قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح ۱۴ ماهه رسید

با کند شدن شدید رشد مشاغل آمریکا که باعث افت دلار و افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو شد، قیمت جهانی طلا ۱ درصد جهش کرد تا به بالاترین سطح ۱۴ ماهه خود برسد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، در پایان معاملات روز جمعه (بامداد شنبه به وقت تهران)، با کند شدن شدید رشد مشاغل آمریکا که باعث افت دلار و افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو شد، قیمت جهانی طلا ۱ درصد جهش کرد تا به بالاترین سطح خود از آوریل ۲۰۱۸ تا کنون برسد.

نگرانی‌ها در مورد این‌که تنش‌های تجاری باعث کند شدن اقتصاد جهان شود، قیمت طلا را تقویت کرد. قیمت این فلز گران‌بها این هفته ۲.۵ درصد جهش کرد.

قیمت خرید نقدی یک اونس طلا در بازارهای جهانی، در معاملات روز جمعه تا رکورد ۱۳۴۸.۰۸ دلار بالا رفت و در قیمت ۱۳۳۹.۹۷ دلار تثبیت شد.

قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم در ۱۳۴۶.۱۰ دلار بسته شد.

قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ | افزایش قیمت پوند و طلا ۱۸ عیار

قیمت دلار در بازار امروز پایین آمد و به ۱۳,۲۰۰ (سیزده هزار و دویست ) تومان رسید، طلا و سکه هم گران شدند.

به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت طلا، سکه و دلار پس از چند روز تعطیلی، روند صعودی را تجربه کرده و بالا آمدند.

قیمت طلا، سکه و دلار امروز 18 خرداد

قیمت اونس طلا امروز

امروز هر اونس طلا خلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، هر اونس طلا که روز قبل تا ۱,۳۳۱ (یک هزار و سیصد و سی و یک ) تومان رسیده بود، امروز – شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۰۸ ژوئن ۲۰۱۹ – با رشد ۰.۷۱ درصدی به ۱,۳۴۱ (یک هزار و سیصد و چهل و یک ) دلار رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۳۴۱ ۱۰ ۰.۷۱ امروز
۱,۳۳۱ -۰.۲۱ روز قبل
۱,۳۳۴ -۰.۰۴ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ گرم طلا ۱۸ عیار

در بازار امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار نسبت به ۴ روز پیش، با ۵۱۰۰ تومان افزایش، ۴۱۶,۷۰۰ (چهارصد و شانزده هزار و هفتصد ) تومان نرخ گذاری شد.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۱۶,۷۰۰ ۵,۱۰۰ ۱.۲۲ امروز
۴۱۱,۶۰۰ ۰ ۰ ۴ روز پیش
۴۱۱,۶۰۰ -۳۰۰ -۰.۰۸ ۵ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۲۴ عیار امروز

هر گرم طلا ۲۴ عیار، امروز به ۵۵۵,۶۰۰ (پانصد و پنجاه و پنج هزار و ششصد ) تومان رسید که نسبت به ۴ روز پیش، افزایش ۱.۲۲ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۲۴ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵۵۵,۶۰۰ ۶,۸۰۰ ۱.۲۲ امروز
۵۴۸,۸۰۰ ۰ ۰ ۴ روز پیش
۵۴۸,۸۰۰ -۳۰۰ -۰.۰۶ ۵ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ مثقال طلا

هر مثقال طلا امروز با افزایش ۰.۷۷ درصدی، از ۱,۷۹۲,۰۰۰ (یک میلیون و هفتصد و نود و دو هزار) تومان به ۱,۸۰۶,۰۰۰ (یک میلیون و هشتصد و شش هزار) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر مثقال طلا
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۸۰۶,۰۰۰ ۱۴,۰۰۰ ۰.۷۷ امروز
۱,۷۹۲,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۰.۵۵ ۵ روز پیش
۱,۷۸۲,۰۰۰ -۳۸,۰۰۰ -۲.۱۴ ۶ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در صرافی‌ها

