به گزارش روابط عمومی شرکت گسترش  معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، این شرکت موفق به کسب گواهینامه های18001:2007 BS-OHSAS، ISO9001:2015، ISI14001:2015 و HSE-MS شد.
این گواهینامه ها مربوط به “سیستم مدیریت کیفیت”، “کیفیت یکپارچه محیط زیست، بهداشت شغلی و مدیریت ایمنی”،‌ “مدیریت سیستم “HSE و “سیستم مدیریت محیط زیست” است.
معدن و کارخانه زرشوران به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده شمش طلا در ایران فعالیت می کند. پزوژه این کارخانه که سال ها با کندی در اجرا مواجه بود که در دولت یازدهم راه اندازی و وارد مدار تولید شد.
عملیات اجرایی طرح طلای زرشوران از سال ۸۹ آغاز شده و هم ‌اکنون این معدن در اختیار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) قرار دارد و 100 درصد سهام این شرکت متعلق به سازمان ایمیدرو است.

“شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران” موفق به دریافت “لوح تقدیر حفاظت محیط زیست تکاب” شد.

به سبب “تلاش وافر مسوول و کارکنان واحد بهداشت ایمنی و محیط زیست (HSE) و همکاری شایسته جهت رساندن واحد به استانداردهای مطلوب و ادامه روند و استمرار آن” محمد رضا صادقیان رییس اداره محیط زیست شهرستان تکاب آذربایجان غربی “لوح تقدیر حفاظت محیط زیست تکاب” را به  “شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران” اهدا کرده است.

گفتنی است پیش از این و بنابه دستور رییس هیات عامل ایمیدرو اقداماتی مبنی بر انجام مطالعات مهندسی مدیریت آب و باطله های معدن زرشوران، در این زمینه و با هدف حفاظت محیط زیست آغاز شده بود که مدیریت مجتمع و بخش HSE  هم اینک فاز نخست این برنامه را با همکاری شرکت معتبر و بین المللی Williams ATC استرالیا در دست اجرا دارد.

کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو در نشست مطبوعاتی:

معدن و صنایع معدنی یکی از اولویت های اقتصاد مقاومتی دولت و مجلس است.

 

رسانه ها نقش تاثیرگذاری در نشان دادن اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی ایفا کرده اند که جای تقدیر دارد.

 

جلسات متعددی در جریان نقشه راه معدن و صنایع معدنی با بخش خصوصی برگزار شد و با 76 بند تقدیم مجلس شده است.

 

منظور کردن زنجیره معدن و صنایع معدنی به صورت یکپارچه از نکات این نقشه راه است.

 

واگذاری های غیر تخصصی در سال های گذشته سبب گسست زنجیره تامین شد.

 

400 میلیون تن باید در سال های آتی برداشت معدنی داشته باشیم که این امر نیاز به ماشین آلات دارد. این امر با همکاری دولت و بخش خصوصی در جریان است.

اقتصاد مقاومتی راهکارهایی در بخش معدن دارد که در حال ارایه آن ها هستیم. صندوق بیمه معدنی نقش قابل توجهی در این امر ایفا می کند.

توجه به معادن کوچک جزو سیاست های وزارت صنعت معدن و تجارت ایمیدرو است.

هماهنگی ها با سازمان زمین شناسی برای پیشبرد اهداف توسعه ای معدن در جریان است.

تا سال 92 صادرکننده عمده سنگ آهن بودیم اما در سال های اخیر با فرآوری سنگ آهن روی آوردیم که توسعه صادرات فولاد از اثرات آن است.

کارخانه های آهن اسفنجی نی ریز و گندله سازی اپال پارسیان در نوبت راه اندازی هستند.

عمده معادن و کارخانه ها را واگذار کرده ایم.

از اواخر سال بعد آلومینیوم جنوب راه اندازی خواهد شد.

260هزار کیلومتر مربع عملیات اکتشافی 45 هزار کیلومتر مربع آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

تا پایان سال 17 محدوده معدنی به فراخوان می روند.

