بنابر اعلام روابط عمومی شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران امروز 1398/05/16 جناب آقای مهندس مرتضی خالصی با صدور حکمی از جانب جناب آقای دکتر خداد غریب پور، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به عنوان عضو موظف هیات مدیره شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران معرفی شد.
در جلسه ای که با حضور جناب آقای مهندس سیابانی، مدیر عامل محترم شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و مدیران محترم شرکت در محل دفتر مرکزی(تهران) برگزار شد، در ابتدا جناب آقای مهندس سیابانی با تبریک هفدهم مردادماه به مناسبت روز خبرنگار، به جناب آقای مهندس خالصی به عنوان عضو جدید در هیات مدیره خوشامد گفت و ضمن یادآوری اهداف کلان شرکت اظهارامیدواری نمود که بتوان از تجارب و توانمندی های ایشان در راستای نیل به اهداف شرکت بهره جست.
در پایان آقای خالصی ضمن تشکر از جناب آقای مهندس سیابانی، اظهار امیدواری نمود با توجه به عوامل بالقوه و بالفعلی که در شرکت طلای زرشوران وجود دارد بتوان همکاری موثر و مفیدی در راستای اهداف سازمانی شرکت داشت.
مرتضی خالصی اهل قم و فارق‌التحصیل دوره کارشناسی اقتصاد بازرگانی در سال ۷۴ از دانشگاه علامه طباطبایی و در حال حاضر دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه پیام نور بوده و دارای ۲۶ سال سابقه کار می باشد.

آغاز مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت

مراسم روز ملی صنعت با حضور وزیر صنعت و نمایندگان مجلس در سالن اجلاس سران آغاز شد.

آغاز مراسم  بزرگداشت روز ملی صنعت

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از  فارس، مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت دقایقی پیش با حضور رحمانی وزیر صنعت، نعمت زاده وزیر سابق صنعت، مسئولان بخش صنعت و معدن کشور، مدیران صنعتی، نمایندگان مجلس، رئیس سازمان استاندارد، کارشناسان و صنعتگران و معدنکاران در سالن اجلاس سران آغاز شد.

قرار است لاریجانی، رئیس مجلس نیز در این مراسم حضور داشته باشد.

پیشنهاد امروز

زیباترین خودوری خارجی را از دیوار بخرید

در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن ۵۰ تا ۵۵ نفر منتخب ملی در بخش صنعت و معدن در ۱۵ گروه معرفی خواهند شد.

این افراد در گروه‌های مختلف از جمله برق و الکترونیک، لوازم خانگی، صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی، صنایع سلولزی، خودرو، ماشین‌سازی و تجهیزات، نساجی و پوشاک، صنایع معدنی، بهره‌برداران معادن، مکتشفین معادن، شهرک‌های صنعتی، پیشکسوتان، کارآفرینان بانو و کارآفرینان جوان معرفی و تقدیر خواهند شد.

به گفته مسئولان وزارت صنعت، برگزیدگان روز صنعت و معدن از امتیازات خدماتی برخوردار می‌شوند که ممکن است از نظر مالی ارزش بالای نداشته باشد، ولی به گفته آنها از نظر معنوی دستاورد مهمی محسوب می‌شود.

همچنین همزمان با ایام بزرگداشت روز صنعت و معدن، هزار میلیارد تومان طرح صنعتی و معدنی در کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

روش بازچرخانی آب در بخش های مختلف در شرکت گسترش معادن طلای زرشوران

شرکت گسترش معادن طلای زرشوران توانست با استفاده از روش بازچرخانی آب در بخش های مختلف، مصرف آب در هر تن خاک را از 2.5 به 2.2 متر مکعب کاهش دهد.

پیش از این، میزان مصرف آب روزانه این کارخانه 800 مترمکعب برآورد شده بود که اکنون به 400مترمکعب در روز کاهش یافته است.

با هدف افزایش آمادگی و هماهنگی تیم های HSE2 در شرایط اضطراری برگزار شد:

“برگزاری مانور آمادگی مشترک اطفاء، امدادونجات توسط واحد HSEE در معدن و کارخانه طلای زرشوران”:

بنا بر گزارش واحد محترم HSEE شرکت، این واحد با هدف افزایش آمادگی و هماهنگی بین تیمهای مختلف مستقر در واحد معدن و کارخانه اقدام به برگزاری مانوری مشترک با موضوع عملیات مشترک اطفاء، امدادونجات توسط واحد HSEE در معدن و کارخانه نمود.