دلار، امروز به ۱۳,۱۹۷ (سیزده هزار و یکصد و نود و هفت ) تومان رسید که نسبت به ۴ روز پیش، افزایش ۰.۷۵ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۳,۱۹۷ ۹۹ ۰.۷۵ امروز
۱۳,۰۹۸ ۰ ۰ ۴ روز پیش
۱۳,۰۹۸ -۱۴۱ -۱.۰۸ ۵ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در بازار تهران

دلار در بازار امروز تهران، به ۱۳,۲۰۰ (سیزده هزار و دویست ) تومان رسید که نسبت به ۵ روز پیش، کاهش ۱.۱۳ درصدی داشته است.

قیمت یورو امروز

یورو امروز با افزایش ۰.۶۹ درصدی، از ۱۴,۹۸۵ (چهارده هزار و نهصد و هشتاد و پنج ) تومان به ۱۵,۰۹۰ (پانزده هزار و نود ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر یورو
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۵,۰۹۰ ۱۰۵ ۰.۶۹ امروز
۱۴,۹۸۵ ۰ ۰ ۴ روز پیش
۱۴,۹۸۵ -۱۶۵ -۱.۱۱ ۵ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ پوند

در بازار امروز پوند نسبت به ۵ روز پیش، با ۳۸ تومان افزایش، ۱۶,۸۱۷ (شانزده هزار و هشتصد و هفده ) تومان نرخ گذاری شد.

آخرین نرخ سایر ارزها

در بازار امروز درهم امارات ۳,۵۹۴ (سه هزار و پانصد و نود و چهار ) تومان، لیر ترکیه ۲,۲۶۲ (دو هزار و دویست و شصت و دو ) تومان، دلار کانادا ۹,۹۵۱ (نه هزار و نهصد و پنجاه و یک ) تومان، دلار استرالیا ۹,۲۴۰ (نه هزار و دویست و چهل ) تومان، فرانک سوئیس ۱۳,۳۶۴ (سیزده هزار و سیصد و شصت و چهار ) تومان، رینگیت مالزی ۳,۱۷۵ (سه هزار و یکصد و هفتاد و پنج ) تومان، بات تایلند ۴۲۲ (چهارصد و بیست و دو ) تومان، روبل روسیه ۲۰۳ (دویست و سه ) تومان، منات آذربایجان ۷,۶۶۴ (هفت هزار و ششصد و شصت و چهار ) تومان و لاری گرجستان ۴,۸۰۸ (چهار هزار و هشتصد و هشت ) تومان نرخ گذاری شدند.

آخرین نرخ سکه بهار آزادی

سکه بهار آزادی، امروز به ۴,۴۹۳,۰۰۰ (چهار میلیون و چهارصد و نود و سه هزار) تومان رسید که نسبت به ۵ روز پیش، افزایش ۱.۱۱ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه بهار آزادی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴,۴۹۳,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰ ۱.۱۱ امروز
۴,۴۴۳,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰ ۱.۱۲ ۵ روز پیش
۴,۳۹۳,۰۰۰ -۱۲۰,۰۰۰ -۲.۷۴ ۶ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ سکه در بازار تهران

سکه در بازار امروز تهران، به ۴,۵۷۵,۰۰۰ (چهار میلیون و پانصد و هفتاد و پنج هزار) تومان رسید که نسبت به ۴ روز پیش، کاهش ۰.۴۱ درصدی داشته است.

قیمت سکه امامی امروز

در بازار امروز سکه امامی نسبت به ۴ روز پیش، با ۲۳۰۰۰ تومان افزایش، ۴,۵۷۵,۰۰۰ (چهار میلیون و پانصد و هفتاد و پنج هزار) تومان نرخ گذاری شد.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه امامی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴,۵۷۵,۰۰۰ ۲۳,۰۰۰ ۰.۵ امروز
۴,۵۵۲,۰۰۰ ۰ ۰ ۴ روز پیش
۴,۵۵۲,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۰.۲۱ ۵ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ سکه گرمی

هر سکه گرمی امروز با کاهش ۰.۰۹ درصدی، از ۱,۰۱۰,۰۰۰ (یک میلیون و ده هزار) تومان به ۱,۰۰۹,۰۰۰ (یک میلیون و نه هزار) تومان رسید.

