سکه امامی، امروز به ۳,۹۵۹,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و پنجاه و نه هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۴۷ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه امامی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۳,۹۵۹,۰۰۰ -۱۹,۰۰۰ -۰.۴۸ امروز
۳,۹۷۸,۰۰۰ -۳۰,۰۰۰ -۰.۷۶ روز قبل
۴,۰۰۸,۰۰۰ ۳,۰۰۰ ۰.۰۷ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ نیم سکه

در بازار امروز نیم سکه نسبت به روز قبل ، با ۱۰۰۰ تومان کاهش، ۲,۰۲۷,۰۰۰ (دو میلیون و بیست و هفت هزار) تومان نرخ گذاری شد.

قیمت ربع سکه امروز

همچنین ربع سکه با کاهش ۰.۰۸ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱,۲۲۸,۰۰۰ (یک میلیون و دویست و بیست و هشت هزار) تومان معامله شد.

آخرین نرخ سکه گرمی

هر سکه گرمی، امروز به ۸۴۹,۰۰۰ (هشتصد و چهل و نه هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۱۱ درصدی داشته است.

نقل از دنیای اقتصاد

رکورد خرید طلای روسیه و چین ثبت می‌شود؟

دوگانگی پیش‌بینی اونس طلا

دنیای اقتصاد : تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا ظرف روزهای آینده با نوسانات زیادی روبه‌رو خواهد شد. اکثر تحلیلگران وال‌استریت در نظرسنجی این هفته پیش‌بینی کردند که قیمت طلا در روزهای آینده کاهش خواهد یافت. این در شرایطی است که سرمایه‌گذاران مین‌استریت همچنان بر این باور هستند که قیمت جهانی طلا در روزهای آتی روندی صعودی خواهد داشت.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که اصلاح قیمت طلا بهترین فرصت برای خرید مجدد خواهد بود؛ چرا که نگرانی‌ها و نااطمینانی‌های اقتصادی و سیاسی زیادی در عرصه جهانی وجود دارد. برخی کارشناسان اقتصادی نیز بر این باور هستند که روند مذاکرات تجاری چین و آمریکا می‌تواند تاثیر زیادی بر بازارهای مالی و سهام داشته باشد و این مساله عامل مهمی برای نوسانات قیمت طلا خواهد بود.در نظرسنجی این هفته ۱۷ تحلیلگر وال‌استریت شرکت کردند که ۵ نفر معادل ۲۹ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا با افزایش روبه‌رو می‌شود. ۸ نفر معادل ۴۷ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۴ نفر دیگر معادل ۲۴ درصد نیز گفته‌اند قیمت طلا در این مدت تغییری نخواهد داشت.در نظرسنجی آنلاین مین استریت نیز ۹۵۴ نفر شرکت کردند که ۵۶۶ نفر معادل ۵۹ درصد اعلام کردند قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت. ۲۲۱ نفر معادل ۲۳ درصد به کاهش قیمت رای دادند و ۱۶۷ نفر معادل ۱۸ درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییری نمی‌کند.

درحالی که قیمت طلا هفته جاری را کمتر از ۱۵۰۰ دلار در هر اونس به پایان برده است، احتمال دستیابی آمریکا و چین به توافق تجاری و تحولات مربوط به برگزیت می‌تواند تاثیر مهمی بر بازارهای بین‌المللی داشته باشد. فشار فروش موجب خواهد شد تا قیمت طلا با افت بیشتری روبه‌رو شود و این احتمال وجود دارد که قیمت هر اونس طلا تا ۱۴۶۵ دلار کاهش یابد. در این صورت سطح حمایتی مهم برای طلا ۱۴۵۰ دلار خواهد بود.چارلی ندوس تحلیلگر برجسته موسسه LaSalle Futures Group گفت: قیمت طلا در کوتاه‌مدت با کاهش روبه‌رو خواهد شد. به نظر می‌رسد هرگونه کاهش و اصلاح قیمت طلا، بهترین فرصت برای ورود سرمایه‌گذاران خواهد بود.از سوی دیگر برخی تحلیلگران معتقدند که نااطمینانی و نگرانی در عرصه اقتصادی و سیاسی موجب افزایش تقاضا و قیمت طلا خواهد شد.آدریان دی تحلیلگر ارشد اقتصادی بر این باور است که قیمت طلا در کوتاه‌مدت افزایش خواهد یافت. وی گفت: به نظر من امیدواری‌ها درباره توافق تجاری چین و آمریکا و توافق بر سر برگزیت موجب کاهش قیمت طلا شده و این بهترین فرصت برای خرید است. وی افزود: به نظر من فارغ از اینکه آمریکا و چین به توافق برسند یا بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت توافق کنند، دلایل کافی برای خرید طلا وجود دارد.

‌  رکورد خرید طلا شکسته می‌شود؟

چین و روسیه ۲ خریدار بزرگ طلا امسال ۲۵۱ تن طلا خریداری کرده‌اند. موسسه اف‌سی‌استون گزارش داده است که چین و روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از ۲۵۱ تن طلا خریداری کرده‌اند. بر اساس این گزارش چین در سال مالی ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۶ تن به ذخایر طلای خود افزوده است و روسیه نیز ۱۴۵ تن طلا خریداری کرده است.بانک‌های مرکزی جهان نیز طی ماه‌های ژانویه تا اوت بیش از ۵۰۰ تن طلا خریداری کرده‌اند. پیش بینی می‌شود رکورد خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان در سال ۲۰۱۹ شکسته شود. بزرگ‌ترین خریداران طلا غیر از روسیه و چین، عبارتند از ترکیه، لهستان و قزاقستان.

 

13 (2)

قیمت سکه تمام‌‌بهار آزادی در بازار تهران امروز به ۳ میلیون و ۹۷۸ هزار تومان، طلای ۱۸عیار هم ۴۰۵ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۱۱هزار و ۴۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به روز کاری قبل، 3 میلیون و 978 هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم 3 میلیون و 979 هزار تومان معامله می‌شود.

در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی 2میلیون و 28 هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و 229 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 848 هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلای 18عیار هم 405 هزار و 900 تومان ارزش‌گذاری شده است. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1488 دلار معامله می‌شود.

فعالان بازار طلا و سکه معتقدند حباب قیمت سکه تمام و نیم‌سکه با توجه به نبود تقاضا در بازار، به صفر رسیده است؛ آن‌طور که محمد کشتی‌آرای می‌گوید: چند هفته‌ایست که تقاضایی برای خرید سکه در بازار وجود ندارد و هم‌اکنون این بازار در رکود شدید است.