در این عملیات که با حضور آقای مهندس سلاطین، مدیر محترم واحد HSEE برگزار شد نیروهای این واحد ضمن فراگیری آموزشهای صورت گرفته به تمرین عملیات تیم بهداری شامل نجات مصدوم آسیب نخاع، گردن وشکستگی دست و پا و همچنین عملیات اطفاء شامل اطفای کلاس نوع A وB پرداختند.

روند قیمتی طلا،نقره و مس در بازارهای جهانی

در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی در ابتدا صعودی و سپس نزولی داشت. لازم به ذکر است قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین ۱۲۹۸٫۵۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۸ ماه آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی، به میانگین قیمت ۱۲۹۵٫۲۲۵ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۱۲ ماه آوریل سال میلادی جاری، رسید.در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

در ابتدای هفته معاملاتی گذشته به گزارش سایت Kitco، به دنبال انتقاد “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی از سیاستهای آمریکا در مذاکرات قبلی با این کشور، تنشهای ژئو پلیتیکی بین دو کشور افزایش یافت و این مسئله عاملی بود که در ابتدای هفته گذشته موجب ترغیب معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید فلزات گرانقیمت مانند طلا در بازارهای جهانی گردید و در نتیجه قیمت این فلزات را با افزایش قیمت رو به رو ساخت.

در همین حال در انتهای هفته قبل به گزارش خبرگزاری Reuters، به دنبال تحریم های آمریکا علیه کشور ونزوئلا، این کشور اقدام به فروش ۸ تن طلا کرده است و این در حالی است که ونزوئلا تصمیم دارد در سال جاری ۳۰ تن از ذخایر طلای بانک مرکزی این کشور را به فروش برساند تا از اقتصاد این کشور حمایت کند. انتشار این گزارش نیز موجب گردید تا چشم انداز افزایش میزان عرضه طلا در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در بازارهای جهانی به وجود آید و به دنبال آن، قیمت این فلز گرانقیمت در پایان هفته معاملاتی گذشته در بازارهای جهانی با کاهش همراه گردید.

علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی با ۳٫۶ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۲۹۷٫۰۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.

در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای ۱۶ نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد ۶ نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، ۶ نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و ۴ نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانکهای مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانکهای مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تغییرات در توافق برجام کشورهای غربی با ایران و بروز بلایای طبیعی، و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

تحلیل تکنیکال طلا

با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد. در هفته گذشته طلا روندی در ابتدا صعودی و سپس داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد. در این صورت اگر طلا روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود که ۱۳۰۰ دلار به ازاء هر اونس می باشد، با احتمال زیادی تا سطح مقاومتی ۱۳۳۰ دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت.

و در غیر اینصورت چنانچه طلا بخواهد تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم خود که ۱۲۹۰ دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا خط حمایتی تاریخی و مهم ۱۲۷۵دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

روند قیمتی طلا در هفته‌ای که گذشت به قرار زیر است:

Date Gold
AM PM
۲۰۱۹-۰۴-۰۸ ۱۲۹۷٫۱۰ ۱۳۰۰٫۰۰
۲۰۱۹-۰۴-۰۹ ۱۳۰۱٫۸۵ ۱۳۰۳٫۰۰
۱۰-۰۴-۲۰۱۹ ۱۳۰۴٫۸۰ ۱۳۰۵٫۴۵
۱۱-۰۴-۲۰۱۹ ۱۳۰۴٫۶۵ ۱۲۹۸٫۸۰
۱۲-۰۴-۲۰۱۹ ۱۲۹۵٫۱۵ ۱۲۹۴٫۳۰

و همچنین نمودار قیمتی طلا در چند سال اخیر به صورت زیر است:

تحلیل نقره در بازارهای جهانی

در طی هفته‌ای که گذشت، روند قیمتی نقره در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی نقره روندی نسبتا نزولی داشت. به نحوی‌که در هفته گذشته روند قیمتی نقره از میانگین ۱۵٫۱۴۰۰ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ در تاریخ ۸ آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی، به میانگین قیمت  15.0650دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۱۲ آوریل سال میلادی جاری، معامله گردید.

لازم به ذکر است عواملی که در تحلیل طلا عنوان گردید، در تغییرات قیمت نقره نیز در هفته قبل موثر بوده‌اند.