انتصاب جناب آقای مهندس باوند با حفظ سمت بعنوان” سرپرست معاونت تولید و بهره برداری

طی حکمی از طرف مدیر عامل محترم شرکت جناب آقای مهندس سیابانی، جناب آقای مهندس باوند با حفظ سمت بعنوان” سرپرست معاونت تولید و بهره برداری ” منصوب شدند.

در این نشست مدیرعامل محترم شرکت در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات معاونت محترم سابق تولید و بهره برداری جناب آقای مهندس جاملو، اعلام داشتند این انتصاب در راستای هماهنگی بیشتر حوزه معدن و کارخانه صورت گرفته است که انشاالله با توانمندی و پشتکاری که در آقای باوند سراغ داریم ایشان با کنترل و نظارت دقیق بر فرآیند تولید در جهت دستیابی به محصول نهایی با کیفیت و ارتقاء کمی و کیفی تولید محصول و با بازنگری در دانش فنی فرآیند تولید اعم از ارتقاء و بازسازی و نوسازی تجهیزات و همچنین توجه به محیط زیست مربوطه و هماهنگی با حوزه معدن در جهت ارائه خوراک مناسب برای کارخانه و هماهنگی های لازم شاهد بهره وری بیشتر خواهیم بود.

جناب آقای مهندس باوند ضمن تشکر از حسن اعتماد مدیر عامل محترم عنوان نمودند که تمامی تلاش خود را در جهت حل و فصل مشکلات با همدلی و همراهی همکاران و ایجاد نظم و انضباط در تمامی امور پرسنلی و فرآیند خط تولیدخواهند داشت و مجموعه شاهد روند صعودی تولید خواهد بود.

قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۰ درصد کاهش به ۱۲۷۶ دلار و ۲۵ سنت رسید.

قیمت جهانی طلا امروز 1398/02/30

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که انتشار آمارهای قوی از اقتصاد آمریکا موجب تقویت دلار شده و در شرایطی که تنش های ژئوپلتیک و تجاری آمریکا با سایر کشورها همچنان ادامه دارد، قیمت طلا امروز با کاهشی اندک مواجه بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.10 درصد کاهش به 1276 دلار و 25 سنت رسید. پس از آنکه آمارها نشان داد که اعتماد مصرف کننده در آمریکا در اوایل ماه می به بالاترین رقم در طی 15 سال گذشته رسیده است، قیمت فلز زرد روز جمعه به پایین ترین رقم 2 هفته گذشته یعنی 1274 دلار و 51 سنت رسیده بود. قیمت طلای آمریکا امروز 0.05 درصد افزایش داشت و به 1276 دلار و 30 سنت رسید.

مایکل مک کارتی، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت: «تقاضا برای سرمایه گذاری امن در بازار دلار موجب شده تا اندکی از جذابیت بازار طلا به عنوان محل امن سرمایه گذاری کاسته شود.»

وی افزود: «دوران سختی برای بازار طلاست و سقوط قیمت به زیر 1290 دلار نیز اوضاع را برای فلز زرد بدتر کرده است. در غیاب تقاضا برای سرمایه گذاری امن قیمت طلا چندان بالا نخواهد رفت.»

ادامه تنش های تجاری میان آمریکا و چین نیز موجب شده تا دلار وضعیت خود به عنوان محل امن سرمایه گذاری را حفظ کند و جایگاه بازار طلا را بیش از پیش تضعیف نماید.

شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی هفته گذشته بیشترین افزایش هفتگی از اوایل ماه مارس را به ثبت رساند.