در عین حال در بازار ارز نیز تقاضا برای ارز کم شده و فقط خریداران واقعی در این بازار هستند. بازاری‌ها می‌گویند: تقاضای کاذب دیگر برای دلار نداریم و با توجه به افت و خیزهایی که در سال قبل داشت و آرامش نسبی ماه‌های اخیر دیگر کسی به‌نیت سرمایه گذاری وارد این بازار نمی‌شود.

هم‌اکنون قیمت دلار در بازار آزاد 11 هزار و 389 تومان، قیمت درهم امارات 3 هزار و 168 تومان و قیمت پوند انگلیس 14 هزار و 622 تومان تعیین شده و به‌فروش می‌رسد.

صرافی‌های بانک‌ها امروز پنج شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم 11هزار و 400 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 11هزار و 300 تومان خریداری می‌کنند، بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 600 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 12 هزار و 500 تومان است.

فعالان بازار ارز معتقدند: خروج بازیگران بزرگ از بازار ارز، فروشنده شدن بازیگران خرد، رفتارهای مؤثر بازارساز، افزایش عرضه و کاهش تقاضا و راه‌اندازی بازار متشکل ارزی از مهمترین دلایل کاهش شدید قیمت ارز در روزهای گذشته به‌حساب می‌آید.

منبع: تسنیم

بانک جهانی: اقتصاد ایران سال ‌آینده از رکود خارج می شود/ کاهش تورم

بانک جهانی اعلام کرد روند رو به رشد اقتصاد ایران از سال‌ آینده از سر گرفته می‌شود.

بانک جهانی پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی از رکود خارج شود. براساس ارزیابی‌های این نهاد اگرچه در پایان سال ۲۰۱۹ اقتصاد ایران رشد منفی تجربه خواهد کرد و در مجموع سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بیش از ۱۰ درصد حجم خود را از دست می‌دهد، اما می‌تواند اولین رشد مثبت خود پس از تحریم‌های اخیر را در سال آینده میلادی تجربه کند. پیش‌بینی بانک جهانی بر مبنای فروش و صادرات ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز بنا شده است و انتظار می‌رود در سال آینده میلادی(۲۰۲۰)، اقتصاد ایران به میزان ۱/ ۰ درصد منبسط شود. همچنین تخمین کارشناسان بانک جهانی نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ می‌تواند یک درصد رشد مثبت را در پیش داشته باشد که به معنای خروج کامل از رکود است. با وجود این، همچنان تورم در سطوح بالای ۲۰ درصد باقی خواهد ماند. البته بانک جهانی معتقد است که کاهش ارزش ریال در سال‌های آتی، افزایش رقابت پذیری صادرات کالاها و خدمات ایرانی را در منطقه می‌تواند به دنبال داشته باشد. از طرف دیگر مسائلی همچون تحریم بیشتر بر حجم تجارت و مبادلات مالی فعلی، می‌تواند به‌عنوان ریسک در مسیر اقتصاد ایران وجود داشته باشند. توصیه این بانک برای انعطاف بیشتر در برابر شوک‌های خارجی، ایجاد تنوع در اقتصاد با تمرکز بر بخش غیرنفتی و درآمدهای دولتی است.

«بانک جهانی» تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی خود را برای منطقه «منا» و کشورهای منطقه منتشر کرد. تمرکز اصلی این گزارش بر رشد اقتصادی ۲۰۱۹ و ارائه چشم‌انداز سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ است. براساس ارزیابی‌های «بانک جهانی» هر چند اقتصاد ایران در انتهای ۲۰۱۹ (یا ۱۳۹۸) برای دومین سال متوالی رشد منفی را تجربه خواهد کرد، اما طی دو سال آینده این نرخ رشد مثبت خواهد شد. نرخ تورم نیز با رسیدن به اوج ۳۸ درصدی در پایان ۲۰۱۹، در سال‌های آینده با طی روندی نزولی تا سال ۱۴۰۰ به نرخ ۲۲ درصد خواهد رسید. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، اقتصاددانان «بانک‌جهانی» همچنین پیش‌بینی کرده‌اند اقتصادهای منطقه «منا» به‌طور میانگین رشد ۶/ ۰ درصدی را در سال ۲۰۱۹ تجربه کنند، رشدی که نسبت به نرخ ۲/ ۱ درصدی سال ۲۰۱۸ پایین‌تر و نسبت به پیش‌بینی گزارش ماه آوریل (فروردین) ۸/ ۰ درصد کاهش یافته است. این بازبینی عمدتا به خاطر کاهش شدید قیمت طلای سیاه در شش ماه اخیر و رشد ضعیف‌تر از انتظار اقتصاد ایران است. در این نسخه از گزارش بانک جهانی، همچنین بر متغیرهای اقتصاد کلان متفاوت از توسعه تمرکز شده که یکی از آنها «رقابت‌پذیری» است.

