قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۹/۰۴/۱۷

تسنیم : قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۴ درصد افت به ۱۷۸۳ دلار و ۸۸ سنت رسید که فاصله چندانی با بالاترین رقم ۸ سال گذشته که هفته گذشته به ثبت رسید نداشت.

رویترز گزارش داد، در حالی که توجه سرمایه گذاران معطوف افزایش موارد ابتلا به کرونا شده و همزمان تحقیق جدیدی منتشر شده که نشان می دهد بخش خدمات آمریکا شاهد ترمیم بوده و در عین حال احتمال احیای اقتصاد چین نیز وجود دارد، قیمت طلا امروز در نزدیکی بالاترین رقم ۸ سال گذشته تثبیت شد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۴ درصد افت به ۱۷۸۳ دلار و ۸۸ سنت رسید که فاصله چندانی با بالاترین رقم ۸ سال گذشته که هفته گذشته به ثبت رسید نداشت. قیمت طلا در بازار معاملات آتی نیز امروز با ۰.۰۷ درصد رشد به ۱۷۹۴ دلار و ۷۰ سنت رسید.

جفری هالی، تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا در جهان موجب تشدید نگرانی ها شده و سرمایه گذاران حضور در بازار طلا را به بازارهای پرریسک ترجیح می دهند، هرچند که بازارهای بورس نیز شاهد رونق نسبی بوده اند.»

هند روز دوشنبه با پیشی گرفتن از روسیه به سومین کانون بزرگ شیوع کرونا در جهان تبدیل شد. این در حالی بود که تعداد موارد فوت به دلیل ابتلا به کرونا در آمریکا از مرز ۱۳۰ هزار نفر گذشت.

در همین حال افزایش احتمال ترمیم اقتصاد چین و انتشار آمارهای امیدوارکننده از بخش خدمات آمریکا موجب شده تا احساس سرمایه گذاری در بازارهای پرریسک بهبود یابد.

کایل رودا تحلیلگر موسسه آی جی مارکتس گفت: «طلا در کوتاه مدت در معرض کاهش قیمت قرار دارد… با این حال، عبور از مرز ۱۸۰۰ دلار همچنان محتمل است. در نگاه بلندمدت عوامل حاکم بر بازار طلا همچنان افزایشی به نظر می رسد.»

در سایر بازارهای فلزات گرانبها امروز قیمت فلز پالادیوم با ۱.۱ درصد کاهش به ۱۹۱۸ دلار و ۸۷ سنت رسید. قیمت پلاتین هم با ۰.۷ درصد رشد به ۸۱۸ دلار و ۶۶ سنت رسید. نقره هم با ۰.۱ درصد کاهش ۱۸ دلار و ۱۸ سنت معامله شد.

روند رشد قیمت جهانی طلا متوقف شد

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۱۹ درصد کاهش به ۱۷۷۲ دلار و ۵ سنت رسید.

به گزارش رویترز، در حالی که انتشار آمارهای مثبت از اقتصاد آمریکا و چین نگرانی ها از افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا را تا حدودی کاهش داده است، قیمت طلا روز جمعه با اندکی کاهش مواجه بود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با 0.19 درصد کاهش به 1772 دلار و 5 سنت رسید. قیمت طلا در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه اوت نیز با 0.15 درصد کاهش به 1787 دلار و 30 سنت رسید. اکثر بازارهای آمریکا به مناسبت روز استقلال این کشور دیروز تعطیل بودند.
شیائو فو تحلیلگر بانک چین در این باره گفت:‌ «انبساطی شدن سیاست پولی بانک های مرکزی و احتمال وقوع موج دوم کرونا موجب شده تا قیمت طلا بالا برود.» وی افزود به رغم انتشار آمارهای مثبت از بازار کار آمریکا باید آمارهای بیشتری منتشر شود تا نشان دهد که اقتصاد این کشور تقویت شده است.
شیائو فو افزود، نوسان قیمت طلا احتمالا محدود خواهد بود و همچنان بالای 1750 دلار باقی خواهد ماند.
موارد ابتلا به ویروس کرونا در سطح جهان همچنان رو به افزایش است و تاکنون حدود 11 میلیون نفر مبتلا شده اند. تعداد موارد روزانه ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا نیز رکورد جدیدی ثبت کرده است.
جفری هالی تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا اظهار داشت، ملاحظات ژئوپلتیک نیز در نوسانات قیمت طلا موثر بوده است. وی افزود، با توجه به تعطیلی 3 روزه در آمریکا برخی از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری امن به سمت بازار طلا حرکت کرده اند.
بیش از 75 عضو کنگره آمریکا با ارسال نامه ای به ترامپ خواستار موضع گیری رسمی وی در زمینه رفتار چین با مسلمانان اویغور و دیگر گروه های اقلیت شدند.
حجم دارایی های اس پی دی آر گلد تراست بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا روز پنجشنبه با 0.8 درصد رشد به 1191.47 تن رسید که نشان دهنده افزایش میل سرمایه گذاران به حضور در بازار طلا بود.