در همین حال در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  نقره فیوچر تحویل ماه می سال ۲۰۱۹ میلادی با ۰٫۱۵۳ دلار رشد قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵٫۰۲۰۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.

به نظر می‌رسد که خواص پرکاربرد بودن فلز گرانقیمت نقره در صنایع مختلف، و همچنین ارزان تر بودن قیمت فلز نقره نسبت به طلا، علاوه بر امتیاز نقره که مامنی امن برای سرمایه‌گذاری در شرایط بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی به شمار می‌رود، همواره عاملی می باشد که اقبال سرمایه گذاران به خرید نقره را در بازارهای جهانی به همراه داشته است، و همین امر نیز آینده قیمتی این فلز ارزشمند را در بازارهای جهانی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

تحلیل تکنیکال نقره

با توجه به شواهد ملاحظه شده در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلندمدت نقره صعودی خواهد بود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، روند قیمتی نقره نسبتاً نزولی بود و برای هفته آینده، این پیش‌بینی وجود دارد که با احتمال زیادی این فلز گرانقیمت روندی صعودی داشته باشد.

در این صورت اگر فلز گرانقیمت نقره بخواهد روندی افزایشی داشته باشد، با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم خود یعنی ۱۵٫۱۰۰۰ دلار، با احتمال زیادی تا سطح قیمتی مهم و مقاومتی ۱۵٫۵۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نیز افزایش خواهد یافت.

و در غیر اینصورت، چنانچه نقره بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، با عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود که ۱۴٫۵۰۰۰ دلار است، احتمال اینکه‌ تا سطح حمایتی مهم  14.0000 دلار به ازاء هر اونس نیز نزول یابد، وجود دارد.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که نقره در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

روند قیمتی نقره در هفته گذشته به قرار زیر است:

Date Silver
۲۰۱۹-۰۴-۰۸ ۱۵٫۱۴۰۰
۲۰۱۹-۰۴-۰۹ ۱۵٫۲۵۵۰
۱۰-۰۴-۲۰۱۹ ۱۵٫۲۴۵۰
۱۱-۰۴-۲۰۱۹ ۱۵٫۱۶۰۰
۱۲-۰۴-۲۰۱۹ ۱۵٫۰۶۵۰

و همچنین نمودار قیمتی نقره در چند سال گذشته به صورت زیر است:

تحلیل مس در بازارهای جهانی:

بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی صعودی داشت. به نحوی که قیمت این فلز بنیادین از قیمت ۶۴۳۲ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۸ ماه آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی، به قیمت ۶۴۹۰٫۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۱۲ ماه آوریل سال  میلادی جاری، رسید.

 الف- تحلیل بنیادی: در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.

در هفته معاملاتی قبل بنا به گزارش سایت Kitcometal ، انتشار گزارشی مبنی بر اینکه کشور چین در ماه قبل”مارس” ۳۹۱ هزار تن آند، مس تصفیه شده و محصول نیمه نهایی مس وارد کرد که نسبت به ماه فوریه سال میلادی جاری ۲۵٫۷ درصد رشد داشت. این در حالی است که میزان واردات ماه قبل نسبت به همین ماه در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۶٫۵ درصد رشد را در کارنامه خود به ثبت رساند. براساس این گزارش اقدام دولت چین مبنی بر کاهش نرخ مالیات بر ساخت و ساز این کشور از ۱۶ درصد به ۱۳ درصد که به  منظور کاهش فشار اقتصادی بر این کشور بوده است، موجب گردید تا دورنمای رشد اقتصادی در این کشور به وجود آید و اقبال معامله‌گران و سرمایه گذاران بین‌المللی به خرید فلزات بنیادین مانند مس در بازارهای جهانی افزایش یابد و نتیجتاً بهای این فلز بنیادین در هفته گذشته روندی صعودی یافت. لازم به ذکر است که در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش خبرگزاری Reuters،کاهش تنش های سیاسی بین دو کشور آمریکا و چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده‌های مس در جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی، موجب گردید تا به دنبال افزایش تقاضای فیزیکی خرید  توسط معامله‌گران و سرمایه گذاران بین‌المللی، قیمت مس نیز با افزایش در بازارهای جهانی روبه رو گردد.

ب- تحلیل تکنیکال:

با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد نمود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی صعودی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی نزولی خواهد بود.