گذشته و حال اقتصاد ایران

به گزارش «بانک‌جهانی» انتظار می‌رود اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ (۱۳۹۸) ۷/ ۸ درصد دیگر کوچک‌تر شود، اتفاقی که ناشی از شوک‌های خارجی مربوط به تولید نفت و گاز خواهد بود. در این رابطه منقضی شدن معافیت‌ از تحریم‌هایی که دولت آمریکا برای خرید نفت ایران در نظر گرفته بود و تشدید محدودیت‌های بخش بانکی در کنار تحریم‌های جدید علیه بخش پتروشیمی، مواد معدنی و فلزات منجر به کاهش صادرات ایران خواهد شد. تضعیف چشم‌انداز رشد اقتصادی به آن معنی است که اقتصاد ایران در پایان سال‌جاری به مقیاس ۹۰ درصد اندازه دو سال گذشته خود در خواهد آمد. افت بخش نفتی درحالی است که روندی مشابه برای بخش غیرنفتی پیش‌بینی شده است. به گزارش «بانک‌جهانی»، محدودیت‌های مربوط به تجارت بین‌المللی و جریان سرمایه، اثرات منفی را متوجه بخش‌های غیرنفتی همچون بخش خودرویی، ماشین‌آلات و ساخت‌وساز کرده، بخش‌هایی که همچنین با چالش‌های زنجیره تامین و هزینه‌های تولید بالاتر مواجه هستند. در آگوست ۲۰۱۹، بخش مسکن ایران با وجود افزایش قیمت ۷۸ درصدی سالانه، پایین‌ترین حجم فروش را در شش ماه به ثبت رساند. در طرف عرضه این تحولات در کنار سایر شوک‌ها نظیر سیل‌ها و زمین‌لرزه‌های اخیر، منجر به رکود بیشتر بخش مسکن خواهد شد، بخشی که بزرگ‌ترین جزء تولید‌ناخالص‌داخلی ایران با سهم ۵۶ درصدی در سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.  به‌طور مشابه، بخش مخارج اقتصاد نیز تحت‌تاثیر شوک‌های مربوط به صادرات قرار خواهد داشت. با این حال، همزمان کاهش جریان واردات تا حدی فشارهای منفی بر تراز تجاری و حساب جاری را خنثی خواهد کرد. برای بخش دولتی نیز انتظار می‌رود مخارج حقیقی دولت با سرعتی بالاتر نسبت به دوره قبلی تحریم‌ها در سال‌های ۲۰۱۳-۲۰۱۲ کاهش یابد. بر این اساس با توجه به اینکه بیش از ۳۰ درصد از مخارج دولت وابسته به فروش نفت‌ و گاز است، انتظار می‌رود تا پایان سال جاری کسری مالی دولت به ۶/ ۵ درصد تولید ناخالص‌ داخلی تشدید شود. از طرفی افت فعالیت‌های اقتصادی منجر به کاهش درآمدهای مالیاتی دولت و به‌دنبال آن کاهش هزینه در بخش مخارج سرمایه‌گذاری خواهد شد. به گزارش «بانک‌جهانی»، در ماه مه ۲۰۱۹ تحت‌تاثیر تشدید ناطمینانی‌های اقتصادی، انتظارات تورمی و کاهش شدید ارزش ریال، نرخ تورم شاخص مصرف‌کننده به اوج ۵۲ درصدی خود رسید. در ماه‌های اخیر تورم‌های بالای اقتصاد ایران به خصوص در بخش خوراکی‌ها مشهود بوده است (با ثبت تورم ۱۱۶ درصدی برای محصولات گوشتی در ماه آوریل یا فروردین). نرخ‌های تورم بالای اقتصاد ایران همچنین اثرات نامتقارنی بر جمعیت بخش روستایی کشور گذاشته است. (نرخ تورم ۴۶ درصدی مناطق روستایی در مقایسه با نرخ ۴۱ درصد مناطق شهری). پس از ثبت کمترین مقدار در سپتامبر ۲۰۱۸، در آگوست ۲۰۱۹ ارزش ریال برابر دلار آمریکا در بازار آزاد حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را مجددا احیا کرد. بر این اساس ثبات نسبی ارزش ریال به همراه عبور اثرات شوک‌ها، باعث شد نرخ‌های تورم با روندی رو به بهبود به نرخ سالانه ۴۲ درصد در آگوست ۲۰۱۹ برسد.

بیکاری در اقتصاد ایران همچنان در سطح بالای ۱۱ درصد قرار دارد، در حالی که مشارکت‌ نیروی‌ کار نیز با کاهش تدریجی سالانه در پایان فصل دوم ۲۰۱۹ به نرخ ۶/ ۴۰ درصد رسید، امری که نشان از پیامدهای رکود فعالیت‌های اقتصادی بر بازار نیروی‌کار دارد. از دیگر آمارهای ارائه شده در گزارش «بانک‌جهانی» نرخ فقر است که با معیار درآمد روزانه بالای ۵ دلار ارزیابی می‌شود (براساس برابری قدرت خرید سال ۲۰۱۱). براساس آمارهای این گزارش، نرخ فقر ایران با افزایشی تدریجی از ۱/ ۸ درصد در سال ۲۰۱۳ به سطح ۶/ ۱۱ درصد در ۲۰۱۶ رسید. این روند منفی وضعیت رفاهی تا حدی ناشی از کاهش ارزش حقیقی یارانه‌های نقدی پرداختی توسط دولت بوده است. بر این اساس بین سال‌‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ یارانه‌های نقدی فراگیر دولت که به دنبال اصلاح یارانه‌های حامل‌های انرژی پرداخت می‌شد، اثرات مثبت قابل‌توجهی در کاهش نرخ فقر ایران داشت، اثراتی که به‌واسطه نرخ‌های تورم بالا به تدریج محو شده‌اند.

چشم‌انداز اقتصادی ایران

چشم‌انداز اقتصادی میان‌مدت ایران هنوز نیز با چالش‌هایی مواجه است. مدل پایه پیش‌بینی‌های «بانک‌جهانی» از اقتصاد ایران با فرض صادرات نفت ۵۰۰ هزار بشکه در روز برای سال ۲۰۱۹ و سال بعد از آن صورت گرفته است. براساس این پیش‌بینی‌ها، اقتصاد ایران در دو سال آینده به‌طور میانگین رشد ۵/ ۰ درصدی را تجربه خواهد کرد. از طرفی هر چند انتظار می‌رود انتظارات تورمی تعدیل شود، اما همچنان نرخ‌های تورم در سطح بالای ۲۰ درصد باقی خواهند ماند، نرخی که بالاتر از تورم‌های تک‌رقمی سال‌های ۲۰۱۷ و تورم‌های کشورهای منطقه است. با این حال در سال‌های آتی، کاهش ارزش ریال می‌تواند منجر به بهبود رقابت‌پذیری صادرات کالاها و خدمات ایرانی در منطقه و به‌دنبال آن بسته‌تر شدن کسری حساب‌جاری کشور شود. در دو سال آینده ماندگاری اثرات شوک‌های نفتی سال گذشته احتمالا منجر به محدودیت‌ درآمدهای نفتی و مالیاتی و به‌دنبال آن کاهش مخارج در بخش‌هایی همچون حمایت‌های اجتماعی خواهد شد. به گزارش «بانک‌جهانی» نااطمینانی‌‌های اقتصادی و سیاسی، پیش‌بینی نرخ‌های فقر آینده ایران را دشوار کرده است. با این حال کاهش شدید درآمد سرانه حقیقی در کنار نرخ‌های تورم بالا اثرات منفی قابل‌توجهی بر سطح فقر کشور از کانال‌های متفاوتی نظیر بازار نیروی‌کار، افزایش هزینه‌های زندگی و کاهش ارزش واقعی یارانه‌های نقدی به همراه خواهد داشت. در این رابطه هر نوع افزایش یارانه‌های نقدی به‌طور بالقوه از طریق معرفی مکانیزم‌های هدف‌گذاری جدید می‌تواند به جمعیت فقیر و در معرض خطر شوک‌های اقتصادی-اجتماعی کمک کند. از طرفی محدودیت‌های مالی می‌تواند اتخاذ واکنش‌های درست در این حوزه را با چالش مواجه سازد.