چند پروژه تا پایان سال شروع می شود؛

فاز دوم آلومینیوم جنوب

ورق های آلومینیوم هم آگهی داده می شود.

نیمه اول سال آتی آلومینیوم جاجرم به تولید می رسد.

400 محدوده در برنامه اکتشاف تعیین شده است.

ذخیره جدیدی از سنگ آهن با حفاری 2هزار متری و 1600 متری در یکی از مناطق معدنی یزد، کشف شده که برابر با کل ذخایر سنگ آهن کشور است.

2 سال است که مرکز تحقیقات مواد معدنی ایمیدرو به عنوان پژوهشگاه برتر شناخته می شود.

کرباسیان درباره کاهش بودجه ایمیدرو گفت: تنها یکی از منابع مالی ایمیدرو از بودجه است. از 76 میلیارد بوجه اختصاصی 16 میلیارد پرداخت شده است. البته امسال عددی کم شده اما باتوجه به برنامه های دیگر در واقعیت چیزی کم نشده است.

حوادث و ایمنی:

واحد ایمنی ما به دقت روی این موضوع فعالیت دارد و حساس است. با وزارتخانه، نظام مهندسی معدن و سایر نهادها در این موضوع فعالیت داریم. ً

زیر ساخت و مساله آب در سنگان:

همه مشکلات در سنگان داشتیم اما با ایجاد شرکت زیرساخت، مساله برق و گاز حل شده است.

در حال برطرف کردن مسائل حمل و نقل با دستگاه های مربوطه هستیم.

برای آب با وزارت نیرو در حال برنامه ریزی برای استفاده از آب شور منطقه و شیرین سازی آن هستیم. اما در این میان همکاری بیشتر نهادها مرتبط ضروری است.

مشارکت 6500 میلیارد تومانی با بخش خصوصی:

مدل های متنوعی داریم. واگذاری، مشارکت و… از این جمله اند.

بهترین مدل واگذاری مشارکت است.

اجرای سیاست های اصل 44 توسط ایمیدرو:

ما مکلف هستیم هر پروژه راه اندازی می شود سه ساله واگذار کنیم. اکنون اکثر معادن ز واحدها واگذار شده است. البته اهلیت در واگذاری اصل مهمی است تا مشکلات ایمنی و اشتغال ایجاد نشود.

ماشین آلات:

دز زنحیره تولید ماشین آلات نقش مهمی دارند در حالی که واردات انجام نشده است. ما ضمن حمایت از تولید داخل باید به تامین نیازها هم توجه داشته باشیم.

صندوق بیمه معدنی:

یکی از حامیان معادن بخش خصوصی است. سرمایه صندوق در دولت 11 از 10 میلیارد به 110 میلیارد رسید. پیشنهاد داریم سرمایه به 500 میلیارد تومان افزایش یابد.

مجلس و دولت باید کمک کنند.

در جریان زلزله کرمان 2 سال استمهال برای وام ها دادیم.

سرمایه گذاری خارجی:

یکی از حوزه های جذاب است. آینده خوبی دارند در حالی که منابع هم رو به اتمام است و قیمت ها رشد می یابند. با اکتشافات معدنی جایگاه معدن ایران ارتقا می یابد.

دولت اجازه فروش اوراق قرضه را به ما بدهد رشد بخش معدن بیشتر می شود.

3.5 میلیارد یورو جذب فاینانس داشته ایم.

ایرالکو و مشکلات:

مدیر عامل جدیدی از سوی هیات مدیره تعیین شده که از تجربه بالایی برخوردار است و در حال برطرف کردن چالش ها هستند.

فرآوری در سنگان:

در سال آینده پس از راه اندازی کامل پروژه ها واگذار می شوند. در شرایط حاضر واگذاری صحیح نیست.

اجرای نقشه راه:

شروع شده است. افزایش صندوق بیمه از این جمله است. تشکیل ستاد زنجیره فولاد هم جزو این نقشه راه است. باقی بندها هم در دست اقدام است.

