به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، پرهام خواجه پور؛ مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی شرکت با بیان این مطلب گفت: از ابتدای اسفندماه سال گذشته با شیوع ویروس کرونا در کشور و گستردگی آن در میان تمام استان ها، دستورالعمل هایی را جهت پیشگیری از بیماری تدوین و به تمام مجتمع های تابعه ایمپاسکو ابلاغ کردیم.
وی در ادامه افزود: این دستورالعمل ها شامل ورود پرسنل به مجتمع ها بعد از تعطیلات سال نو، حضور مدیران در جلسات و ورود افراد به آبدارخانه می باشد.
خواجه پور تصریح کرد: تعطیلی کلیه آشپزخانه کارگاه ها، کاهش ساعت کاری معادن، آموزش افراد درخصوص نحوه استفاده از ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی، نصب تابلو و پوسترهای آموزش پیشگیری از کرونا در محوطه مجتمع ها و کارگاه های معدنی از دیگر مواردی است که مجتمع های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ملزم به رعایت آن می باشند.
مدیر HSEE شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به انجام تب سنجی افراد و ضدعفونی کارگاه ها و ساختمان های مجتمع ها به صورت روزانه گفت: شیفت بندی پرسنل آزمایشگاه ها، راه اندازی خطوط تولید با حداقل نفرات ممکن و عدم استفاده از سیستم حضور و غیاب به صورت انگشت زنی از جمله اقدامات صورت گرفته در مجتمع های تابعه ایمپاسکو است.
خواجه پور در پایان یادآور شد: بنا بر دستورالعمل ایمیدرو مبنی رعایت فاصله اجتماعی در سرویس های ایاب و ذهاب پرسنل و غربالگری کلیه پرسنل، سعی شده شرایط تحت نظارت و کنترل باشد.

قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۹/۰۱/۱۸| شیب تند کاهش قیمت

قیمت ها امروز در بازار کاهش نسبی را تجربه کردند و دلار در بازار تهران هم افت قیمت داشت و به ۱۶,۴۳۰ (شانزده هزار و چهارصد و سی ) تومان رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار طلا، سکه و ارز امروز شاهد افت نسبی قیمت ها در مقایسه با روز گذشته هستند.

 

قیمت اونس طلا امروز

امروز هر اونس طلا خلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، هر اونس طلا که ۲ روز پیش تا ۱,۶۱۸ (یک هزار و ششصد و هجده ) تومان رسیده بود، امروز – دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ مصادف با ۰۶ آوریل ۲۰۲۰ – با کاهش ۰.۰۴ درصدی به ۱,۶۱۸ (یک هزار و ششصد و هجده ) دلار رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۶۱۸ -۰.۰۵ امروز
۱,۶۱۸ ۰ ۰.۰۱ ۲ روز پیش
۱,۶۱۸ ۹ ۰.۵۷ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ گرم طلا ۱۸ عیار

قیمت طلا امروز پایین آمد و هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۶۴۹,۸۴۲ (ششصد و چهل و نه هزار و هشتصد و چهل و دو ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۶۸ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۶۴۹,۸۴۲ -۴,۴۵۸ -۰.۶۹ امروز
۶۵۴,۳۰۰ ۵۴,۵۰۰ ۸.۳۲ روز قبل
۵۹۹,۸۰۰ ۱۶,۶۷۳ ۲.۷۷ ۳۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در صرافی

قیمت دلار، امروز به ۱۵,۷۹۰ (پانزده هزار و هفتصد و نود ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۰۸ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۵,۷۹۰ -۱۳ -۰.۰۹ امروز
۱۵,۸۰۳ ۴۲۴ ۲.۶۸ روز قبل
۱۵,۳۷۹ ۳۳۶ ۲.۱۸ ۳۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در بازار تهران

دلار در بازار امروز تهران، به ۱۶,۴۳۰ (شانزده هزار و چهارصد و سی ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۳ درصدی داشته است.

آخرین نرخ یورو

یورو، امروز به ۱۷,۲۰۰ (هفده هزار و دویست ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۰۵ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر یورو
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۷,۲۰۰ -۱۰ -۰.۰۶ امروز
۱۷,۲۱۰ ۵۱۱ ۲.۹۶ روز قبل
۱۶,۶۹۹ ۳۵۰ ۲.۰۹ ۳۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ پوند

پوند، امروز به ۲۰,۲۳۰ (بیست هزار و دویست و سی ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۰۱ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر پوند
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۲۰,۲۳۰ -۰.۰۲ امروز
۲۰,۲۳۴ ۳۸۰ ۱.۸۷ روز قبل
۱۹,۸۵۴ ۴۲۶ ۲.۱۴ ۳۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ سکه در بازار تهران