ریسک‌ها و چالش‌ها

ماهیت نااطمینانی‌های اقتصاد ایران به آن معنی است که ریسک‌های منفی چشم‌انداز اقتصاد ایران به قوت خود باقی خواهند ماند. در صورتی که محدودیت‌های صادرات نفت ایران ادامه یابد، اقتصاد کشور می‌تواند بیشتر در گرداب رکود فرو رود و نرخ‌های تورم نجومی را تجربه کند. در این رابطه چالش‌های مربوط به حمایت از خانوار در معرض خطر، فشارها را بر مخارج دولت و ارزش ریال تشدید خواهد کرد. به‌علاوه تحریم‌های بیشتر علیه حجم تجارت فعلی و مبادلات مالی ایران با کشورهای منطقه می‌تواند پیش‌بینی‌های فعلی را با چالش‌های بیشتر مواجه سازد. در صورت عدم رسیدگی، چالش‌های ادامه‌دار بخش نقدینگی و تامین سرمایه بخش بانکی، توانایی بانک‌ها را در تسهیل فعالیت‌های اقتصادی محدود خواهد کرد. به عقیده اقتصاددانان «بانک‌جهانی» در این وضعیت، ایجاد تنوع در اقتصاد با تمرکز بر بخش غیرنفتی و درآمدهای دولت اهمیت می‌یابد. به‌علاوه ایجاد پایه‌های اقتصادی موجود در بخش غیرنفتی تجاری می‌تواند انعطاف در برابر شوک‌های خارجی را بهبود دهد و دستیابی به اهداف برنامه‌های توسعه بلندمدت را تسهیل کند.

نقل از اتحادیه طلا و جواهر

از اتحادیه طلا و جواهر

نگاهی به رتبه جهانی ایران در تولید و صادرات طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با انتقاد به قرارگیری ایران در رتبه آخر صادرکنندگان در میان هفت کشور برتر تولیدکننده طلا، گفت: در سند راهبردی صنعت طلا باید به آموزش، طراحی و رفع موانع صادراتی توجه ویژه ای صورت گیرد.

“ابراهیم محمدولی” در رابطه با تدوین سند راهبردی صنعت طلا و فلزات گرانبها که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر تهیه و تدوین پیش نویس آن منتشر شده، گفت: جلسات متعددی در زمینه بررسی شرایط تولید و صادرات صنعت طلا با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده که مجموع این جلسات منجر به آن شد که این صنعت در زمینه تولید صادرات محور، نیاز به برنامه‌ریزی، رفع موانع دست و پاگیر و حمایت‌های منطقی دارد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: بررسی‌ها حکایت از آن دارد که با رونق صنعت طلا در تمام ابعاد و توجه ویژه بر تولید صادرات محور، این صنعت ارزآوری و اشتغال زایی قابل توجهی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه سند راهبردی در حال ایجاد و شکل گیری است، تاکید کرد: در سند راهبردی صنعت طلا باید توجه ویژه ای به رفع موانع حاکم در ثبت سفارش و تامین مواد اولیه، حمل و نقل فرودگاهی و فرآیندهای گمرکی داشت و از سوی دیگر بانک مرکزی باید در رابطه با قوانین تولید و صادرات طلا، تجدیدنظر داشته باشد.

محمدولی خاطرنشان کرد: در ارتقاء کیفیت و توسعه صنعت طلا باید نگاه ویژه‌ای به ایجاد شهرک صنعتی طلا وجود داشته باشد و در این شهرک فعالان صنف به سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش و ارتقاء طراحی توجه داشته باشند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران بیان کرد: در ماه‌های اخیر به واسطه افزایش هزینه‌های تولید، میزان تولید صادرات محور به شدت کاهش یافته که اگر موانع تولید و صادرات رفع شود، ظرفیت فعلی کشور توان پاسخگویی به نیاز داخلی و بازارهای صادراتی را دارد.

وی گفت: ایران در بین هفت کشور برتر تولیدکننده طلا قرار دارد که متاسفانه در بعد صادراتی رتبه آخر را در بین این هفت کشور دارد.

انتهای پیام

نقل از اتحادیه طلا و جواهر

تحلیلگران بازار جهانی

منتظر نوسان قیمت طلا باشید

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد با بازگشت نوسان به بازار طلا، شمار زیادی از تحلیلگران وال‌استریت کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند در حالی که سرمایه‌گذاران همچنان حاضر نیستند از خوش بینی نسبت به بالا رفتن قیمت طلا دست بردارند.

 بسیاری از تحلیلگران تصحیح قیمت طلا را فرصت جدیدی برای خرید می‌دانند زیرا ابهامات جهانی به این زودی برطرف نخواهند شد.

شون لاسک، مدیر شرکت “والش تریدینگ” در این باره گفت: باید صبور بود زیرا احتمال افزایش یا کاهش قیمت طلا وجود دارد. اگر مذاکرات تجاری آمریکا و چین پیشرفت کند، در این صورت بازارهای سهام صعود خواهند کرد و این مسئله روی قیمت طلا تاثیر منفی می‌گذارد اما اگر این مذاکرات بی‌نتیجه باشد، طلا بالاتر خواهد رفت.

در نظرسنجی کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۷ نفر شرکت کردند که از میان آنها پنج نفر یا ۲۹ درصد افزایش قیمت و هشت نفر یا ۴۷ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند. همچنین چهار نفر یا ۲۴ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران ۹۵۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۵۶۶ نفر یا ۵۹ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۲۱ نفر یا ۲۳ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و ۱۶۷ نفر یا ۱۸ درصد هم نظری نداشتند.

برای هفته گذشته اکثر تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران نسبت به روند افزایشی قیمت طلا خوش‌بین بودند. هر اونس طلا روز جمعه در بازار معاملات آتی آمریکا ۱۲ دلار و ۲۰ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۴۸۸ دلار و ۷۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۱.۶ درصد کاهش ثبت کرد.

درصد درستی پیش بینی تحلیلگران وال‌استریت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۵۲ درصد و درستی پیش بینی سرمایه‌گذاران ۵۰ درصد بوده است.