واگذاری و تعیین تکلیف:

برخی از واگذاری ها به سبب عدم انتقال تعهدها،  مشکلاتی ایجاد کرده و قرار است با هماهنگی سازمان خصوصی سازی مانع این مشکلات شویم.

ادغام در زنجیره فولاد:

منطقی است که در زنجیره فولاد ارتباطاتی وجود داشته باشد. استقبال می کنیم اما باید با تدبیر انجام شود.در بندرعباس پیشنهاد دادیم فولادسازها مشارکت کنند.

بهره مالکانه و حقوق دولتی:

سال آینده 1050 میلیارد تومان پبش بینی برای حقوق دولتی شده است. شاید نیاز به بازنگری از سوی شورای عالی معادن باشد تا بخش خصوصی کمتر در فشار قرار گیرد.

ایمنی معدن زمستان یورت:

همکاری نزدیکی با وزارت کار داریم.

مشکلات صندوق بازنشستگی فولاد:

صندوق های بازنشستگی دو ورودی شامل حق بیمه و سود سرمایه گذاری ها است. وقتی ورودی کم شود تعادل به هم می خورد. الان پرداخت بیمه ها کمتر از ورودی ها است. امیدوارم با پیگیری دولت و صندوق فولاد این مشکلات حل شود.

مواد اولیه روی:

معدن مهدی آباد از اواخر 97 محصول ارایه می دهد که بخشی از مشکلات تامین حل شود.

اهداف معدن :

با توجه به اهمیتی که مقام معظم رهبری و دولت دارند، اما تصمیمات جسورانه تری نیاز داریم. چین و عمان نمونه مناسبی برای توجه به بخش معدن هستند. سه چهار سال توجه سبب درامدهای پایدار در این بخش می شود.

واگذاری شرکت ها:

تهیه و تولید، شرکت فولاد و منطقه خلیج فارس را خواهیم داشت اما بقیه شرکت ها واگذار می شوند.

عرضه محصولات در بورس کالا:

حامی بورس کالا بوده ام یکی از روش های شفاف سازی است. اعتقاد داریم همه محصولات این  در بورس کالا عرضه شوند.

بورس اوراق:

یکی از بهترین روش ها برای تامین سرمایه است. بانک منابع محدود دارند. اکنون برخی پروژه ها را اماده داریم.

منطقه پارسیان:

به عنوان یک عسلویه دوم پیش بینی شده است. 5 شرکت آماده  برای سرمایه گذاری هستند. طرح جامع منطقه پارسیان مصوب شده است. تاکنون عمده مشکلات مربوط به محیط زیست بوده که برطرف شده است.

عوارض و تعرفه:

سیاست وزیر صنعت معدن و تجارت این است که تعیین عوارض و تعرفه بدون اخذ نظر و مشورت انجمن ها و وزارتخانه انجام نخواهد شد.

