قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۰ درصد کاهش به ۱۲۷۶ دلار و ۲۵ سنت رسید.

قیمت جهانی طلا امروز 1398/02/30

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که انتشار آمارهای قوی از اقتصاد آمریکا موجب تقویت دلار شده و در شرایطی که تنش های ژئوپلتیک و تجاری آمریکا با سایر کشورها همچنان ادامه دارد، قیمت طلا امروز با کاهشی اندک مواجه بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.10 درصد کاهش به 1276 دلار و 25 سنت رسید. پس از آنکه آمارها نشان داد که اعتماد مصرف کننده در آمریکا در اوایل ماه می به بالاترین رقم در طی 15 سال گذشته رسیده است، قیمت فلز زرد روز جمعه به پایین ترین رقم 2 هفته گذشته یعنی 1274 دلار و 51 سنت رسیده بود. قیمت طلای آمریکا امروز 0.05 درصد افزایش داشت و به 1276 دلار و 30 سنت رسید.

مایکل مک کارتی، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت: «تقاضا برای سرمایه گذاری امن در بازار دلار موجب شده تا اندکی از جذابیت بازار طلا به عنوان محل امن سرمایه گذاری کاسته شود.»

وی افزود: «دوران سختی برای بازار طلاست و سقوط قیمت به زیر 1290 دلار نیز اوضاع را برای فلز زرد بدتر کرده است. در غیاب تقاضا برای سرمایه گذاری امن قیمت طلا چندان بالا نخواهد رفت.»

ادامه تنش های تجاری میان آمریکا و چین نیز موجب شده تا دلار وضعیت خود به عنوان محل امن سرمایه گذاری را حفظ کند و جایگاه بازار طلا را بیش از پیش تضعیف نماید.

شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی هفته گذشته بیشترین افزایش هفتگی از اوایل ماه مارس را به ثبت رساند.

پس از آنکه گوگل تایید کرد که بخشی از روابط تجاری خود با شرکت هوآوی چین را متوقف کرده است، نگرانی فعالان بازار از تبعات جنگ تجاری بیشتر شد. شرکت هوآوی از جایگاه بسیار مهمی در روابط تجاری میان آمریکا و چین برخوردار است.

همچنین در منطقه خاورمیانه ترامپ بار دیگر ایران را هدف تهدید قرار داده و موجب بالا رفتن مجدد تنش شده است.

نقل از تسنیم

گچ قالب‌گیری فلزات گرانبها تولید شد

یک استارتاپ موفق به ساخت گچ مخصوص قالب گیری فلزات گرانبها در داخل کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدل سازی بخش جدا نشدنی از صنعت طلا و جواهر است. برای شکل دهی یک قطعه فلزی همچون گوشواره و انگشتر در مرحله نخست فلز مورد نظر ذوب می‌شود و پس از آن در قالب‌های گچی قرار می‌گیرد تا به شکل مورد نظر درآید. برای این بخش نیاز به گچی مخصوص است. این گچ باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. طلاسازان ایرانی این ماده را وارد می‌کنند. زیرا توان تولید آن در داخل کشور وجود نداشت.

اما محققان ایرانی همت به خرج دادند و یک استارت آپ موفق به ساخت این گچ مخصوص قالب گیری فلزات گرانبها شد و اکنون دانش فنی تولید این محصول در کشورمان وجود دارد.

محمد حسن محمدزاده مقدم مسئول این استارت آپ درباره تولید این محصول بیان کرد: این گچ مخلوطی از مواد معدنی و آلی است که تولید آن به علت ویژگی‌های خاص پیچیدگی‌هایی دارد. اما در حال حاضر موفق به تولید آن در کشور شدیم تا نیاز طلاسازان به این ماده رفع شود.

محمدزاده مقدم درباره ویژگی‌های این گچ عنوان کرد: این گچ به شکل پودر است و برای کار باید با آب مخلوط شود به گونه‌ای که سفت یا شل نباشد. همچنین دارا بودن توانایی حرارتی بالا از دیگر ویژگی‌های این ماده است. طلاسازان اصطلاحی دارند که می‌گوید گچ باید به گونه‌ای باشد که طلا را ندزدد. این بدین معنا است که نباید گچ دارای خلل و فرج ریز باشد زیرا هنگامی که طلای ذوب داخل آن ریخته می‌شود وارد این منافذ می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را جمع کرد. خوشبختانه این محصول تمام ویژگی‌های مورد نظر را دارا است.

وی بیان کرد: این محصول سالیان سال است که در صنعت جواهر سازی کاربرد دارد اما از نمونه‌های خارجی آن استفاده می‌شد و تحریم‌ها هم استفاده از آن را با مشکل مواجه کرد. همچنین محصولات خارجی عمدتاً خدمات پس از فروش ندارند. محصولی که ما تولید کردیم از نظر کیفیت در حد نمونه‌های خارجی است اما با قیمتی کمتر عرضه می‌شود. همچنین خدمات پس از فروش هم به مشتریان تعلق می‌گیرد.

محمدزاده مقدم حضور در دوره‌های پیش شتابدهی مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در راستای پیشبرد اقدامات استارت آپ تأثیرگذار دانست و گفت: با شرکت در این دوره‌ها فعالیت‌های ما شتاب گرفت و می‌توان گفت در ساختارمند شدن ذهنمان تأثیر زیادی داشت تا این کسب و کار به درستی حرکت خود را آغاز کند. به نوعی ترس ما از شروع را از بین برد.

نقل از مهر

طی سه ماهه نخست 2019 روی داد:

اشتهای 286 تنی اژدهای زرد به طلا؛ علاقه چینی ها به زیورآلات افزایش یافت

مصرف طلا در چین طی سه ماهه نخست سال 2019 میلادی به 286 تن و 930 کیلوگرم رسید که بخش عمده این مصرف مربوط به حوزه زیورآلات بوده است.

به گزارش پایگاه خبری ایمیدرو، به نقل از وب سایت Chinadaily، با وجود برنامه کاهش تولید فلز زرد طی 6 ماه نخست 2019، مصرف طلای چین طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد 0.69 درصدی به 286 تن و 930 کیلوگرم افزایش یافت.

طراحی بهتر، تنوع بیشتر و ارزش افزوده بالاتر مصرف فلز زرد را در بخش جواهر فروشی چین افزایش داد. طی مدت یاد شده، در بخش زیورآلات بیش از 188 تن طلا مصرف شد که نشان از رشد 4.18 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

این در حالی است که در بخش شمش، مصرف طلا با 4.42 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال 2018 به 70 تن رسید در همین حال مصرف سکه طلا نیز با افت 63 درصدی به یک تن کاهش یافت. مصرف طلا در بخش صنعت نیز به 27 تن و 800 کیلوگرم رسید که حاکی از کاهش 2.3 درصدی دارد.

تولید طلا در چین طی سه ماهه نخست 2019 میلادی به 92.8 تن رسید که نشان از افت 5.5 درصدی دارد. از جمله دلایل این افت تولید می توان به کاهش تولید معدنکاران، تعلیق تولید به دلیل مسائل فنی و زیست محیطی و ارتقاء خطوط تولید در برخی مناطق ذکر شده است.

آب و هوای کنونی تکاب