طلا با بهبود ریسک پذیری در بازار به دلیل خوش بینی نسبت به توافق تجاری میان آمریکا و چین و احتمال توافق میان انگلیس و اروپا پیش از مهلت ۳۱ اکتبر برای خروج لندن از عضویت این بلوک، به پایین مرز ۱۵۰۰ دلار سقوط کرده است. اما این روند تنها شامل طلا نبوده و بهبود جو بازار سبب افت سایر داراییهای امن از جمله دلار آمریکا شده است.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه SIA اظهار کرد که روند فروش در بازار به معنای آن است که طلا ممکن است در ابتدای ماه میلادی جاری تا رکورد پایین ۱۴۶۵ دلار عقب نشینی کند و تنها انتشار اخبار منفی است که روند نزولی طلا را معکوس خواهد کرد.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز نیز به کیتکونیوز گفت: انتظار دارد قیمت طلا در کوتاه مدت پایین رود. با این حال انتظار ندارد روند افزایشی طلا به این زودی متوقف شود.

برخی از تحلیلگران انتظار دارد به دلیل ادامه ابهامات در بازار، طلا همچنان به درخشش ادامه خواهد داد.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی گف: قیمت بالاتر طلا در کوتاه مدت را پیش بینی می‌کند زیرا بسیاری از کسانی که در حاشیه بازار قرار دارد عقب نشینی اخیر این فلز را فرصتی برای خرید می‌بینند.

 

انتهای پیام

نقل از اتحادیه طلا و جواهر

نگاهی به رتبه جهانی ایران در تولید و صادرات طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با انتقاد به قرارگیری ایران در رتبه آخر صادرکنندگان در میان هفت کشور برتر تولیدکننده طلا، گفت: در سند راهبردی صنعت طلا باید به آموزش، طراحی و رفع موانع صادراتی توجه ویژه‌ای صورت گیرد. ابراهیم محمدولی در گفت‌وگو با «ایسنا»، در رابطه با تدوین سند راهبردی صنعت طلا و فلزات گرانبها که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر تهیه و تدوین پیش نویس آن منتشر شده، گفت: جلسات متعددی در زمینه بررسی شرایط تولید و صادرات صنعت طلا با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده که مجموع این جلسات منجر به آن شد که این صنعت در زمینه تولید صادرات محور، نیاز به برنامه‌ریزی، رفع موانع دست و پاگیر و حمایت‌های منطقی دارد.رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: بررسی‌ها حکایت از آن دارد که با رونق صنعت طلا در تمام ابعاد و توجه ویژه بر تولید صادرات محور، این صنعت ارزآوری و اشتغال‌زایی قابل‌توجهی خواهد داشت.

قیمت سکه تمام بهار آزادی امروز شنبه ۲۰ مهرماه ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۳ میلیون و ۹۹۰ هزارتومان رسید.

به گزارش مشرق، در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز شنبه ۲۰ مهرماه ۹۸ قیمت هر قطعه سکه تمام بهارآزادی طرح جدید به ۳ میلیون و ۹۹۰ هزارتومان رسید. امروز همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۸۵ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزارتومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزارتومان و سکه یک گرمی ۸۵۰ هزارتومان است.

همچنین قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۴۸۹ دلار و ۵۰ سنت و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۶ هزار و ۲۹۶ تومان است.

منبع: مهر

سامانه نیازهای پژوهشی شرکت های معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو رونمایی شد/تاکید بر تکمیل ظرفیت های بالقوه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی

نشست هم اندیشی و هم افزایی پژوهش با بنگاه های منتخب توسط مدیریت آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو برگزار ؤ در آن سامانه نیازهای پژوهشی شرکت های معدن و صنایع معدنی از سوی ایمیدرو رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، در این نشست مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو طی سخنانی گفت: با توجه به چشم انداز معدن و صنایع معدنی کشور، ایجاد شرکت های پیشرو در زمینه تکنولوژی و فناوری ضروری است.

غلامرضا ملاطاهری افزود: در این زمینه می توان با استفاده از توانمندی های مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی و تکمیل ظرفیت های خالی آن، گام های موثری در رفع نیازهای پژوهشی این حوزه برداشت.

وی تاسیس صندوق پژوهش و فناوری فولاد را از اقدامات موثر در دستیابی به اهداف حوزه فولاد دانست و گفت: هدف از تشکیل این صندوق ارایه ضمانت کاری و تامین مالی شرکت های دانش بنیان خواهد بود.

ملاطاهری ادامه داد: در حال حاضر بودجه در نظر گرفته شده برای این صندوق 100 میلیارد تومان و تا 9 برابر این رقم، مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

وی در بخش دیگری تاکید کرد: در راستای تجهیز و تاسیس مراکز تحقیقاتی باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که ظرفیت استفاده از تجهیزات وجود داشته باشد و از هزینه های تکراری پرهیز کنیم.

در این نشست همچنین برنامه های مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در بخش بومی سازی و طرح تحول صنعت فرآوری مواد معدنی از طریق مشارکت تحقیقات صنایع معدنی ایران مورد بررسی قرار گرفت. استانداردسازی کارخانه های فرآوری و همچنین تحقیق توسعه پایدار در بخش فرآوری مواد معدنی از جمله مواردی بود که در این بخش مورد تاکید قرار گرفت.

رونمایی از سامانه نیازهای پژوهشی

بنابر این گزارش، در این نشست از سامانه نیازهای آموزشی(www.amar.imidro.gov.ir) توسط مدیریت آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو نیز رونمایی شد.

در این جلسه مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو از نمایندگان بخش آموزش و پژوهش شرکت ها خواست تا دستاوردهای پژوهشی خود را از طریق این سامانه معرفی کرده و با دیگر شرکت ها به اشتراک بگذارند.

در این سامانه ایمیدرو با ارایه دسترسی به شرکت های معدن و صنایع معدنی، نیازها و اولویت های پژوهشی، پژوهش های در حال انجام و خاتمه یافته و همچنین پایان نامه های مورد نیاز این صنعت توسط شرکت ها ارایه خواهد شد.

این گزارش می افزاید، در این نشست علی شفیعی استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با معرفی ماموریت های شرکت فناوری و پژوهش سهند آهن و فولاد خاورمیانه گفت: سهامداران این مجموعه، شرکت های فولادی کشور هستند و یکی از ماموریت های این شرکت، ایجاد و فعال ساختن یک ساختار با مشارکت ذینفعان متشکل از مراکز علمی و دانشگاه ها است.

وی افزود: استقرار پایلوت های مورد نیاز در مجاورت کارخانه های بزرگ فولادی کشور به منظور توسعه در حوزه فولاد و آهن نیز از دیگر اهداف این شرکت است.

این استاد دانشگاه گفت: هم اکنون شرکت در مرحله افزایش سرمایه به میزان 17 میلیارد تومان است.