کرباسیان از برنامه فاز 2 سخن گفت

ذخیره طلای زرشوران ۳۰ تن افزایش یافت

رئیس هیات عامل ایمیدرو در جلسه بررسی عملکرد طلای زرشوران از افزایش ذخیره طلا در این محدوده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان در این جلسه که در محل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در شهرستان تکاب برگزار شد، اظهار کرد: میزان تولید طلا طی یک ماه اخیر از مرز ۱۰۰ کیلوگرم گذشت.
وی افزود: کارخانه زرشوران در دوران تحریم و بدون بهرمندی از تکنولوژی های خارجی آغاز به کار کرد و خوشبختانه با توجه به آمارهای اعلام شده به خصوص در زمینه میزان تولید طلا، پیشرفت هایی را در این مجموعه شاهد هستیم.
رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه افزایش ذخیره طلای زرشوران، این مجموعه را در رده معادن با کلاس جهانی قرار داد عنوان کرد: سال گذشته مواد پشت کارخانه تا فرصت استخراج، یک ماه بود اما اکنون این بازه زمانی تا ۱۱ ماه افزایش یافته است.
اجرای برنامه فاز دوم فرآوری طلا
کرباسیان همچنین از اجرای برنامه فاز دوم فرآوری طلا در این محدوده معدنی سخن گفت و تصریح کرد: تحقق این موضوع، افزایش اشتغال را به همراه خواهد داشت و باید توجه داشت میزان اشتغالزایی در صنایع پایین دستی بسیار بالاتر از اشتغال مستقیم است.
وی از بهسازی جاده دندی – زنجان با همکاری ایمیدرو و وزارت راه خبر داد و افزود: پیشنهاد می شود مجموعه طلای زرشوران با کمک مسئولان محلی، در ایفای نقش مسئولیت اجتماعی در شهرستان تکاب ورود کند و در این زمینه ایمیدرو آمادگی دارد تا مساعدت های لازم را انجام دهد.
۲۶ میلیون تن کانسنگ زرشوران
در ادامه روانبخش امیری مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران نیز گفت: عملیات معدنکاری در زرشوران از سال ۹۳ آغاز شد و روند تولید ماده معدنی از مهرماه شروع شده است.
وی افزود: میزان ذخیره زمین شناسی حدود ۲۶ میلیون تن کانسنگ در رده یک، برآورد شده است و ۲ ماه از آغاز فعالیت پیمانکار جدید می گذرد.
امیری با بیان اینکه رفع مشکلات مربوط به جاده معدن در دست اقدام است تصریح کرد: برنامه ما در سال ۹۶ تولید یک هزار کیلوگرم شمش طلا است و تاکنون ۴۰ درصد از برنامه های امسال ما محقق شده است.
مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران اعلام کرد: تناژ مصرفی کارخانه ۱۰۷ تن کانسنگ طلا و ظرفیت تولید سالانه طراحی ۲۰۰۰ کیلوگرم است.
وی در پایان تاکید کرد: طلای زرشوران به لحاظ برنامه ریزی ها و دستیابی به هدفگذاری ها در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

کلید واژه ها : طلای زرشوران –

با حضور مقامات محلی و مدیران شرکت صورت گرفت

افتتاح سامانه نظارت تصویری CCTV طلای زرشوران

سامانه نظارت تصویری CCTV شرکت گسترش صنایع معدنی طلای زرشوران با حضور مسوولان شهری از جمله فرماندار، اداره اطلاعات، اداره بهداشت شهرستان تکاب و مدیرعامل این شرکت در روز دوم آبان ماه جاری افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، در این مراسم که جمعی از مدیران شرکت طلای زرشوران و کارشناسان دفتر مرکزی حراست نیز حضور داشتند،سامانه نظارت تصویری به طور رسمی آغاز به کار کرد.

سامانه مذکور پس از بازدیدهای متعدد، طراحی ها و جانمایی ها مشخص و به دنبال مناقصه ای که در سال ۹۴ انجام گرفت، ‌وارد مرحله اجرایی شد.

در این طرح با همراهی تیم مشاوره مانیتورینگ دفتر مرکزی حراست، اقدامات لازم انجام شد و به رغم برخی مشکلات از جمله نقدینگی و شرایط آب و هوایی، پروژه به اتمام رسید.

در این میان حمایت های مدیر کل دفتر مرکزی حراست،‌ سبب تسریح در روند اجرایی شد.

برنامه‌ریزی برای اکتشاف و بهره‌برداری بیشتر از زرشوران

 

♦️ رئیس هیات عامل ایمیدرو:

 

🔹 طرح توسعه کارخانه طلای زرشوران بزودی عملیاتی می شود

 

کرباسیان،رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو، با تاکید بر اینکه برنامه توسعه شرکت در سال تولید و اشتغال و در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) در دستور کار قرار گرفته است، یادآور شد: فرآیند برگزاری و انتخاب پیمانکار فاز 2 طرح توسعه مجتمع طلای زرشوران با ظرفیت اسمی تولید سالانه 2 تن طلا در جریان است و این فرآیند اکنون در مرحله دریافت پیشنهاد نرخ از سوی مناقصه‌گران قرار دارد؛ حسب برنامه‌ریزی انجام‌شده تا پایان تابستان امسال نسبت به انتخاب پیمانکار اقدام شده و کلنگ‌زنی پروژه طرح توسعه در اوایل پاییز امسال انجام خواهد گرفت. به گفته وی مصرف فعلی کارخانه طلای زرشوران به‌طور میانگین ماهانه 30 هزار تن ماده معدنی بوده و اکنون افزون‌بر 360 هزار تن محصول تولید می‌شود.