 

انتهای پیام

رکورد جدید قیمت در بازار طلا شکسته شد

قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی در پی افزایش تقاضا برای خرید دارایی امن در مواجهه با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان و تشدید نگرانیهای اقتصادی، نزدیک به بالاترین حد خود در هشت سال اخیر ایستاد.

 بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۷۸۲ دلار و ۶۷ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۷۸۵ دلار و ۴۶ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۲ بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و به ۱۸۰۰ دلار و ۶۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته با ۱۹ دلار و ۳۰ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش، در ۱۸۰۰ دلار و ۵۰ سنت بسته شد.

مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد در شرکت سی ام سی مارکتس در این باره گفت: عامل اصلی افزایش قیمت طلا میزان عظیمی پول است که به سیستم پولی جهانی تزریق شده است. همه این پول به دنبال یافتن جایی است و بازار طلا از سوی سرمایه گذاران جای مطمئنی برای نگهداری سرمایه دیده می‌شود.

کارشناس بیماری عفونی ارشد دولت آمریکا هشدار داد اگر روند فعلی کنترل نشود، موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا ممکن است بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۱۰۰ هزار مورد در روز برسد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا و جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا وعده دادند اقدامات بیشتری برای حمایت از اقتصاد در برابر تبعات شیوع ویروس کرونا انجام خواهند داد.

بر اساس گزارش رویترز، طلا در شرایطی که بانکهای مرکزی به اقدامات محرک اقتصادی گسترده ای پرداخته اند، افزایش تقاضا و قیمت پیدا کرده است زیرا به عنوان پناهگاه امن در برابر ناملایمات اقتصادی و سیاسی دیده می‌شود.

به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد در شرکت خدمات مالی اکسی کورپ، عاملی که رشد قیمت طلا را محدود نگه داشته است، ریسک پذیری در بازار و قوی ماندن ارزش دلار در برابر یورو است.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری ممکن است مقاومت در سطح ۱۷۸۹ دلار را بیازماید و اگر این قیمت شکسته شود، تا مرز ۱۷۹۵ تا ۱۸۰۶ دلار پیش خواهد رفت.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۱۹۱۸ دلار و ۸۳ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۴ درصد افزایش یافت و ۸۲۵ دلار و ۱۲ سنت معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد افزایش، به ۱۸ دلار و ۲۵ سنت رسید.

 

انتهای پیام

[ اتحادیه هیچگونه مسئولیتی جهت صحت هرگونه پیش بینی مذکور در این مطلب ندارد ]

قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

تسنیم : در حالی که نگرانی ها در مورد افزایش موارد ابتلا به کرونا و تبعات اقتصادی آن موجب افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده است، قیمت طلا روز سه شنبه در نزدیکی بالاترین رقم ۸ سال اخیر باقی ماند.

 رویترز گزارش داد، در حالی که نگرانی ها در مورد افزایش موارد ابتلا به کرونا و تبعات اقتصادی آن موجب افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده است، قیمت طلا روز سه شنبه در نزدیکی بالاترین رقم ۸ سال اخیر باقی ماند و در مسیر ثبت بهترین عملکرد سه ماهه طی بیش از ۴ سال گذشته قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۶ درصد کاهش به ۱۷۷۱ دلار و ۷۲ سنت رسید. هفته گذشته قیمت فلز زرد به بالاترین رقم حدود ۸ سال اخیر یعنی ۱۷۷۹ دلار و ۶ سنت رسیده بود. قیمت طلا در معاملات آتی امروز و برای تحویل در ماه اوت با ۰.۰۸ درصد رشد به ۱۷۸۲ دلار و ۶۰ سنت رسید.

قیمت طلا از ابتدای سه ماهه دوم سال جاری تاکنون بیش از ۱۲ درصد رشد داشته و در مسیر ثبت بهترین عملکرد سه ماهه از سه ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۶ تاکنون قرار دارد. طلا همچنین در مسیر ثبت سومین افزایش ماهانه متوالی قرار گرفته است.

جفری هالی تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا گفت: «عوامل اصلی تقویت کننده قیمت طلا در حال حاضر منفی بودن نرخ سود واقعی اوراق خزانه داری آمریکا و خودداری سرمایه گذاران از ریسک پذیری است. وضعیت کرونا در آمریکا و تحولات مربوط به روابط آمریکا و چین را می توان از دلایل کم شدن اشتها برای ریسک پذیری دانست.»

افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر موجب شده تا برخی ایالت های آمریکا برنامه های خود برای بازگشایی کسب و کارها را متوقف کنند.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو گفته چشم انداز اقتصاد آمریکا «کاملا نامشخص است» و بستگی به مهار بیماری و همچنین تلاش های دولت برای حمایت از روند ترمیم اقتصادی دارد.

بانک های مرکزی جهان اقدامات محرک اقتصادی بی سابقه ای را به اجرا گذاشته و نرخ بهره را پایین آورده اند تا بتوانند تبعات خسارت بار شیوع ویروس کرونا را به حداقل برسانند.