قیمت سکه در بازار امروز تهران، به ۶,۵۵۰,۰۰۰ (شش میلیون و پانصد و پنجاه هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۷۶ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه در بازار تهران
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۶,۵۵۰,۰۰۰ -۵۰,۰۰۰ -۰.۷۷ امروز
۶,۶۰۰,۰۰۰ ۸۰۰,۰۰۰ ۱۲.۱۲ روز قبل
۵,۸۰۰,۰۰۰ ۹۰,۰۰۰ ۱.۵۵ ۳۶ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

طرح خروج دولت از شرکت‌داری روی میز هیات وزیران قرار گرفت

جزئیات عرضه بزرگ سهام

دنیای‌اقتصاد – هدیه لطفی : طرح خروج دولت از بنگاه‌داری شرکت‌های بورسی و فرابورسی وارد گام نهایی شد و حال تنها در انتظار تصویب از سوی هیات وزیران قرار دارد تا به این ترتیب بزرگ‌ترین مرحله از عرضه سهام در کشورمان آغاز شود. تصمیم دولت برای واگذاری باقیمانده سهام خود در شرکت‌های فعال بازار سرمایه در حالی از سال گذشته مطرح بوده که رونق اخیر ایجادشده در بورس، عاملی در جهت تسریع این موضوع در این روزها شده است. هجوم نقدینگی طی دو سال اخیر رونق بی‌سابقه‌ای را در بورس تهران ایجاد کرده و به نظر می‌رسد در جلب توجه سیاست‌گذاران اقتصادی به این فرصت استثنایی بی‌تاثیر نبوده است. به‌طوری‌که جلسه اخیر شورای عالی بورس و مصوبه وزیر اقتصاد تاکیدی بر تعجیل در این امر دارد. جزئیات این عرضه بزرگ نشان از آن دارد که قرار است واگذاری‌ها در دو فاز صورت گیرد. در مرحله نخست ابتدا سهام همه شرکت‌های دولتی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجمیع می‌شود و با تخفیف ۲۰ تا ۲۵ درصدی عرضه خواهد شد و هر ایرانی متقاضی این سهام می‌تواند بر اساس کد ملی در قالب واحدهای این صندوق‌ها اقدام به خرید کند. عرضه در نوبت دوم نیز به شکل تک سهم با همان میزان تخفیف بوده که عموم مردم حق خرید آن را خواهند داشت.

تصمیم دولت برای واگذاری باقیمانده سهام خود در شرکت‌های فعال بازار سرمایه در حالی از سال گذشته مطرح است که اخبار پیرامون این موضوع نوید از رسیدن به گام آخر می‌دهد. به‌طوری‌که جلسه اخیر شورای عالی بورس و همچنین مصوبه وزیر اقتصاد نشان می‌دهد تصمیم بر آن است تا به زودی سهام دولت در شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس به عموم مردم واگذار شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» شورای‌عالی بورس در جلسه یازدهم فروردین ماه، بر اساس قانون بودجه سال ۹۹ و همچنین به استناد اصل ۴۴، ساز‌و‌کار اجرایی واگذاری باقیمانده سهام دولتی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد. در همین راستا مصوبه مزبور شانزدهم فروردین امسال توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی به معاون اول رئیس‌جمهوری تقدیم شد و تنها منتظر تصویب در هیات وزیران است تا به این ترتیب شاهد عرضه گسترده‌ای از سهام دولتی در بازار سرمایه باشیم.

همان‌طور که در گزارش‌های پیشین به دفعات به آن اشاره شده هجوم نقدینگی طی دو سال اخیر رونق بی‌سابقه‌ای را در بورس تهران ایجاد کرده و به نظر می‌رسد توجه سیاست‌گذاران اقتصادی به این فرصت استثنایی جلب شده است.

به‌طوری‌که ارزش کل معاملات بورس و فرابورس طی سال ۹۸ به حدود ۷۰۳هزار میلیارد تومان رسیده که ۴۳۴هزار میلیارد تومان از این رقم به معاملات بورس تعلق داشته است. در همین راستا تداوم ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار سهام در سال جدید نیز با رکوردشکنی‌های پیاپی همراه بوده که ارزش معاملات بازار سهام در همین روز کاری ابتدایی سال جاری به بیش از ۴۶هزار میلیارد تومان رسیده است. در این راستا نقدینگی بالایی که این روزها در این بازار موج می‌زند، فرصت مناسبی پیش روی سیاست‌گذار قرار داده تا نه تنها تامین مالی مناسبی از این بازار داشته باشد، بلکه خروج کامل از سهام دولتی را داشته باشد. از آنجا‌که دولتی بودن بخش زیادی از سهام شرکت‌های پذیرفته شده بورس و فرابورس عموما مورد انتقاد فعالان بازار سرمایه است، شاید این بار فرصت مناسبی باشد تا خروج کامل دولت از سهام تحت مالکیت خود رقم بخورد.