نقل از ایمیدرو

چرا احتمال وقوع شوک ارزی اندک است؟

جمال رازقی، رییس اتاق بازرگانی شیراز در خبرآنلاین نوشت: شاخص ارزی از ابتدای مهر تاکنون در بازه ۱۱ هزار و ۳۵۰ تا ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان در نوسان بوده است و این کم شدن دامنه تغییرات، ضمن کاهش تمایل سفته‌بازان و نوسان‌گیران برای حضور در بازار ارز، کاهش انتظارات برای وقوع شوک‌های ارزی در بازار را سبب شده است. این یادداشت نگاهی به تحولات داخلی و بین‌المللی رخ داده در هفته گذشته دارد

۱-تحولات داخلی

قیمت دلار که تحت تأثیر بازیابی قیمتها در روز دوشنبه هفته گذشته به بالای مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی رسیده بود، پس از یک کاهش، مجددا در روز چهارشنبه به بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. افت قیمتها در هفته گذشته به دلیل اخبار سیاسی، افزایش نرخ حواله درهم و بالا رفتن ارزش دلار در کشورهای همسایه بوده است. این در حالی است که در هفته گذشته قیمت سکه نیز به دلیل نوسانات قیمت طلای جهانی گاها خلاف جهت قیمت دلار حرکت کرده است. در آخرین روز هفته گذشته، با رشد نرخ حواله درهم و افزایش ارزش دلار در کشورهای همسایه قیمت دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد و به ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. البته برخی از فعالان بازار، تقاضای مناسبتی و سفرهای زیارتی در آستانه اربعین در کنار متغیرهای سیاسی مانند افزایش تنش‌ها در عراق را در افزایش خریدها و در نتیجه افزایش قیمت دلار در این روز مؤثر دانستهاند. در مقابل سکه در روز پنجشنبه به دلیل کاهش بهای طلای جهانی کاهش قیمت را  تجربه کرده است.

در اولین روز هفته جاری، سکه و دلار کاهش قیمت را ثبت کردند؛ به طوری که دلار به واسطه‌ی کاهش ارزش آن در هرات افغانستان و پایین آمدن نرخ حواله درهم از مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان پایین‌تر رفت و سکه بار دیگر به سطح ۴ میلیون تومانی نزدیک شده است. البته به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهم کاهش قیمت دلار به زیر مرزی مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش عرضه ارز توسط بازارساز به منظور جلوگیری از وقوع سومین افزایش متوالی نرخ ارز و در نتیجه کنترل انتظارات افزایشی معامله‌گران بوده است. از طرفی دیگر،کاهش قیمت سکه در روز شنبه در حالی رخ داد که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی در روز پایانی هفته گذشته میلادی (جمعه) همچنان بالای ۱۵۰۰ دلار بوده است. عدم اثرگذاری قیمت جهانی طلا بر قیمت سکه، از ادامه تضعیف شدید تقاضا در بازار سکه حکایت دارد. روند قیمت دلار و سکه در این هفته برخلاف هفته قبل هم‌جهت بوده است. به طوری که قیمت دلار و سکه در روز یکشنبه کاهشی بوده است. در ادامه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این بازارها افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند و در نهایت قیمت دلار در روز چهارشنبه (۱۷ مهر) ۱۱ هزار و ۴۸۰ تومان و قیمت سکه ۴ میلیون و ۱۲ هزار تومان را ثبت کرده‌اند. به نظر می‌رسد آنچه نوسانات قیمت دلار و سکه در این هفته را نیز رقم زده است، مانند هفته‌های قبل عوامل کلیشه‌ای مانند تغییرات نرخ حواله درهم، متغیرهای سیاسی،تصمیمات بازارساز و اثرگذاری این تصمیمات بر جهت‌دهی انتظارات فعالان بازار بوده است و تحول جدیدی در این بازارها رخ نداده است. در گزارشهای قبلی در مورد اثرات این عوامل توضیحات مفصلی ارائه شده است.

به طور کلی، شاخص ارزی از ابتدای مهر تاکنون در بازه ۱۱ هزار و ۳۵۰ تا ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان در نوسان بوده است و این کم شدن دامنه تغییرات، ضمن کاهش تمایل سفته‌بازان و نوسان‌گیران برای حضور در بازار ارز، کاهش انتظارات برای وقوع شوک‌های ارزی در بازار را سبب شده است. در این مدت نقش بازارساز در مدیریت قیمتها در دامنه محدود و کاهش تقاضای سفتهبازی در بازار انکارناپذیر است. در این راستا، سناریوی محتمل در روزهای آتی در بازار ارز این خواهد بود که با نزدیک شدن قیمت دلار به کف قیمتی موجود (مانند۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان) خریدها به منظور کسب سود افزایش و با افزایش اطمینان بازیگران از عدم توانایی عبور قیمت‌ها از مرزهای مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و همچنین ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان، سطح فروش‌ها جهت جلوگیری از متضرر شدن و کسب سود هر چند اندک افزایش خواهد یافت. بنابراین، به نظر می‌رسد در صورت عدم اخلال در سمت عرضه ارز، قیمت دلار طی روزهای آینده همچنان نوسان خاصی را تجربه نخواهد کرد.

با رشد ۳.۷ درصدی شاخص کل سهام در هفته گذشته به دلیل تداوم جریان گسترده ورود نقدینگی و به واسطه انتشار گزارش‌های عملکرد شهریورماه، بازدهی بازار سرمایه در سال جاری به ۸۳ درصد رسید. این در حالی است که با ورود گسترده سهامداران تازه وارد و کم‌تجربه به معاملات سهام احتمال هیجانی شدن و معکوس شدن روند معاملات و متضرر شدن این افراد و در نتیجه خروج مجدد نقدینگی وجود دارد. نکته‌ای که در مطلب هفته گذشته بر آن تأکید شده بود. در این راستا، هیجان‌زدگی معامله‌گران افت بیش از ۷ هزار واحدی شاخص بورس در روز یکشنبه را رقم زده است. در واقع، پس از ۴ صعود متوالی شاخص بورس در روز یکشنبه به محدوده ۳۲۰ هزار واحدی برگشت. به اعتقاد تحلیلگران اثرات گزارش‌های مثبت عملکرد شهریورماه شرکتها بر ورود نقدینگی در این هفته اصلاح شده و برای مشخص شدن تأثیر واقعی باید منتظر گزارش‌های عملکرد شش ماهه بود. در ادامه شاخص سهام پس از رشد ۷۰۱ واحدی در روز دوشنبه، در پایان هفته به کانال ۳۱۳ هزار واحدی نزول کرد. بازار سهام در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه در این هفته افت قابل توجهی را تجربه کرده است. به طوری که بازدهی بورس در هفته جاری ۴ درصد افت داشته است که از ابتدای سال ۹۸ تاکنون این درصد کاهش شاخص سابقه نداشته است. متوسط ارزش معاملات خرد در این هفته نیز نسبت به هفته قبل ۲۱ درصد کاهش داشته است. گفته میشود انگیزه بالای شناسایی سود، افزایش عرضه سهام، هراس از خروج نقدینگی و کاهش تمایل سرمایه‌گذاران حقوقی به خرید از مهم‌ترین عوامل اصلاح قیمتها در هفته جاری بوده است. همچنین کاهش حجم صف‌های فروش در پایان هفته از کاهش هیجان فروشندگان حکایت دارد. به اعتقاد کارشناسان، با ادامه ثبات  نرخ ارز و قیمت‌های جهانی انتظار میرود تثبیت و سهام بزرگ‌تر در روزهای آتی در مسیر تثبیت و متعادل شدن قرار بگیرند.