بهترین رشد سه‌ماهه اونس در چهار سال اخیر

کرونا؛ کاتالیزور صعود طلا

دنیای اقتصاد : طلا در بازارهای جهانی و در اولین روز هفته، نوسان زیادی نداشت و نزدیک به رکورد هشت ساله خود که هفته گذشته آن را لمس کرده بود، قیمت خورد. با وجود این طلا تا میانه روز توانست خود را بالای مرز ۱۷۰۰ دلاری حفظ کند؛ بالاگرفتن تعداد مبتلایان روزانه به کووید-۱۹ توانسته است این روزها به عنوان پشتوانه محکمی برای فلز زرد عمل کند. بحران اقتصادی به‌وجود آمده و نااطمینانی‌های شدید اقتصادی، سبب شده است تا طلا در میانه سال بیشترین رشد فصلی خود در چهار سال اخیر را به ثبت برساند. مجموعا طلا در سه ماه آوریل، می و ژوئن تاکنون رشد بیش از ۱۲ درصدی را رقم زده است.

کاتالیزور صعود طلا

به‌نظر می‌رسد کرونا فعلا قصد ایستادن ندارد و در کشورهای مختلف مجددا تعداد مبتلایان روزانه، رکوردهای جدیدی را به ثبت می‌رسانند. موج جدید همه‌گیری کرونا در آمریکا در روزهای اخیر سبب شده است که فرمانداران کالیفرنیا دوباره محدودیت‌های جدیدی را وضع کنند و مسوولان شهری واشنگتن نیز برنامه خود برای بازگشایی مجدد اقتصاد این ایالت را به تعویق بیندازند. در کنار اتفاقات آمریکا در برخی کشورها مانند هند و برزیل نیز نمودار مبتلایان کرونا، همچنان صعودی است.  مایکل هوسون تحلیلگر ارشد بازارها در CMC Markets UK درباره اثر شدت گرفتن مجدد همه‌گیری کرونا معتقد است که کاتالیزورصعود طلا به قله ۱۸۰۰ دلاری به ازای هر اونس از قبل در فضای بازارها آماده است. افزایش تعداد مبتلایان در آمریکا و نگرانی از آغاز موج دوم این همه‌گیری در اروپا و آسیا درحقیقت هرگونه امیدی به ریکاوری سریع اقتصاد و احیای V شکل را از بین برده است که این موضوع در نهایت منجر به افزایش شدید تقاضای طلا در بازارها خواهد شد. در صورتی که روند فعلی در هفته‌های آینده ادامه داشته باشد، طلا می‌تواند به سوی قله‌های بالاتر حرکت کند. از نظر هوسون توقف چند روزه طلا نیز احتمالا موقتی باشد و به دلیل رویدادهای انتهای فصل.

تاثیر معکوس بر بورس

افزایش بی‌وقفه صعود تعداد مبتلایان به کرونا تاثیری معکوس بر بازارهای سهام نیز گذاشته است، به صورتی که شاخص اغلب این بازارها به کف دوهفته‌ای خود رسیده است. شاخص‌های اروپایی در روز دوشنبه تا حدی توانستند ضررهای روزهای اخیر خود را پوشش دهند. شاخص اروپایی STOXX۶۰۰ در حالی در اولین هفته رشد محدود ۰۹/ ۰ درصدی را به ثبت رساند که در هفته گذشته نزدیک به ۲ درصد سقوط کرده بود. FTSE۱۰۰ دیگر شاخص اروپایی نیز تقریبا رفتاری مشابه با شاخص STOXX۶۰۰ داشت. FTSE۱۰۰ نیز هفته را با رشد ۵۲/ ۰ درصدی آغاز کرد و این در حالی است که این شاخص نیز در هفته گذشته بیش از ۱۲/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود.  شاخص‌های سهام ایالات‌متحده در هفته‌ گذشته به اتفاق کاهش در ارزش سهام را رقم زدند. شاخص نزدک کامپوزیت که یکی از شاخص‌های مهم بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا است و شامل بیش از ۴ هزار سهام آمریکایی و غیرآمریکایی می‌شود در هفته گذشته بیش از ۹/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. با وجود این عملکرد شاخص‌های سهام در سه ماهه دوم سال میلادی شامل ماه‌های آوریل، می و ژوئن مثبت بوده است. پس از افت شدید شاخص‌های سهام در ماه‌های اول سال ۲۰۲۰ میلادی در آغاز همه‌گیری کرونا، امیدواری‌های به وجود آمده بابت کنترل این ویروس و احیای اقتصادی سبب شد تا بازارهای سهام مجددا به مسیر صعودی بازگردند. شاخص نزدک کامپوزیت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی به ترتیب ۴۵/ ۱۵، ۷۵/ ۶ و ۸۲/ ۲ درصد رشد کرد تا بتواند سقوط بیش از ۱۶ درصدی در دو ماه فوریه و مارس را جبران کند. اما اکنون به‌نظر می‌رسد با افزایش نگرانی‌ها از آغاز موج جدید کرونا و کمرنگ‌تر شدن احیای سریع اقتصاد جهانی، بازارهای سهام دیگر نتوانند رشد قابل توجه خود در فصل دوم سال را تکرار کنند.