پس از آنکه گوگل تایید کرد که بخشی از روابط تجاری خود با شرکت هوآوی چین را متوقف کرده است، نگرانی فعالان بازار از تبعات جنگ تجاری بیشتر شد. شرکت هوآوی از جایگاه بسیار مهمی در روابط تجاری میان آمریکا و چین برخوردار است.

همچنین در منطقه خاورمیانه ترامپ بار دیگر ایران را هدف تهدید قرار داده و موجب بالا رفتن مجدد تنش شده است.

نقل از تسنیم

گچ قالب‌گیری فلزات گرانبها تولید شد

یک استارتاپ موفق به ساخت گچ مخصوص قالب گیری فلزات گرانبها در داخل کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدل سازی بخش جدا نشدنی از صنعت طلا و جواهر است. برای شکل دهی یک قطعه فلزی همچون گوشواره و انگشتر در مرحله نخست فلز مورد نظر ذوب می‌شود و پس از آن در قالب‌های گچی قرار می‌گیرد تا به شکل مورد نظر درآید. برای این بخش نیاز به گچی مخصوص است. این گچ باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. طلاسازان ایرانی این ماده را وارد می‌کنند. زیرا توان تولید آن در داخل کشور وجود نداشت.

اما محققان ایرانی همت به خرج دادند و یک استارت آپ موفق به ساخت این گچ مخصوص قالب گیری فلزات گرانبها شد و اکنون دانش فنی تولید این محصول در کشورمان وجود دارد.

محمد حسن محمدزاده مقدم مسئول این استارت آپ درباره تولید این محصول بیان کرد: این گچ مخلوطی از مواد معدنی و آلی است که تولید آن به علت ویژگی‌های خاص پیچیدگی‌هایی دارد. اما در حال حاضر موفق به تولید آن در کشور شدیم تا نیاز طلاسازان به این ماده رفع شود.

محمدزاده مقدم درباره ویژگی‌های این گچ عنوان کرد: این گچ به شکل پودر است و برای کار باید با آب مخلوط شود به گونه‌ای که سفت یا شل نباشد. همچنین دارا بودن توانایی حرارتی بالا از دیگر ویژگی‌های این ماده است. طلاسازان اصطلاحی دارند که می‌گوید گچ باید به گونه‌ای باشد که طلا را ندزدد. این بدین معنا است که نباید گچ دارای خلل و فرج ریز باشد زیرا هنگامی که طلای ذوب داخل آن ریخته می‌شود وارد این منافذ می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را جمع کرد. خوشبختانه این محصول تمام ویژگی‌های مورد نظر را دارا است.

وی بیان کرد: این محصول سالیان سال است که در صنعت جواهر سازی کاربرد دارد اما از نمونه‌های خارجی آن استفاده می‌شد و تحریم‌ها هم استفاده از آن را با مشکل مواجه کرد. همچنین محصولات خارجی عمدتاً خدمات پس از فروش ندارند. محصولی که ما تولید کردیم از نظر کیفیت در حد نمونه‌های خارجی است اما با قیمتی کمتر عرضه می‌شود. همچنین خدمات پس از فروش هم به مشتریان تعلق می‌گیرد.

محمدزاده مقدم حضور در دوره‌های پیش شتابدهی مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در راستای پیشبرد اقدامات استارت آپ تأثیرگذار دانست و گفت: با شرکت در این دوره‌ها فعالیت‌های ما شتاب گرفت و می‌توان گفت در ساختارمند شدن ذهنمان تأثیر زیادی داشت تا این کسب و کار به درستی حرکت خود را آغاز کند. به نوعی ترس ما از شروع را از بین برد.

نقل از مهر

طی سه ماهه نخست 2019 روی داد:

اشتهای 286 تنی اژدهای زرد به طلا؛ علاقه چینی ها به زیورآلات افزایش یافت

مصرف طلا در چین طی سه ماهه نخست سال 2019 میلادی به 286 تن و 930 کیلوگرم رسید که بخش عمده این مصرف مربوط به حوزه زیورآلات بوده است.