مرکز آمار ایران در گزارش جدید خود با تغییر تعریف سن نیروی کار از ۱۰ سال به ۱۵ سال، نرخ بیکاری در تابستان ۱۳۹۸ را ۱۰.۵ درصد اعلام نموده است که نسبت به تابستان ۱۳۹۷، ۱.۸ درصد کاهش داشته است. این میزان از نرخ بیکاری کمترین میزان در ۵ سال اخیر بوده است. همچنین داده‌ها از رشد ۰.۲ درصدی میزان نرخ مشارکت و در نتیجه بهبود چشم‌انداز شغلی افراد جامعه حکایت دارد. میزان رشد جمعیت شاغل یا همان اشتغال‌زایی اقتصاد ایران نیز در یک سال منتهی به تابستان  ۱۳۹۸ نسبت به تابستان ۱۳۹۷ برابر با ۸۴۴ هزار نفر اعلام شده است. علاوه بر این، سهم صنعت از کل اشتغال ۰.۵ درصد افزایش داشته است. آمارهای رسمی منتشر شده از سوی گمرک ایران نیز حاکی از آن است که تراز تجاری کشور در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ منفی ۲۷۳ میلیون دلار بوده است. همچنین آمار نشان میدهد که صادرات و واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. حجم تجارت خارجی در شهریور امسال نیز ۶ میلیارد و ۶۳۰ میلیون دلار و تراز تجاری منفی ۳۳۴ میلیون دلار و به نفع واردات است. بیشترین میزان صادرات بر حسب ارزش به ترتیب به کشورهای چین، عراق، ترکیه، امارت و افغانستان بوده است. علاوه بر این، چین سهمی در حدود ۲۵ درصد از کل ارزش واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

شاخص مدیران خرید (PMI) در شهریور ماه ۱۳۹۸، ۵۰.۴۳ واحد محاسبه شده است که نسبت به ماه قبل ۴.۶۴ واحد معادل ۱۰.۱۳ درصد بهبود یافته است. معیار انتظارات تولید با ۶۵.۲۳  واحد در مهر ماه نسبت به شهریور ماه توسط مدیران خوشبینانه اعلام شده است. براساس گزارش منتشرشده شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش با ۵۹.۳۰  واحد در شهریور، بیشترین میزان شاخص در بین ۵ مولفه اصلی این شاخص بوده است. داده‌ها همچنین بیانگر آن است که شاخص میزان سفارش‌های جدید مشتریان ۴۵.۰۸ واحد، کمترین مقدار شاخص در بین ۵ مولفه اصلی را داشته است.

تولید خودرو در نیمه اول سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۳۰ درصدی داشته است. این در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید برکاهش تعطیلات در نیمه دوم سال و بهبود روند تأمین قطعات به خطوط تولید از طریق اتکا به تولید قطعات داخلی، علاوه بر جبران این ۳۰ درصد کاهش تولید، رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ و رسیدن به تولید ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه در ادامه سال جاری را به عنوان هدف خود اعلام نموده است. اما برخلاف این ادعا، کارشناسان معتقدند که به دلیل ادامه اثرات گسترده تحریم‌های بین‌المللی بر افت تیراژ خودروها و وجود سیاست‌های متعدد دستوری در این صنعت دستیابی به چنین هدفی عملا امکانپذیر نیست. در واقع، با توجه به کمبود نقدینگی و همچنین محدودیت در ظرفیت خطوط تولید به دلیل کمبود قطعه و خروج شرکتهای بین‌المللی از خطوط تولید شرکتهای خودروساز داخلی و تداوم حضور سیاست‌گذاران در روند قیمت‌گذاری و در نتیجه کاهش حاشیه سود مطمئن خودروسازان برنامهریزی صحیح برای افزایش تیراژ تولید با مشکلات زیادی مواجه خواهد بود. کارشناسان خروج دولت از پروسه قیمت‌گذاری و روی آوردن به عرضه و تقاضای بازار برای تعیین قیمت محصولات و کاهش فشار تحریمها از طریق دیپلماسی فعال را به عنوان بهترین راهکار برای خروج از شرایط فعلی پیشنهاد میدهند.

۲- تحولات بین‌المللی

قیمت نفت که هفته گذشته بیشترین افت هفتگی از ماه جولای را تجربه کرد، در حال‌حاضر نیز همچنان در سطوحی پایین‌تر از پیش از حمله به تاسیسات نفتی عربستان قرار دارد. در این هفته قیمت نفت تحت تأثیر مجموعه‌ای از اخبار که دارای علامت‌های مختلف نزولی و صعودی برای تعیین روند قیمتی بودند، شامل بازگشت تولید نفت‌خام عربستان به سطح قبل از حملات ۱۴ سپتامبر، امکان اختلال عرضه نفت عراق در صورت بالا گرفتن اعتراضات و همچنین اختلال عرضه نفت‌خام اکوادور، انتشار گزارش هفتگی EIA و مذاکرات تجاری آمریکا و چین قرار گرفته است. بر اساس گزارش EIA ، ذخایر تجاری نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۴ اکتبر ۷۳.۲ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۵۷.۴۲۵ میلیون بشکه رسیده است. بر این اساس، چشم‌انداز بازار نفت بیشتر تحت تأثیر خوش‌بینی معامله‌گران به از سرگیری مذاکرات چین و آمریکا برای حل اختلافات تجاری و ادامه اعتراضات مردم در عراق و افزایش احتمال کاهش عرضه نفت قرار دارد. در مجموع، انواع نفت از جمله قیمت نفت‌خام برنت و نفت‌خام سبک آمریکا در نتیجه افزایش نگرانی از بروز رکود به دلیل پایینتر بودن دادههای شاخص مدیران خرید (PMI) از پیشبینیها، در این هفته نیز رشد قیمتی قابل ملاحظه‌ای را ثبت نکرده‌اند و همچنان روند نزولی را طی میکنند.