تولید جهانی طلا بدون تغییر ماند/ استرالیا، یک پنجم ذخایر طلا در اختیار استرالیا است

تولید جهانی طلا طی سال 2019 میلادی بدون تغییر ماند. چین،‌ استرالیا و روسیه بزرگ ترین تولیدکنندگان این فلز هستند. از سوی دیگر، استرالیا با 10 هزار تن ذخیره طلا،‌ بیشترین دارنده فلز زرد رنگ در جهان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکاUSGS میزان تولید جهانی طلا طی سال 2019 میلادی 3 هزار و 300 تن به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن بدون تغییر ماند. طی مدت یاد شده، چین با تولید 420 تن طلا همچنان پیشتاز عرضه فلز زرد در جهان شد. استرالیا نیز با تولید330 تن از این فلز گرانبها رتبه دوم جهان در سال گذشته میلادی را به خود اختصاص داد. همچنین روسیه به عنوان سومین کشورتولیدکننده طلا توانست 310 تن از این فلز گرانبها را تولیدکند.
ذخایر 50 هزار تنی طلای جهان
در حالی که ذخایر جهانی طلا طی سال 2019 میلادی 50 هزار تن به ثبت رسید. استرالیا با برخورداری از 10 هزار تن (یک پنجم) ذخایر این فلز گرانبها، رتبه نخست جهان را طی سال گذشته میلادی به خود اختصاص داد. پس از آن، روسیه با 5 هزار و300 تن ذخایر طلا در رتبه دوم جهان ایستاد.
همچنین طی مدت یادشده، آفریقای جنوبی سومین کشور دارای بیشترین ذخایر طلا بود که میزان ذخایر فلز زرد در این کشور 3 هزار و200 تن به ثبت رسید.

تحلیلگران بازار پیش‌بینی کردند

چهارمین صعود متوالی طلا در هفته آتی

دنیای اقتصاد : طلا سه هفته متوالی است روند مثبت خود را حفظ کرده است و طی این سه هفته ۸۶ دلار افزایش قیمت را رقم زده است؛ با این وجود کارشناسان و معامله‌گران در بازار با اکثریت قاطعی نظر به افزایش مجدد قیمت طلا در هفته آینده دارند. نتایج هر دو نظرسنجی سایت کیتکو که شامل متخصصان حرفه‌ای بازارها و سرمایه‌گذاران است، نشان می‌دهد که بیش‌ از دوسوم رای‌دهندگان بر افزایشی بودن قیمت طلا نظر دارند. در صورت تحقق پیش‌بینی‌ها، طلا مجددا به سوی مرز ۱۸۰۰ دلاری یورش خواهد بود.

دو قطبی شدن بازار طلا

کارشناسان بازار طلا بر این باورند تا زمانی که نگرانی از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در بازارها وجود داشته باشد و شدت تاثیرات مخرب آن بر اقتصاد کمرنگ نشود، همچنان باید انتظار افزایش قیمت فلز زرد را داشت. علاوه بر این موضوع افزایش نااطمینانی‌ها درباره ویروس، می‌تواند تضمین‌کننده اقدامات انبساطی بیشتر توسط بانک‌های مرکزی باشد که این اتفاق هم پشتیبانی مضاعف از قیمت طلا خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود صورت‌جلسه نشست فدرال‌رزرو در هفته پیش‌رو شاهدی بر ادعای افزایش اقدامات انبساطی بانک‌های مرکزی باشد و از بسته حمایتی جدید این نهاد نیز رونمایی شود. این موضوع می‌تواند مسیر طلا را در مسیر رکوردزنی هفته گذشته خود هموار کند.از میان ۱۸ کارشناس بازار که در این هفته در نظرسنجی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند اکثریت به افزایشی بودن قیمت فلز زرد رای داده‌اند. در حالی ۱۲ نفر معادل با ۶۷ درصد از رای‌دهندگان به افزایش قیمت طلا رای داده‌اند که فقط ۴ نفر که ۲۲ درصد از شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دادند نظر مخالف و اعتقاد داشتند قیمت طلا در هفته آتی کاهش خواهد یافت. کمترین رای نیز در میان وال‌استریتی‌ها به خنثی بودن قیمت طلا در هفته آینده اختصاص داشت که فقط دو نفر به آن رای دادند؛ این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که بازار در این روزها به سمت حالت دوقطبی گرایش دارد و افزایش نااطمینانی‌ها سبب شده است که نوسان چه رو به بالا و چه رو به پایین محتمل‌ به‌نظر برسد. در بخشی دیگر از این نظرسنجی که با نام مین‌استریت شناخته می‌شود، و به صورت آنلاین از سرمایه‌گذاران خرد پرسیده می‌شود نیز اکثریت نسبتا قاطع رای به افزایشی بودن قیمت داده‌اند. از میان ۱۱۶۳ نفری که این هفته در این نظرسنجی آنلاین شرکت کرده بودند، ۷۹۰ شرکت‌کننده که ۶۸ درصد کل رای‌دهندگان را تشکیل می‌دهند، اعلام کرده‌اند که انتظار دارند طلا حرکت خود به سمت مرز ۱۸۰۰ دلاری را ادامه دهد. تعداد رای‌دهند‌گان به خنثی بودن و کاهشی بودن قیمت طلا در این نظرسنجی تقریبا یکسان بود به‌طوری که هر دو گروه ۱۶ درصد از تعداد کل شرکت‌کنندگان را تشکیل داده بودند. رای بالای دو سوم شرکت‌کنندگان در هر دونظرسنجی کاملا کفه ترازو را به سمت افزایشی بودن قیمت طلا در هفته آینده سنگین می‌کند. فیلیپ استریبل استراتژیست ارشد بازارها در Blue Line Futures درباره وضعیت طلا در آینده کوتاه‌مدت گفت: من فکر می‌کنم طلا مجددا قله‌هایی را که در هفته‌های گذشته لمس کرده بود، به چالش بکشد و این موضوع به این دلیل است که به نظر می‌رسد، بازارهای سهام مستعد افول مجدد هستند.