در این صورت فلز اگر مس روندی نزولی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین ساپورت خود یعنی ۶۴۰۰ دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح قیمتی حمایتی مهم و تاریخی  6000 دلار به ازاء هر متریک تن نزول یابد، وجود دارد.

و در غیر این صورت چنانچه مس بخواهد روندی افزایشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین مقاومت مهم خود که ۶۵۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن می‌باشد، احتمالاً تا مقاومت قیمتی ۶۸۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن نیز افزایش خواهد یافت.

اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنشهای سیاسی در بین کشورهای جهان مانند آمریکا و چین، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاستهای فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

منبع: کارگزاری سی ولکس کالا

نقل از بورس امروز

دیدار وگفتگوی مدیر جدید زرشوران با حجت الاسلام والمسلمین برادری امام جمعه شهرستان تکاب

روز شنبه شاخص بورس، دلار و سکه افزایشی شدند

شروع هفته سبز سه بازار

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

سود ۲۵ درصدی بورس از ابتدای سال

شاخص کل بورس تهران طی معاملات نخستین روز کاری هفته ۴۴۸۱ واحد رشد کرد و در قله تاریخی جدید ۲۲۴ هزار و ۵۹۰ واحدی قرار گرفت. عقب ماندن سوددهی بورس نسبت به بازارهای رقیب در سال گذشته و محدودیت فعالیت در بازارهای مذکور همچون دلار، جریان پول‌های تازه پیوسته به بورس را تقویت کرده و با رشدهای پیاپی بازدهی بازار سهام از ابتدای سال را به مثبت ۷/ ۲۵ درصد رسانده است. دیروز نیز در غلبه تقاضا بر عرضه ۳۷ صنعت از صنایع ۳۸ گانه بورسی سبزپوش شدند و گروه‌های خودرویی، لاستیک،‌ سرمایه‌گذاری، انبوه‌سازی و رایانه رشد دسته‌جمعی نمادهای وابسته را تجربه کردند. فلزات اساسی به پشتوانه دو غول «فولاد» و «فخوز» افزایش قیمت یافتند و بانکی‌ها با تجربه معاملات سنگین در نماد بانک‌های تجارت، صادرات و ملت بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

20 (1)

 

بازار ارز

فشار درهم بر دلار

هر دلار آمریکا راس ساعت 16 روز شنبه به بهای 14 هزار و 850 تومان به فروش رفت که این قیمت 250 تومان از آخرین معاملاتدلار در پنج‌شنبه گذشته بیشتر بود. رشد ۷/ ۱ درصدی نرخ ارز در معاملات دیروز بیشتر تحت‌تاثیر جهش درهم به کانال جدید قیمتی رخ داد. نرخ حواله درهم که از هفته گذشته و با سنگ‌اندازی‌های امارات‌متحده عربی سیر صعودی به خود گرفته بود، در روند معاملات دیروز توانست از مرز روانی ۴ هزار تومانی عبور کند و قیمت ۴ هزار و ۶۰تومان را برای خود به ثبت برساند.  با توجه به نرخ برابری دلار و درهم، نوسان شدید هر‌یک از این دو ارز خیلی سریع بر قیمت دیگری اثر می‌گذارد. صرافی‌های بانکی نیز دیروز فعالیت چندانی از خود نشان ندادند و نتوانستند مانع از اوج‌گیری دلار شوند.

20 (2)

 

بازار سکه

تعلل سکه در رشد

هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز شنبه ضمن ثبت رشد 20 هزار تومانی به بهای 5 میلیون و 90 هزار تومان به فروش رفت. سکه در ابتدای روز در مسیر نزولی قرار داشت و بسیاری از افراد تا قیمت 5 میلیون و 50 هزار تومان اقدام به فروش سکه کردند. به اعتقاد کارشناسان افزایش عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده در معاملات دیروز بازار نمود پیدا کرد، ضمن اینکه رسیدن حباب سکه به مرز 300 هزار تومانی مشوق بسیاری از افراد برای شناسایی سود و انتقال سرمایه به بازارهای رقیب پربازده همچون بورس بود. با این حال رشد پلکانی و همزمان نرخ حواله درهم و دلار در بازار داخلی سکه را با خود همراه کرد و حدود ۴/ ۰ درصد به ارزش این دارایی گرانبها افزوده شد. با تغییرات قیمتی صورت گرفته ۷۲ هزار تومان از ارتفاع حباب سکه با احتساب مالیات بر ارزش افزوده کاسته شد.