به گزارش پایگاه خبری ایمیدرو، به نقل از وب سایت Chinadaily، با وجود برنامه کاهش تولید فلز زرد طی 6 ماه نخست 2019، مصرف طلای چین طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد 0.69 درصدی به 286 تن و 930 کیلوگرم افزایش یافت.

طراحی بهتر، تنوع بیشتر و ارزش افزوده بالاتر مصرف فلز زرد را در بخش جواهر فروشی چین افزایش داد. طی مدت یاد شده، در بخش زیورآلات بیش از 188 تن طلا مصرف شد که نشان از رشد 4.18 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

این در حالی است که در بخش شمش، مصرف طلا با 4.42 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال 2018 به 70 تن رسید در همین حال مصرف سکه طلا نیز با افت 63 درصدی به یک تن کاهش یافت. مصرف طلا در بخش صنعت نیز به 27 تن و 800 کیلوگرم رسید که حاکی از کاهش 2.3 درصدی دارد.

تولید طلا در چین طی سه ماهه نخست 2019 میلادی به 92.8 تن رسید که نشان از افت 5.5 درصدی دارد. از جمله دلایل این افت تولید می توان به کاهش تولید معدنکاران، تعلیق تولید به دلیل مسائل فنی و زیست محیطی و ارتقاء خطوط تولید در برخی مناطق ذکر شده است.

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی بالا رفت

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی با افزایش رو‌به‌رو بود.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با ۱۱ صدم افزایش به ۶۱ دلار و ۷۷ سنت رسید.

قیمت نفت خام برنت دریای شمال نیز با سه صدم درصد افزایش به ۷۰ دلار و ۴۱ سنت رسید.

 

قیمت طلا نیز با ۲۴ صدم درصد ازایش به ۴۱ دلار و ۳۷ سنت رسید.

goldjj

اقدامات واحد HSEE شرکت در راستای انجام مسئولیت اجتماعی:

1-زیر سازی، ترمیم و آسفالت مسیرهای تردد روستاهای همجوار با کارخانه (یارعزیز، ینگی کند، زرشوران، آلوچلو و…)

2-برف روبی و نمک پاشی مسیرهای تردد روستاهای ینگی کند، زرشوران، آلوچلو و… در فصل زمستان

3-امداد رسانی به نفرات و ماشین های گرفتار در برف در فصل زمستان

4-تامین مصالح و ماشین آلات در جهت اجرای طرح هادی روستاهای مجاور زرشوران، یار عزیز، ینگی کند، آلوچلو و….

5- تجهیز و ساخت مرکز بهداشت روستایی در روستاهای مجاور

6-مشارکت در ایجاد و ساخت اماکن ورزشی و تفریحی شهرستان

7-اجراء و بهسازی لوله های انتقال آب شرب بهداشتی و سالم روستاهای مجاور

8- کنترل بهداشتی و آنالیز آب های شرب روستاهای یارعزیز، ینگی کند، آلوچلو و زرشوران و…

9- ساماندهی و ایجاد آبشخور حیوانات اهلی روستاهای مجاور

10-مساعدت در خصوص بهسازی و ساخت مساجد، حسینیه ها و…

11- مساعدت در خصوص بهسازی و ساخت مدارس و اماکن آموزشی

12- همیاری و کمک به روستائیان در خصوص ساخت منازل مسکونی شخصی

13-ایجاد زیر ساخت، بستر سازی و بکارگیری اشتغال روستائیان

14-مشارکت در برگزاری مراسمات و اعیاد و مناسبت های ملی و مذهبی

15- امداد رسانی به حادثه دیدگان و مجروحان تصادفات جاده ای توسط آمبولانس و پرسنل HSE این شرکت