اتفاقات مهم هفته آینده

هفته آینده از لحاظ تعدد اتفاقات برای بازارها را می‌توان هفته پراتفاقی قلمداد کرد. پرترافیک‌ترین روز هفته پیش‌رو پنج‌شنبه خواهد بود که در این روز علاوه بر گزارش بیکاری آمریکا برای ماه ژوئن، گزارش سفارش کارخانه‌ها در ماه می نیز منتشر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود به دلیل بازگشایی‌های بیشتر گزارش‌ها از بازگشت تعداد بیشتری از افراد به شغل‌هایشان خبر دهد.

روز چهارشنبه اما، صورت‌جلسه کمیته بازار باز (FOMC) فدرال‌رزرو برای ماه جولای نیز منتشر خواهد شد. کارشناسان بر این باورند این صورت‌جلسه سیاست‌های پولی متناسب بانک مرکزی در بحبوحه پاندمی کرونا را تایید خواهد کرد. گزارش خانه‌های خالی در انتظار فروش در روز دوشنبه و شاخص اطمینان مصرف‌کننده (CB) نیز در روز سه‌شنبه منتشر خواهد شد. شاخص اطمینان مصرف‌کننده سطح اعتماد مصرف‌کنندگان به ثبات اقتصادی هر کشور را نشان می‌دهد.

قیمت طلا امروز ۱۳۹۹/۰۴/۰۸| شیب تند افزایش قیمت ها

قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز بالا رفت و با رشد ۲.۶۴ درصدی به ۸۵۵,۶۰۰ (هشتصد و پنجاه و پنج هزار و ششصد ) تومان رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار طلا امروز هم به مانند روز گذشته شاهد افزایش نسبی قیمت هاست.

قیمت طلا امروز هشتم تیر 99

آخرین نرخ گرم طلا ۱۸ عیار

قیمت طلا امروز بالا رفت و هر گرم طلا ۱۸ عیار مانند روز قبل رشد را تجربه کرد. هر گرم طلا ۱۸ عیار که روز قبل تا ۸۳۳,۰۰۰ (هشتصد و سی و سه هزار) تومان رسیده بود، امروز – یکشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۹ مصادف با ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰ – با رشد ۲.۶۴ درصدی به ۸۵۵,۶۰۰ (هشتصد و پنجاه و پنج هزار و ششصد ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۸۵۵,۶۰۰ ۲۲,۶۰۰ ۲.۶۴ امروز
۸۳۳,۰۰۰ ۲۰,۶۰۰ ۲.۴۷ روز قبل
۸۱۲,۴۰۰ -۲۳,۱۰۰ -۲.۸۵ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۲۴ عیار امروز

هر گرم طلا ۲۴ عیار، امروز به ۱,۱۴۰,۸۰۰ (یک میلیون و یکصد و چهل هزار و هشتصد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۲.۶۴ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۲۴ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۱۴۰,۸۰۰ ۳۰,۲۰۰ ۲.۶۴ امروز
۱,۱۱۰,۶۰۰ ۲۷,۴۰۰ ۲.۴۶ روز قبل
۱,۰۸۳,۲۰۰ -۳۰,۸۰۰ -۲.۸۵ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت مثقال طلا ۱۸ عیار امروز

هر مثقال طلا ۱۸ عیار امروز با افزایش ۲.۵۹ درصدی، از ۳,۶۰۸,۰۰۰ (سه میلیون و ششصد و هشت هزار) تومان به ۳,۷۰۴,۰۰۰ (سه میلیون و هفتصد و چهار هزار) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر مثقال طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۳,۷۰۴,۰۰۰ ۹۶,۰۰۰ ۲.۵۹ امروز
۳,۶۰۸,۰۰۰ ۸۹,۰۰۰ ۲.۴۶ روز قبل
۳,۵۱۹,۰۰۰ -۱۰۲,۰۰۰ -۲.۹ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