20 (3)

 

بازار طلای جهانی

طلا در مسیر میانگین 200 روزه

هر اونس طلا طی هفته قبل بیش از ۵۴/ ۰ درصد کاهش قیمت یافت و در آخرین معاملات شنبه به بهای ۱۲۷۹ دلار معامله شد. نوسان طلا در هفته گذشته بیشتر تحت‌تاثیر اوج‌گیری شاخص دلار قرار گرفت و ورود این شاخص به کانال ۹۸ واحدی تقاضا برای فلز زرد را محدود کرد. در نشست دو روزه فدرال رزرو نیز خبری از کاهش نرخ بهره دلار نبود تا دلار قدرتمندتر به مسیر خود ادامه دهد و بهای طلا به ۱۲۷۰ دلار هم برسد. به گزارش شورای جهانی طلا افزایش نرخ خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی کماکان محرک رشد قیمت این دارایی ارزشمند محسوب می‌شود. در نظرسنجی قیمت طلا سایت کیتکو ۳۳درصد از کارشناسان انتظار کاهشی، ۳۳ درصد افزایشی و ۳۴ درصد وضعیت خنثی را برای طلا پیش‌بینی کرده‌اند. هم‌اکنون میانگین ۲۰۰ روزه ۱۲۶۷ دلاری به‌عنوان حمایت طلا ایفای‌نقش می‌کند.

20 (4)

 

بازار اوراق مسکن

مورد عجیب «تسه 9602»

اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۶ «تسه۹۶۱۰» در نخستین جلسه معاملاتی هفته بیش از ۴/ ۱ درصد ارتفاع گرفت و به قیمت ۴۸ هزار و ۹۳۹ تومان فروش رفت. با وجود ۴ افزایش متوالی، این اوراق هنوز هم نتوانسته از حبس بازه‌ای زیر مرز روانی ۵۰ هزار تومانی خارج شود. سایر سررسیدهای وام مسکن شرایط متفاوتی را نسبت به هم تجربه کردند. با این حال یکی از این اوراق به نام «تسه۹۶۰۲» که به پایان مهلت سررسید خود نزدیک شده، در ادامه افت‌های متوالی به کف قیمتی عجیب ۳۵ هزار تومانی رسید. اگر رشد ادامه‌دار قیمت هر متر‌مربع آپارتمان و کاهش چشمگیر تعداد معاملات مسکن خود دلیل کافی برای توجیه رکود «تسه‌ها» نباشد، افت ۵/ ۲ درصدی سهم خانه‌های نوساز دارای وام (رسیدن به ۴۰ درصد از حجم کل معاملات) از کیک خانه‌های مبادله شده به خوبی شرایط فعلی را توضیح می‌دهد.

20 (5)

 

بازار نفت

دومین هفته متوالی افت طلای سیاه

هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس آمریکا «WTI» طی هفته قبل حدود 6/ 1 درصد کاهش قیمت یافت و در آخرین معاملات بازار جهانی به قیمت 8/ 61 دلار به فروش رفت. نفت برنت نیز ضمن تجربه روند مشابه به سطح 8/ 70 دلار تنزل کرد. کم رمق بودن سمت تقاضا و انبساط مجرای عرضه منجر به افول نفت از اوج خود در سال جدید شد. علاوه بر رشد نزدیک به 10 میلیون بشکه‌ای و بسیار فراتر از انتظار سطح موجودی‌های تجاری نفت آمریکا، تعداد قراردادهای آتی نفت این کشور نیز نزولی شد و سیگنال ضعف تقاضا را صادر کرد. تعداد این قراردادها در هفته قبل 2/ 4 درصد کاهش یافته و به 524 هزار مورد رسیده است. به گزارش بیکر‌هیوز علاوه بر تضعیف تقاضا، تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا در هفته قبل نیز 2 واحد افزایش یافته و منجر به تقویت عرضه نفت شده است.

20 (6)

 کارگر؛ جانی بر پیکره تولید
کارگر؛ جانی بر پیکره تولید
نویسنده: خداداد غریب پور / معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
چکیده
۱۱ اردیبهشت بهانه ای است تا به جایگاه شریف ترین انسان ها بیندیشیم؛ انسان هایی که نیروی پرتوان چرخ توسعه صنعت و معدن کشور هستند و البته تولید و توسعه بدون حضور این قشر، به کالبدی بی جان می مانند.