رشد استخراج ماده معدنی در معدن طلای زرشوران

معدن طلای زرشوران از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه 3.5 برابر بیش از برنامه تدوین شده، ‌ماده معدنی استخراج کرد.

مجتمع طلای ززرشوران در این مدت افزون بر 142هزار تن ماده معدنی استخراج کرد این در حالی است که طبق برنامه، استخراج 40هزار تنی پیش بینی بوده است.

معدن طلای زرشوران در حال حاضر از 360هزار تن ماده معدنی دپو شده برای مصارف کارخانه برخوردار است که حداقل مصرف 12 ماه کارخانه را پوشش می دهد. نیاز ماهانه این کارخانه هم اینک 30هزار تن است.

در حال حاضر فرآیند برگزاری و انتخاب پیمانکار فاز 2 طرح توسعه مجتمع طلای زرشوران با ظرفیت اسمی تولید سالانه 2 تن طلا در جریان است. این فرآیند در مرحله دریافت پیشنهاد قیمت از سوی مناقصه گران قرار دارد و طبق برنامه ریزی انجام شده، تا پایان تابستان سال جاری نسبت به انتخاب پیمانکار اقدام می شود و کلنگ زنی پروژه طرح توسعه نیز در اوایل پاییز امسال انجام خواهد شد.

تعداد نیروی انسانی شاغل در مجتمع طلای زرشوران 714 نفر است که از این تعداد 240 نفر در بخش معدن و 474 نفر در بخش کارخانه اشتغال به کار دارند. نیروی انسانی مربوط به حوزه کارفرمایی397 نفر و نیروی انسانی مربوط به حوزه های مهندسی مشاور، پیمانکاران معدن، راهسازی، محوطه سازی و متفرقه 317 نفر است.

سهم نیروی انسانی بومی در حوزه کارفرمایی 90/68 درصد و سهم نیروی انسانی بومی در کل نیروی انسانی شاغل در معدن مشتمل بر حوزه کارفرمایی ، پیمانکاری و … بالغ بر 85 درصد است. کارخانه طلای زرشوران آبان ماه سال 1393 افتتاح شد و از آن زمان تاکنون تولید این شرکت رو به افزایش بوده و این روند افزایشی موجب ارتقای سطح برنامه تولید از 600 کیلو گرم در سال 1395 به 1000 کیلوگرم در سال 1396 می شود. ضمن اینکه روند افزایشی تولید طلا در کارخانه از ابتدای سالجاری موجب گردیده است که رکورد بی سابقه و جدیدی در تولید مردادماه کارخانه ثبت گردد.

معدن طلای زرشوران، از ذخیره 110 تن طلای خالص برخوردار است و بالاترین ظرفیت تولید شمش طلا در کشور را دارد. این معدن در استان زیبای آذربایحان غربی، در گستره تاریخی و جغرافیایی تمدن کهنسال تخت سلیمان و در جوار روستای کوچک و سرسبز زرشوران شهرستان تکاب واقع شده است. مجتمع طلای زرشوران تحت عنوان شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، وابسته به سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است.

“تصویری از شمشهای طلای تولیدی شرکت طلای زرشوران”

“شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران”

قیمت فلزات گرانبها

نرخ ارز

پیش بینی هوا

آب و هوا

ژانویه 24, 2019 - پنجشنبه
تكاب ایران
-7°C
باد 1 متر بر ثانیه (m/s), جنوب غربی
فشار 598.9 میلی متر جیوه (mmHg)
رطوبت 76%
ابرها 48%
چهارشنبه پنجشنبه جمعه شنبه یکشنبه
-7/-12°C
3/-10°C
4/-2°C
6/-7°C
7/3°C