گردشگری معدن در ایران

گردشگری معدن یکی از جدیدترین حوزه‌های گردشگری طبیعت یا همان ژئوتوریسم است که می‌تواند تجربه‌ای جدید و هیجان‌انگیز برای گردشگران رقم بزند.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، گردشگری معدن از بهترین فعالیت‌های ژئوتوریسمی به شمار می‌رود. سایت‌هایی برای بازدید هدفمند از ابزار و آلات اکتشاف و حفاریِ معادن از دوران باستان در معادن متروکه تا ابزار نوین کاوش در معادن امروزی وجود دارد.
البته همه چیز به‌اینجا ختم نمی‌شود؛ چراکه این بازدید شما را با ناشناخته‌هایی از دل زمین، کانی‌ها و سنگ‌های گران‌بها، فعالیت‌های معدن‌کاران و میراث تاریخی آشنا کرده و قابلیت تبدیل یک معدن به ‌مقصدی برای بازدید گردشگران و کسب درآمد پایدار از آن را به‌وجود می‌آورد.
موجودیت بسیاری از شهرها و جوامع جهان به‌وجود معادن فعال وابسته است. در‌حالی‌که شهرها و روستاهای بسیاری پس از اتمام فعالیت معادن به شهر ارواح تبدیل شده‌اند، چراکه ساکنان این شهرها که معیشتشان وابسته به فعالیت معادن بوده به‌امید جستجوی کار راهی شهرهای اطراف شده و پایان آن چیزی نبوده جز چهره‌ای زشت از معدنی متروک و روستاها و شهرهای خالی از سکنه. اینجا بود که صنعت گردشگری راه‌کاری اندیشید تا این معادن متروک را به اسباب معیشت جوامع تبدیل کند و گردشگری معدن پدید آمد.
فعالیت معادن علاوه‌بر تاثیر مثبت اقتصادی و ایجاد اشتغال، به بخشی از میراث تاریخی و فرهنگی سرزمین‌های مختلف نیز تبدیل شده است؛ از قدمت معدن گرفته تا روش‌ها و ابزار حفاری می‌تواند در تاریخ یک سرزمین به‌عنوان میراثی ارزشمند خودنمایی کند. کم نیستند معادنی که هزاران سال قدمت دارند و از تاریخچه تا روش‌ها و ابزار حفاری آن‌ها گردشگران را علاقه‌مند به بازدید می‌کند.
از طرفی تغییر سلیقه گردشگران و علاقه ایشان به جست‌وجو برای مقصدهای جدید می‌تواند عامل مهمی برای بهره‌برداری از معادن در ارائه خدمات به گردشگران باشد. گردشگران در همه جای جهان هر روز به‌دنبال مقصدهای جدید، فعالیت‌های نو و تجربه اتفاقات جدید هستند و گردشگری معدنی می‌تواند برایشان فعالیتی خوشایند باشد.

همچنین استخراج مواد معدنی و به‌ویژه گهرسنگ‌ها همیشه برای مردم در هاله‌ای از رمز و راز بوده چراکه دسترسی به معادن برای افراد عادی میسر نبوده و حالا گردشگری معادن این فرصت را به افراد می‌دهد تا با شیوه‌های استخراج آشنا شوند.
گردشگری معدن ؛ بهترین فرصت استفاده از معادن متروک
معادن متروکه به معادنی گفته می‌شود که دست‌کم به‌مدت پنج سال غیرفعال بوده‌اند. به‌دلیل نامناسب بودن وضعیت بازار، به اتمام رسیدن ذخایر معدنی، کاهش عیار مواد معدنی، پایین بودن کیفیت مواد معدنی یا عدم توجیه اقتصادی بهره‌برداری، ادامه فعالیت متوقف شده و به‌حالت متروک درآمده‌اند.
معادن متروکه خود دو دسته هستند؛ معادنی که ذخیره آن‌ها به اتمام رسیده و معادنی که هنوز ذخیره معدنی دارند، اما ادامه فعالیت و استخراج مواد از آن مقرون به‌صرفه نیست.
یک معدن متروکه که سال‌ها فعالیتی ندارد و کارگران آن برای تأمین معیشت خود راهی شهرهای اطراف شده‌اند، می‌تواند با تبدیل شدن به یک سایت زمین گردشگری به منبعی پایدار برای کسب درآمد تبدیل شود. هر چیزی در این معادن می‌تواند برای گردشگران جذابیت داشته باشد؛ از شیوه‌های حفاری مربوط‌به قرون گذشته تا نوع کانی‌ها و سنگ‌هایی که از آن استخراج شده است. حتی ابزار و ماشین‌آلات و مسیر حفاری هم می‌تواند برای گردشگران جذابیت داشته باشد.
از اقدامات جالبی که در گردشگری معادن متروکه می‌توان انجام داد برگزاری تورهای هدفمند برای بازدید از معادن، استفاده از کلاه و هدلامپ و تجربه‌ای شبیه به آن چیزی است که معدن کاران واقعی در دل زمین انجام می‌دهند.

ظرفیت های ایران در گردشگری معدن
خوشبختانه و به‌دلیل وجود معادن متروکه و فعال متعدد در کشورمان امکان توسعه گردشگری معدن با فرصت‌های بی‌شماری همراه است. توسعه این بخش از گردشگری باتوجه‌به قابلیت‌های موجود در کشورمان می‌توان منجر به کسب درآمد پایدار، تغییر سلیقه گردشگران و رونق روستاها و شهرهای نزدیک به معادن شود.ٰ

وجود معادن متعدد در ایران اعم از معادن متروکه و معادن فعال می‌تواند زمینه‌ای برای ایجاد شغل و درآمد پایدار باشد؛ معادن روباز مس، طلا، آهن، سنگ‌های ساختمانی، گهرسنگ‌ها و سرب و روی در صورت بهره‌برداری اصولی در راستای ترویج صنعت گردشگری، می‌توانند به سایت‌های ارزشمندی برای بازدید گردشگران تبدیل شوند.

