روند قیمتی طلا،نقره و مس در بازارهای جهانی

در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی در ابتدا صعودی و سپس نزولی داشت. لازم به ذکر است قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین ۱۲۹۸٫۵۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۸ ماه آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی، به میانگین قیمت ۱۲۹۵٫۲۲۵ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۱۲ ماه آوریل سال میلادی جاری، رسید.در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

در ابتدای هفته معاملاتی گذشته به گزارش سایت Kitco، به دنبال انتقاد “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی از سیاستهای آمریکا در مذاکرات قبلی با این کشور، تنشهای ژئو پلیتیکی بین دو کشور افزایش یافت و این مسئله عاملی بود که در ابتدای هفته گذشته موجب ترغیب معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید فلزات گرانقیمت مانند طلا در بازارهای جهانی گردید و در نتیجه قیمت این فلزات را با افزایش قیمت رو به رو ساخت.

در همین حال در انتهای هفته قبل به گزارش خبرگزاری Reuters، به دنبال تحریم های آمریکا علیه کشور ونزوئلا، این کشور اقدام به فروش ۸ تن طلا کرده است و این در حالی است که ونزوئلا تصمیم دارد در سال جاری ۳۰ تن از ذخایر طلای بانک مرکزی این کشور را به فروش برساند تا از اقتصاد این کشور حمایت کند. انتشار این گزارش نیز موجب گردید تا چشم انداز افزایش میزان عرضه طلا در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در بازارهای جهانی به وجود آید و به دنبال آن، قیمت این فلز گرانقیمت در پایان هفته معاملاتی گذشته در بازارهای جهانی با کاهش همراه گردید.

علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی با ۳٫۶ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۲۹۷٫۰۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.

در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای ۱۶ نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد ۶ نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، ۶ نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و ۴ نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانکهای مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانکهای مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تغییرات در توافق برجام کشورهای غربی با ایران و بروز بلایای طبیعی، و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

تحلیل تکنیکال طلا

با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد. در هفته گذشته طلا روندی در ابتدا صعودی و سپس داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد. در این صورت اگر طلا روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود که ۱۳۰۰ دلار به ازاء هر اونس می باشد، با احتمال زیادی تا سطح مقاومتی ۱۳۳۰ دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت.

و در غیر اینصورت چنانچه طلا بخواهد تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم خود که ۱۲۹۰ دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا خط حمایتی تاریخی و مهم ۱۲۷۵دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

روند قیمتی طلا در هفته‌ای که گذشت به قرار زیر است:

Date Gold
AM PM
۲۰۱۹-۰۴-۰۸ ۱۲۹۷٫۱۰ ۱۳۰۰٫۰۰
۲۰۱۹-۰۴-۰۹ ۱۳۰۱٫۸۵ ۱۳۰۳٫۰۰
۱۰-۰۴-۲۰۱۹ ۱۳۰۴٫۸۰ ۱۳۰۵٫۴۵
۱۱-۰۴-۲۰۱۹ ۱۳۰۴٫۶۵ ۱۲۹۸٫۸۰
۱۲-۰۴-۲۰۱۹ ۱۲۹۵٫۱۵ ۱۲۹۴٫۳۰

و همچنین نمودار قیمتی طلا در چند سال اخیر به صورت زیر است:

تحلیل نقره در بازارهای جهانی

در طی هفته‌ای که گذشت، روند قیمتی نقره در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی نقره روندی نسبتا نزولی داشت. به نحوی‌که در هفته گذشته روند قیمتی نقره از میانگین ۱۵٫۱۴۰۰ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ در تاریخ ۸ آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی، به میانگین قیمت  15.0650دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۱۲ آوریل سال میلادی جاری، معامله گردید.

لازم به ذکر است عواملی که در تحلیل طلا عنوان گردید، در تغییرات قیمت نقره نیز در هفته قبل موثر بوده‌اند.

در همین حال در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  نقره فیوچر تحویل ماه می سال ۲۰۱۹ میلادی با ۰٫۱۵۳ دلار رشد قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵٫۰۲۰۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.