16- بیماران روستایی توسط آمبولانس و پرسنل HSE این شرکت

17- تهیه و تجهیز بیمارستان شهر به دستگاه دیالیز جهت بیماران کلیوی

18- مساعدت و کمک رسانی به بیماران بی بضاعت و کم در آمد

19- مشارکت در ایجاد فضای سبز

20-کمک به تجهیز نانوایی روستاهای مجاور

21-جدول کشی روستای زرشوران

22-لایه روبی رودخانه تکاب

23-پاک سازی نخاله های اطراف شهرستان تکاب

24-شرکت در مناسبات و مراسم های فرهنگی و مساعدت در امر تدفین روستاهای اطراف

 

تحریم‌های آمریکا، تاثیر چندانی در صنعت معدن نداشت
بانک‌ها، کمر بخش خصوصی را خم کردند/ چینی‌ها 8 درصد هزینه دور زدن تحریم‌ها برای انتقال ارز را از ما می‌گیرند
گروه معادن >سنگ آهن – رییس انجمن سنگ آهن گفت:چین عمده ترین خریدار این محصولات است اما باز هم مشکل اصلی ما ترانسفر مالی بود تا جایی که مجبور شدیم نزدیک به 8 درصد هزینه نقل و انتقال مالی برای بازگشت ارز صادرات به کشور را به طرف های مختلف پرداخت کنیم.

به گزارش ماین نیوز، مهرزاد اکبریان در خصوص وضعیت معدنکاران در سال 97 گفت: اگر بخواهیم از لحاظ صنعتی این سال را بررسی کنیم سال خوبی برای فعالین این حوزه بود شرایط قیمت‌های جهانی بسیار مناسب بود و در داخل کشور کارخانه‌های کنسانتره و گندله سازی با حداکثر ظرفیت فعال بودند و همین امر باعث شد که معادن برای استخراج بیشتر ترغیب شوند ضمن آنکه بازار داخلی نیز راضی کننده بود.

رییس انجمن سنگ آهن گفت: با توجه به اینکه اکثر صنایع درگیر تحریم‌ها بودند اما تحریم‌های آمریکا نتوانستند تاثیر آن‌چنانی بر روی صنعت معدن ایران داشته باشند.

وی در خصوص تبدیل سنگ آهن به فرآورده گفت: هنوز ظرفیت گندله‌سازی ما به حدی نیست که تمامی تولیدات سنگ آهن را جذب کند پس مجبوریم مقداری از آنها را به اجبار صادر کنیم. در حال حاضر تولید کل سنگ آهن در سال 97 معادل 80 میلیون تن بوده که نزدیک به 13 میلیون تن آن صادر شد.

اکبریان گفت: چین عمده‌ترین خریدار این محصولات است اما باز هم مشکل اصلی ما ترانسفر مالی بود تا جایی که مجبور شدیم نزدیک به 8 درصد هزینه نقل و انتقال مالی برای بازگشت ارز صادرات به کشور را به طرف‌های مختلف پرداخت کنیم.

وی اظهار داشت: معادن کشور به دو دسته بزرگ و کوچک و متوسط تقسیم می‌شود که در حال حاضر ما 12 معدن بزرگ فعال در کشور داریم که مالکیت آنها دولتی و خصولتی است که آنها اکنون با افزایش ظرفیت و تزریق بودجه از وضعیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

رییس انجمن سنگ آهن افزود: معادن کوچک و متوسط که در اختیار بخش خصوصی است شرایط خوبی ندارد و نتوانسته‌اند در سال 97 آن‌طور که لازم است کار کنند. مهمترین مشکل آنها سنگ اندازی‌های دولت بود تا تحریم‌ها و شرایط خارجی. بحث مالیات ، حقوقی دولتی، بیمه ، اعطای مجوز ، محدودیت ارائه پهنه‌ها و از همه مهم‌تر وام‌های بانکی و جریمه و دیرکرد از سود مرکب آنها کمر این معادن را خم کرد.