بهای اونس طلا در بازار جهانی که در روزهای پایانی هفته گذشته میلادی روند صعودی را طی کرده بود، در روز دوشنبه ۶ دلار کاهش یافته است اما در روز سه‌شنبه با افزایش بدبینی‌ها به روابط چین و آمریکا و تغییر سیاست‌های پولی فدرال‌رزرو مانند خرید بیشتر اوراق قرضه، تقاضا برای طلا افزایش یافت و قیمت طلا در این روز افزایش یافته است. نتیجه نشست مقامات آمریکا و چین در آینده قیمت طلا بسیار مهم خواهد بود. همچنین انتشار آمار ضعیف‌تر از انتظار بخش تولید و اشتغال آمریکا علاوه بر افزایش قیمت طلا احتمال تصویب کاهش نرخ بهره در نشست ۳۰ اکتبر فدرال‌رزرو را بیش از پیش تقویت کرده است. انتظار می‌رود کاهش نرخ بهره باعث تضعیف دلار و افزایش قیمت جهانی طلا شود. بر این اساس، بیشتر تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت با تأکید بر افزایش نگرانیها نسبت به رکود اقتصادی و نااطمینانی در بازارهای مالی به روند صعودی بازار طلا در هفته پیش رو خوش‌بین هستند.

مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به شناسایی ریسک‌های منطقه‌ای کسب‌وکارها در سال ۲۰۱۹ پرداخته است. این مجمع، بر مبنای نظرسنجی از بیش از ۱۲ هزار فعال اقتصادی ۱۰ ریسک عمده برای کسب و کار جهانی را بحران‌های مالی، حملات سایبری، بیکاری یا اشتغال کمتر از حد، شوک قیمت انرژی، شکست حکمرانی ملی، بی‌ثباتی‌های اجتماعی گسترده‌، دزدی یا سوءاستفاده از اطلاعات، منازعات سیاسی، شکست زیرساخت‌های حیاتی و حباب دارایی‌ها معرفی کرده است. همچنین، تورم بالا، بحران‌های مالی، درگیری بین دولتی، بحران‌های آبی، حباب دارایی و بیکاری و اشتغال کمتر از حد به عنوان ریسکهای عمده کسب و کارها در ایران برشمرده شده است. در این گزارش، ضمن اشاره به پیچیدهتر شدن شرایط جهانی و اثرگذاری گسترده این وضعیت پیچیده بر فرآیندهای توسعه در هر دو سطح منطقه‌ای و جهانی، بر افزایش همکاری‌های منطقهای و جهانی به منظور کاهش اثرات این چالشها بر عملکرد کسب و کارهای جهانی و مقابله با رکود اقتصادی که در حال وقوع است، تأکید شده است.

سازمان توسعه صنعتی ملل متحد پیش‌بینی کرده است رشد تولیدات صنعتی جهان به دلیل تنش‌های تجاری میان اقتصادهای بزرگ مانند آمریکا و چین در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ کاهش یابد. پیش‌بینی رشد کمتر از یک درصد تولیدات بخش صنعتی اروپا و کاهش ۰.۸ درصدی رشد اقتصادهای صنعتی در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، افزایش ۰.۳ درصدی رشد اقتصادهای صنعتی در حال ‌توسعه و نوظهور نسبت به سال گذشته و بهبود عملکرد ۱.۲ درصدی بخش تولیدی اقتصادهای کمتر توسعه یافته نسبت به سال گذشته از نتایج این گزارش است. کاهش رشد ارزش افزوده بخش تولیدی آمریکا از ۳ به ۱.۹ درصد نسبت به سال گذشته و کاهش رشد تولیدات صنعتی چین از ۶.۱ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۵.۶ درصد در سال جاری از دیگر پیش‌بینی‌های این سازمان است. همچنین پیش‌بینی شده است رشد ارزش افزوده تجارت کالایی جهان در سال ۲۰۱۹ به سطح ۲.۷ درصد کاهش یابد، رشدی که در ۲۰۱۸ ۳.۲ درصد بوده است.

در نهایت با نگاه به آنچه در اقتصاد دنیا رخ داده است می توان گفت:

با کم شدن دامنه تغییرات قیمتی در بازار ارز به واسطه دست بالای بازارساز در مدیریت قیمتها و کاهش تقاضای سفته‌بازی در بازار، تمایل سفته‌بازان و نوسان‌گیران برای حضور در بازار ارز کاهش یافته است که این مسئله منجر به کاهش انتظارات برای وقوع شوک‌های ارزی در بازار شده است. در این هفته نیز سه عامل وتصمیمات بازارساز، متغیرهای سیاسی و نرخ حواله درهم بیشترین نقش را در تعیین قیمت ارز در بازار داشته است. با ادامه ورود گسترده سهامداران تازه وارد و کم‌تجربه به معاملات سهام و افزایش هیجانات، روند معاملات معکوس و با تشکیل جو منفی در بورس بازدهی بورس در هفته جاری ۴ درصد افت را تجربه کرده است که از ابتدای سال ۹۸ تاکنون این میزان کاهش در شاخص کل بی‌سابقه بوده است. داده‌ها و اطلاعات آماری منتشر شده در این هفته از کاهش نرخ بیکاری، کاهش ارزش صادرات و واردات و افزایش کسری تجاری در نیمه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. علاوه بر این، انتظارات تولید در مهر ماه نسبت به شهریور ماه توسط مدیران مثبت اعلام شده است. قیمت نفت در این هفته تحت تأثیر مجموعه‌ای از اخبار با علامت‌های مختلف نزولی و صعودی در مجموع روند نزولی را طی کرده است که این مسئله نگرانی‌های در مورد عمیقتر شدن رکود در بازارهای جهانی را افزایش داده است.کاهش رشد تولیدات صنعتی جهان و افزایش ریسک‌های منطقه‌ای کسب‌وکارها نیز به دلیل تنش‌های تجاری میان اقتصادهای بزرگ مانند آمریکا و چین از نکات مورد تأکید گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی در این هفته بوده است.

*رییس اتاق بازرگانی شیراز

نقل از دنیای اقتصاد

آب و هوای کنونی تکاب