این سایت‌ها امکان بازدید از فرایند کاوش، فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی، تجربه کاوش و استخراج، آشنایی با ماشین‌آلات و ابزار کار و نحوه استفاده از آن، ایجاد موزه معادن و مراکز تفسیر میراث و به خدمت گرفتن افراد متخصص و جویای کار را به‌دنبال خواهد داشت.

معدن پتاس خور و بیابانک
معدن پتاس خور و بیابانک نمونه‌ای بسیار عالی از کاربری معادن برای اهداف گردشگری است. دهکده نمکی خور در استان اصفهان واقع شده و یکی از مقصدهای ژئوتوریسمی کشور در حوزه گردشگری معدنی به شمار می‌رود. در این دهکده زیر ساختهای اقامتی، استخر شنا و حمام نمکی، آبشار نمکی و بهره بردن از پدیده‌های طبیعی مانند آسمان زیبای کویر و اجرای برنامه‌های رصد آسمان شب، کویرنوردی و بازدید از رمل‌ها و تپه‌های ماسه‌ای برای گردشگران فراهم شده و معدن پتاس خور و بیابانک را به یکی از بهترین جاذبه‌های زمین گردشگری و گردشگری سلامت در نواحی مرکزی کشورمان تبدیل ساخته است.

گردشگری معدن نمک گرمسار
وجود معادن نمک در گرمسار موقعیت بسیار خوبی برای توسعه گردشگری سلامت با استفاده از مواهب طبیعی است. نمک از گذشته‌های بسیار دور به‌عنوان کالایی ارزشمند استخراج و خریدوفروش می‌شده و اثرات درمانی این ماده معدنی در درمان بیماری‌های تنفسی و ریوی به اثبات رسیده است. ایجاد زیرساختهای اقامتی و پذیرایی در این محدوده می‌تواند اثرات اقتصادی بسیار مهمی برای شهرستان گرمسار به‌همراه داشته باشد.

معادن زغال‌سنگ در البرز مرکزی
وجود معدن فلورین در شهرستان سوادکوه استان مازندران یکی دیگر از سایت‌هایی است که توان بالایی در جذب گردشگران دارد. این معادن برای استخراج زغال‌سنگ و با حفر تونل مورد استفاده قرار گرفته و اکنون با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای پذیرش گردشگران توان تبدیل شدن به یکی از سایت‌های ژئوتوریسمی استان مازندران را دارا است.

معدن فیروزه نیشابور
معدن فیروزه نیشابور قدیمی‌ترین معدل فعال جهان در استراخ سنگ فیروه است. گفته می‌شود این معدن بیش از ۲۰۰۰ سال فعالیت دارد و نمونه‌ی سنگ استخراج شده از آن به‌دلیل ارزش و کیفیت در موزه لندن نگه‌داری می‌شود. این معدن به‌دلیل نزدیکی به دو مقصد توریستی مهم در شرق کشور (مشهد و نیشابور) می‌تواند به‌یکی از قطب‌های گردشگری معدن در کشورمان تبدیل شود گرچه در حال‌حاضر هم امکان بازدید از این معدن در قالب تورهای هدایت یافته میسر است.

معادن سرب و روی در نخلک انارک
یکی دیگر از فرصت‌های گردشگری معدنی در ایران، مجموعه معادن سرب و روی در بخش انارک شهرستان نائین است که با شروع فعالیت از سال ۱۳۸۹ فرصتی مناسب برای ترویج فعالیت‌های ژئوتوریسمی در کشورمان به‌وجود آمده است. این معادن حتی به‌لحاظ قدمت جزو میراث تاریخی کشورمان به شمار می‌روند چراکه سابقه حفاری و استخراج در آن به ۲۰۰۰ سال قبل می‌رسد و تکنیک‌ها و ابزار حفاری دوران باستان ایران خود می‌تواند جذابیتی برای بازدید از این معادن باشد.

معادن سرب و روی انگوران در استان زنجان
معدن سرب و روی انگوران واقع در استان زنجان بزرگ‌ترین معدن فعال کشور در حوزه استخراج سرب و روی است که به‌دلیل نزدیک بودن به طبیعت بکر و وجود جاذبه‌های زمین‌شناسی در منطقه می‌تواند یکی از مهم‌ترین سایت‌های زمین‌گردشگری در استان زنجان باشد.

معادن ایران در فهرست جاذبه‌های ژئوتوریسمی
فهرست معادنی که به‌عنوان منطقه مستعد برای توسعه گردشگری معادن شناسایی، بررسی و مورد تایید واقع شده‌اند.