وی ادامه داد: یک معدنکار برای گرفتن وام مجبور است خانه و زندگی خود را به عنوان وثیقه بگذارد زیرا هیچ بانکی، معدن و یا پروانه بهره‌برداری از آن را به عنوان وثیقه قبول نمی‌کند و اکنون معدنکاران ما علاوه بر از دست دادن کار و سرمایه خود، زندگی شخصی خود را نیز در معرض حراج شدن می‌بینند. اگر دولت در سال 98 نخواهد تسهیلاتی برای آنها ایجاد کند بخش خصوصی از این صنعت حذف خواهد شد.

قیمت طلا پس از آنکه روز گذشته به بزرگترین کاهش در دو هفته اخیر تن داد، در معاملات روز جمعه بازار جهانی تغییر چندانی نداشت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۲۹۱.۹۳ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه به پایین‌ترین حد در یک هفته گذشته سقوط کرد. در بازار معاملات آتی آمریکا نیز هر اونس طلا حدود ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۲۹۴.۶۰ دلار رسید.

بنجامین لو، تحلیلگر شرکت “فیلیپ فیوچرز” اظهار کرد: بازارها اکنون در آستانه اعلام درآمد شرکت‌ها، منتظر ایستاده‌اند تا معلوم شود آیا شرایط اقتصادی در سه ماهه اول وخامت یافته و روی درآمد شرکت‌ها تأثیر گذاشته است یا خیر. اگر درآمدها بهتر از حد انتظار باشد، ممکن است قیمت طلا پایین رود.

بازارهای سهام آسیایی در آستانه فصل انتشار درآمدهای شرکت‌های آمریکایی، به سطح پایین‌تری کاهش یافتند، زیرا سرمایه‌گذاران نسبت به دورنمای رشد اقتصاد جهانی محتاط شده‌اند و منتظر آمار اقتصادی امیدوارکننده از سوی آمریکا هستند.

دلار در برابر ارزهای اخیر ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و بخشی از رشدی که در معاملات روز گذشته داشت را از دست داد. ارز آمریکا در مسیر ثبت نخستین کاهش هفتگی در چهار هفته گذشته قرار دارد.

طلا روز پنج‌شنبه پس از گزارش‌هایی که نشان داد آمار هفتگی متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا به پایین‌ترین حد در حدود نیم قرن گذشته کاهش پیدا کرده و قیمت‌های تولید کننده در مارس بیشترین افزایش را در پنج ماه گذشته داشته است، بیش از یک درصد سقوط کرد. با این حال بهای این فلز ارزشمند در هفته جاری پس از این‌که ابتدا تحت تأثیر مواضع ملایم بانک‌های مرکزی در خصوص افزایش نرخ‌های بهره و نگرانی‌ها نسبت به رشد جهانی، به بالاترین حد در دو هفته گذشته صعود کرد تغییر چندانی نداشته است.

بر اساس گزارش رویترز، صندوق بین‌المللی پول روز پنج‌شنبه پیش‌بینی خود از نرخ رشد اقتصادی جهانی در سال میلادی جاری را کاهش داد. بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی اروپا با اشاره به کندی رشد اقتصاد جهانی، روند تحکیم سیاست پولی خود را متوقف کرده‌اند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، قیمت طلا ممکن است تا سطح مقاومتی ۱۲۹۷ دلار بهبود پیدا کند و سپس حمایت در سطح ۱۲۹۱ دلار را امتحان کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۴.۹۶ دلار ایستاد. این فلز از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود یک درصد کاهش قیمت نشان می‌دهد.

هر اونس پلاتین برای تحویل فوری حدود ۰.۵ درصد رشد کرد و به ۸۹۲.۰۸ دلار رسید، اما در مسیر ثبت نخستین کاهش هفتگی در پنج هفته اخیر قرار دارد.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری حدود ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۳۷۲.۲۰ دلار رسید.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ – ۲۳ فروردین ۱۳۹۸

نقل از عصرایران

آب و هوای کنونی تکاب