از سوی دیگر این واگذاری‌ها می‌تواند فرصت مناسبی برای بازار سرمایه نیز به دنبال داشته باشد. از آنجا که رشد بی‌وقفه بازار سهام و تداوم ورود نقدینگی جدید به این بازار از سال گذشته تاکنون، نگرانی از تشکیل حباب قیمتی در برخی از سهام را ایجاد کرده، عرضه سهام دولتی می‌تواند اهرم مناسبی برای رقیق‌تر کردن بازار سهام باشد. تا در این صورت نگرانی متولیان بازار سرمایه از رشد بی‌وقفه بازار نیز مرتفع شود. به‌عبارت دقیق‌تر در صورت عرضه سهام شرکت‌های دولتی، بخشی از نقدینگی موجود در بازار جذب این سهام خواهد شد و بازار سهام نیز به تعادل می‌رسد.

واگذاری در دو مرحله

در این راستا «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار به بررسی جزئیات واگذاری سهام دولتی در بازار سهام پرداخته است.

یاسر فلاح با اشاره به اینکه یک تصمیم مهم در راستای کاهش تصدی‌گری دولت اتخاذ شده است، گفت: قرار است باقیمانده سهام دولت در سهام شرکت‌هایی که در قالب اصل ۴۴قانون اساسی در بازار سهام (بورس و فرابورس) عرضه‌شده نیز واگذار شود. هرچند این موضوع مدت زیادی است که در حال پیگیری است، ولی با اهتمامی که از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط صورت‌گرفته در گام نهایی قرار دارد.

وی ادامه داد: در این میان بخشی از سهامی که در قالب اصل ۴۴ واگذار شده، به سهام عدالت اختصاص داشته و مالکیت بخشی دیگر نیز از طریق عرضه در بازار سهام واگذار شده است.

فلاح ادامه داد: بر اساس پیشنهاد شورای عالی بورس و مصوبه این شورا مقرر شد که باقیمانده سهام دولت در دو مرحله عرضه شود. البته این موضوع نیاز به مصوبه هیات وزیران دارد. مدیر عامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس مرحله اول را در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) دانست و گفت: ابتدا سهام همه شرکت‌های دولتی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجمیع می‌شود و براساس کد ملی در قالب واحدهای این صندوق‌ها به هریک از ایرانی‌ها اختصاص می‌یابد.

فلاح در ادامه با اشاره به اینکه واگذاری مزبور با تخفیف ۲۰ تا ۲۵ درصدی به عموم مردم خواهد بود، گفت: سهام باقی مانده (آن دسته از سهامی که به‌طور مثال در حال حاضر وثیقه بوده و هنوز آمادگی عرضه ندارند) در مرحله دوم عرضه خواهد شد. به این ترتیب عرضه در نوبت دوم به شکل تک‌سهم و با استفاده از روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) به هر کدملی ایرانی واگذار می‌شود. این عرضه نیز از همان تخفیف ۲۰تا۲۵درصدی قیمت برخوردار است.

سازوکار مشخص است؟

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سوال «دنیای‌اقتصاد» مبنی بر اینکه آیا سازوکار واگذاری‌های مزبور از سوی سازمان بورس مشخص شده است، گفت: عرضه مرحله دوم یعنی واگذاری به‌صورت تک‌سهم که در قالب معاملات عادی بورس بوده و فرآیند خاص و طراحی مجدد نیاز ندارد. ولی برای طراحی ETF ها باید سازوکار جدیدی فراهم شود.

فلاح در ادامه افزود: فرآیند تشکیل صندوق‌های مزبور در حال حاضر توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال تدوین است و به زودی نهایی خواهد شد. باید اساسنامه صندوق‌ها مشخص و تدوین شود و ارکان آن نیز اعلام شود.

به گفته فلاح، اعضای این صندوق را نماینده وزرات اقتصاد، سازمان خصوصی‌سازی، سازمان بورس و ناشر شرکت‌ها تشکیل می‌دهند. باید این افراد بر اساس چارچوب‌های مشخص سازمان بورس، معرفی و تایید شوند.

کد ملی به جای کد بورسی؟

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به هماهنگی‌های انجام‌شده برای در نظر گرفتن کد ملی به‌عنوان کد بورسی گفت: این موضوع که کد ملی به جای کد بورسی در خریدهای مزبور قرار گیرد نیز در دست بررسی است.

فلاح ادامه داد: هنوز به‌طور کامل مشخص نیست که کد ملی افراد جایگزین کد بورسی شود و با همان قابلیت خرید را داشته باشند یا خیر؟ ولی شاید در گام ن