به نظر می‌رسد که خواص پرکاربرد بودن فلز گرانقیمت نقره در صنایع مختلف، و همچنین ارزان تر بودن قیمت فلز نقره نسبت به طلا، علاوه بر امتیاز نقره که مامنی امن برای سرمایه‌گذاری در شرایط بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی به شمار می‌رود، همواره عاملی می باشد که اقبال سرمایه گذاران به خرید نقره را در بازارهای جهانی به همراه داشته است، و همین امر نیز آینده قیمتی این فلز ارزشمند را در بازارهای جهانی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

تحلیل تکنیکال نقره

با توجه به شواهد ملاحظه شده در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلندمدت نقره صعودی خواهد بود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، روند قیمتی نقره نسبتاً نزولی بود و برای هفته آینده، این پیش‌بینی وجود دارد که با احتمال زیادی این فلز گرانقیمت روندی صعودی داشته باشد.

در این صورت اگر فلز گرانقیمت نقره بخواهد روندی افزایشی داشته باشد، با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم خود یعنی ۱۵٫۱۰۰۰ دلار، با احتمال زیادی تا سطح قیمتی مهم و مقاومتی ۱۵٫۵۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نیز افزایش خواهد یافت.

و در غیر اینصورت، چنانچه نقره بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، با عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود که ۱۴٫۵۰۰۰ دلار است، احتمال اینکه‌ تا سطح حمایتی مهم  14.0000 دلار به ازاء هر اونس نیز نزول یابد، وجود دارد.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که نقره در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

روند قیمتی نقره در هفته گذشته به قرار زیر است:

Date Silver
۲۰۱۹-۰۴-۰۸ ۱۵٫۱۴۰۰
۲۰۱۹-۰۴-۰۹ ۱۵٫۲۵۵۰
۱۰-۰۴-۲۰۱۹ ۱۵٫۲۴۵۰
۱۱-۰۴-۲۰۱۹ ۱۵٫۱۶۰۰
۱۲-۰۴-۲۰۱۹ ۱۵٫۰۶۵۰

و همچنین نمودار قیمتی نقره در چند سال گذشته به صورت زیر است:

تحلیل مس در بازارهای جهانی:

بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی صعودی داشت. به نحوی که قیمت این فلز بنیادین از قیمت ۶۴۳۲ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۸ ماه آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی، به قیمت ۶۴۹۰٫۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۱۲ ماه آوریل سال  میلادی جاری، رسید.

 الف- تحلیل بنیادی: در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.

در هفته معاملاتی قبل بنا به گزارش سایت Kitcometal ، انتشار گزارشی مبنی بر اینکه کشور چین در ماه قبل”مارس” ۳۹۱ هزار تن آند، مس تصفیه شده و محصول نیمه نهایی مس وارد کرد که نسبت به ماه فوریه سال میلادی جاری ۲۵٫۷ درصد رشد داشت. این در حالی است که میزان واردات ماه قبل نسبت به همین ماه در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۶٫۵ درصد رشد را در کارنامه خود به ثبت رساند. براساس این گزارش اقدام دولت چین مبنی بر کاهش نرخ مالیات بر ساخت و ساز این کشور از ۱۶ درصد به ۱۳ درصد که به  منظور کاهش فشار اقتصادی بر این کشور بوده است، موجب گردید تا دورنمای رشد اقتصادی در این کشور به وجود آید و اقبال معامله‌گران و سرمایه گذاران بین‌المللی به خرید فلزات بنیادین مانند مس در بازارهای جهانی افزایش یابد و نتیجتاً بهای این فلز بنیادین در هفته گذشته روندی صعودی یافت. لازم به ذکر است که در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش خبرگزاری Reuters،کاهش تنش های سیاسی بین دو کشور آمریکا و چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده‌های مس در جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی، موجب گردید تا به دنبال افزایش تقاضای فیزیکی خرید  توسط معامله‌گران و سرمایه گذاران بین‌المللی، قیمت مس نیز با افزایش در بازارهای جهانی روبه رو گردد.

ب- تحلیل تکنیکال:

با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد نمود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی صعودی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی نزولی خواهد بود.

در این صورت فلز اگر مس روندی نزولی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین ساپورت خود یعنی ۶۴۰۰ دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح قیمتی حمایتی مهم و تاریخی  6000 دلار به ازاء هر متریک تن نزول یابد، وجود دارد.

و در غیر این صورت چنانچه مس بخواهد روندی افزایشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین مقاومت مهم خود که ۶۵۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن می‌باشد، احتمالاً تا مقاومت قیمتی ۶۸۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن نیز افزایش خواهد یافت.

اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنشهای سیاسی در بین کشورهای جهان مانند آمریکا و چین، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاستهای فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

منبع: کارگزاری سی ولکس کالا

نقل از بورس امروز

آب و هوای کنونی تکاب