خداداد غریب پور- معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو

اهل همت رخنه در سد سکندر می کنند
این سبک دستان، کلید فتح را دندانه اند
“صائب تبریزی”

۱۱ اردیبهشت بهانه ای است تا به جایگاه شریف ترین انسان ها بیندیشیم؛ انسان هایی که نیروی پرتوان چرخ توسعه صنعت و معدن کشور هستند و البته تولید و توسعه بدون حضور این قشر، به کالبدی بی جان می مانند.
به طور حتم دستیابی به اهداف والا در ارکان مختلف اقتصاد، با حضور این عزیزان معنا می یابد و‌ از این روست که خود را همواره قدردان کارگران می دانیم.

همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند: “کارگر، ستون فقرات اقتصاد و تولید است” و به واقع بدنه اصلی اقتصاد مقاومتی را تشکیل می دهد.

نیروی انسانی پر تلاش و کارآزموده در عرصه صنعت و معدن به شایستگی می داند که سهم والایی در عامل “رونق” را دارد؛ و این ماموریتی است که در یک حرکت جمعی، خود را وفادار به تحقق آن می دانیم تا به اهداف والای توسعه دست یابیم.

اینچنین است که اهمیت نیروی کار و کارگر برجستگی بیشتری پیدا می کند.

بدیهی است، توجه به دغدغه های کارگران را بر خود تکلیف بدانیم و در مسیر رفع مشکلات و همچنین بهبود معیشت، امنیت و آسایش جمعیت کارگری کشور گام های اساسی برداریم.

اینجانب ضمن گرامیداشت شهدای کارگر و ایثارگران گرانقدر، بر جهادگران عرصه تولید و توسعه درود بی پایان می فرستم و خود را سپاسگزار تلاش های این عزیزان می دانیم.

سالروز گرامیداشت مقام کارگر را به همه تلاشگران عرصه کار و تولید به ویژه کارگران بخش معدن و صنایع معدنی تبریک می گوییم و همگی خود را برای آغازی دوباره و شکل گیری سالی پر رونق برای اقتصاد ملی آماده می کنیم.

معارفه مدیر عامل جدید شرکت طلاری زرشوران برگزار شد

اجرای برنامه های توسعه، اکتشاف و توجه به سرمایه های اجتماعی در اولویت “زرشوران”

علی محمدی سیابانی امروز با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو به عنوان مدیر عامل جدید شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران معارفه شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، صبح امروز با حضور معاونان و مدیران این سازمان، مراسم تکریم و معارفه مدیر عامل پیشین و جدید شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران برگزار شد.
در این مراسم خداداد غریب پور ابتدا با ابراز تشکر از اقدامات دوره مدیریت علی صفرزاده،‌ اظهار داشت: علی محمدی سیابانی تجارب ارزشمندی در حوزه صنعت دارد که امروز مدیریت مجموعه زرشوران را برعهده گرفته است.
رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه زرشوران جزو ظرفیت های قابل توجه این سازمان است، تصریح کرد: ارتقای بهره وری در تولید، توجه به بخش معدن و محیط زیست، رشد اکتشاف، تسریع در اجرای برنامه های توسعه ای،‌ توجه به سرمایه گذاری های اجتماعی و منطقه و همچنین همکاری نزدیک با مقامات استانی از مهمترین وظایف مدیریت زرشوران به شمار می آید.
در این مراسم علی صفرزاده با ارایه گزارش کوتاهی از عملکرد دوره مدیریتی خود، آرزوی توفیق برای مدیر عامل جدید زرشوران کرد.
سیابانی نیز با تاکید بر اینکه تمامی مدیران پیشین زحمات زیادی برای راه اندازی و توسعه زرشوران کشیده اند، بر انجام وظایف و نیز برنامه های توسعه زرشوران تاکید کرد. سیابانی خاطر نشان کرد که بتوان با استفاده از تجربیات گذشته و برنامه های آینده، انتظارات موجود را عملی کرد.
در پایان این مراسم، لوح تقدیری از سوی غریب پور به صفرزاده اعطا شد. همچنین سیابانی نیز حکم مدیر عاملی را از رییس هیات عامل ایمیدرو دریافت کرد.

آب و هوای کنونی تکاب