معدن سرب و سیلیس شاکین در استان قزوین
معدن مس بایچه‌باغ و معدن سرب و روی انگوران در استان زنجان
معدن تراورتن سردارآباد در آذربایجان شرقی
معدن تراورتن قزل داغ در آذرشهر آذربایجان شرقی
معدن متروک طلای پس‌قلعه در دربند تهران
معدن نمک کوهدشت کهن در استان سمنان
معدن فیروزه نیشابور در استان خراسان رضوی
معدن نمک عمارلو در خراسان رضوی و در نزدیکی معدن فیروزه
معدن طلای طرقبه در استان خراسان رضوی
معدن مس قلعه‌زنی در استان خراسان جنوبی
معدن زغال‌سنگ پروده طبس در استان خراسان جنوبی
معدن پتاس خور و بیابانک
معدن سرب نخلک
معدن متروک زیرزمینی مس باهو و معدن چاه‌خربزه در مجاورت نخلک در منطقه انارک استان اصفهان
معدن سرب و روی باما در استان اصفهان
معادن کوشک
معادن چادرملو و چغارت در استان یزد
معدن سرب دره‌زنجیر در استان یزد
معدن متروک سرب و روی دربند شهمیرزاد
معدن تراورتن اسک در جاده هزار در استان مازندران
گردشگری معدن و مراکز تفسیر میراث گردشگری
در کشورهای دیگر معادن پس از اتمام فعالیت و پایان ذخیره معدنی بازسازی شده و با تجهیز به مراکز تفسیر میراث گردشگری و خدمت گرفتن مفسرین میراث و راهنمایان ژئوتوریسم به سایت‌هایی برای بازدید گردشگران و برگزاری تورهای زمین‌گردشگری تبدیل می‌شوند.
درواقع فعالیت معادن در چهار مرحله اکتشاف، استخراج، فرآوری و مرمت و ساخت برای اهداف گردشگری صورت می‌گیرد و اگر همین مراحل درباره معادن موجود در کشور ما نیز انجام شود، می‌تواند به‌جای تبدیل شدن معادن متروک به معضلی زیست‌محیطی و بیکاری کارگران معادن بعد از اتمام ذخایر معدنی، زمینه‌ساز توسعه گردشگری معادن، ایجاد درآمد پایدار و توسعه مناطق روستایی باشد.
بهره‌بردن از دانش و تجربه راهنمایان زمین‌گردشگری، معدن‌کاران بازنشسته، کارشناسان معادن و کارشناسان سنگ‌ها و کانی‌ها، این تجربه را برای گردشگران لذت‌بخش و آگاهانه ساخته و بازدیدی هدفمند را به‌دنبال خواهد داشت.
منبع: زومجی

قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۹/۰۴/۰۴

تسنیم : قیمت هر اونس طلا اوایل امروز به ۱۷۷۳ دلار رسید که بالاترین رقم از اواخر سال ۲۰۱۲ تاکنون بود، اما بعدا تعدیل شد و با ۰.۰۲ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۱۷۶۸ دلار و ۱۳ سنت رسید.

رویترز گزارش داد، در حالی که به دلیل نگرانی ها از جهش تعداد موارد ابتلا به کرونا و امیدها به اقدامات محرک اقتصادی بیشتر برای مقابله با تبعات اقتصادی ویروس تقاضا برای خرید طلا افزایش یافته است، قیمت فلز زرد امروز به بالاترین رقم از اکتبر ۲۰۱۲ رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا اوایل امروز به ۱۷۷۳ دلار رسید که بالاترین رقم از اواخر سال ۲۰۱۲ تاکنون بود، اما بعدا تعدیل شد و با ۰.۰۲ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۱۷۶۸ دلار و ۱۳ سنت رسید. قیمت طلا در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه اوت با ۰.۲۳ درصد رشد به ۱۷۸۶ دلار و ۱۰ سنت رسید.

ایالت های تگزاس، آریزونا و نوادا برای دومین هفته متوالی شاهد رکوردشکنی موارد ابتلا به کرونا بوده اند و ۱۰ ایالت دیگر از فلوریدا گرفته تا کالیفرنیا با افزایش تعداد موارد ابتلا روبرو هستند.

نتایج تحلیل رویترز نشان می دهد موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا در هفته منتهی به ۲۱ ژوئن نسبت به هفته پیش از آن ۲۵ درصد جهش داشته است.

روزنامه نیویورک تایمز دیروز گزارش داد که اتحادیه اروپا خود را برای ممنوعیت ورود مسافران از آمریکا آماده می کند. بدین ترتیب آمریکا در کنار برزیل و روسیه در فهرست کشورهای پرخطر از نظر این اتحادیه قرار خواهد گرفت.

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه گفت بسته محرک اقتصادی بعدی روی بازگرداندن سریع مردم به فعالیت های اقتصادی متمرکز خواهد بود.

اعلام بسته های محرک اقتصادی بیشتر معمولا به سود بازار طلا تمام می شود زیرا سرمایه گذاران برای در امان ماندن از اثرات تورمی افزایش نقدینگی به بازار طلا پناه می برند. عامل دیگری که به رشد قیمت طلا کمک کرده، کاهش ۰.۱ درصدی شاخص ارزش دلار بوده است. ارزش دلار دیروز به پایین ترین رقم بیش از یک هفته اخیر رسید.

آب و هوای کنونی تکاب