رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران:

اصلاح مالیات بر ارزش افزوده، قیمت طلا را ارزان می‌کند

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: عدم محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بر اصل طلا، قیمت نهایی مصنوعات طلا را کاهش داده و قیمت طلا تا حدودی متناسب با قدرت خرید خانواده‌ها خواهد بود و از سوی دیگر قدرت رقابت طلای ایرانی در بازارهای خارجی افزایش می‌یابد.

ابراهیم محمدولی در رابطه با پیشنهاد جدید مجلس مبنی بر حذف مالیات بر ارزش افزوده بر اصل طلا و مصنوعات آن، اظهار کرد: در یک دهه اخیر که مالیات بر ارزش افزوده به اقتصاد و کسب و کار کشور وارد شد، باعث رکود در بعضی کسب و کارها شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: با گذر زمان و افزایش قیمت طلا، رکود بازار طلا افزایش یافت که در نهایت از حجم داد و ستد و کسب و کار بازار طلا کاسته شد.

وی یادآور شد: هر گرم طلا همراه با اجرت ساخت در شرایط فعلی در حدود ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که خرید مصنوعات طلا را از توان بسیاری از افراد خارج کرده است.

محمدولی با بیان اینکه عموم خانواده‌ها در بعد نخست مصنوعات طلا را برای سرمایه‌گذاری خریداری می کنند، گفت: اگر مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا دریافت نشود، خرید طلا تا حدودی با قدرت خرید خانواده ها یکسان می‌شود که در نهایت از میزان رکود بازار کاسته و بر حجم داد و ستد می‌افزاید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار کرد: با کاهش قیمت نهایی طلا، هزینه تمام شده تولید کاهش می‌یابد و میزان رقابت‌پذیری طلای ایرانی را در بازارهای صادراتی افزایش می‌دهد که این مهم ارزآوری و اشتغال‌زایی قابل توجهی برای کشور به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

نقل از اتحادیه طلا و جواهر

محرک‌های افزایشی سکه تمام

پیشروی آرام دلار به سمت مرز۱۱هزار و۵۰۰

دنیای اقتصاد : در چهارمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی از مرز ۴ میلیون تومانی فاصله گرفت و دلار آمریکا توانست به نزدیکی سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برسد.

روز سه شنبه، شاخص ارزی ۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱هزار و ۴۸۵ تومان رسید. این افزایش پس از آن صورت گرفت که روز دوشنبه بازار با یک حرکت افزایشی توام با احتیاط تنها ۵ تومان رشد را به ثبت رسانده و از فاز کاهشی خارج شده بود. بر اساس گفته‌های فعالان به نظر می‌رسد که معامله‌گران در روز شانزدهم مهرماه جسارت بیشتری در امر خرید داشتند و همزمان بازارساز نیز تمایل زیادی برای ادامه روند کاهش قیمت از خود نشان نمی‌داد. بخشی از این موضوع طبیعی به نظر می‌رسد؛  بازار ارز در آستانه اربعین با افزایش تقاضای اسکناس مواجه می‌شود و سیاست مطلوب آن است که شوک خاصی به بازار وارد نشود، موضوعی که تا حد زیادی در یک ماه اخیر صورت گرفته است.

برخی از فعالان بازار ارز اعتقاد داشتند دیروز در بازار ارز اتفاق خاصی رخ نداده است و افزایش روز سه شنبه در چارچوب روند یک ماه اخیر دلار قابل تفسیر است. در واقع در هفته‌های اخیر هر زمان قیمت دلار به محدوده ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومانی نزدیک می‌شود، میزان خریدها بیشتر می‌شود و هر زمان قیمت به نقطه ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان می‌رسد، سطح فروش‌ها افزایش می‌یابد. بر اساس این روند می‌توان انتظار داشت که قیمت دلار طی روزهای آتی نیز نوسان خاصی را به ثبت نرساند. در حالی که عده‌ای از فعالان بر تفسیر روند بازار با توجه به نمودارهای فنی علاقه دارند، گروه دیگری از فعالان کاهش نوسانات بازار را ناشی از آن می‌دانند که معامله‌گران بزرگ تمایلی برای حضور در بازار ارز ندارند و ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در بازارهایی که سود بیشتری طی ماه‌های اخیر داشته‌اند، قرار دهند. این در حالی است که بازار ارز در تمامی طول تابستان بازدهی منفی داشته است و هر فردی که در ماه‌های اخیر دلار خریداری کرده است، با ضرر روبه رو شده است. به این ترتیب می‌توان گفت بخشی از معامله‌گران و نوسان گیران نقدینگی خود را در قیمت‌های بالاتر دلار از دست داده‌اند و الان در وضعیت متضرر، ریالی ندارند که بار دیگر وارد بازار ارز کنند. گروه دیگری از معامله‌گران از هراس افت بیشتر ترجیح داده‌اند سرمایه خود را از بازار ارز خارج کنند و به بازارهایی چون بازار سهام بروند که در سال اخیر سود خوبی نصیب فعالان خود کرده است.

در حالی که عده‌ای بر چنین عواملی تاکید دارند که منجر به کاهش نوسانات بازار شده است، گروه دیگری از فعالان بیشتر به روند اتفاقات بازار به‌صورت روزانه توجه می‌کنند. این عده باور دارند، آنچه در روز سه شنبه زمینه ساز افزایش قیمت دلار شد، افزایش نرخ حواله درهم بود. در روزی که قیمت دلار بالا رفت، بهای طلا در بازارهای جهانی نیز تا حدی رشد داشت. این موضوع موجب شد که بهای سکه در بازار داخلی ۱۵ هزار تومان رشد کند و با فاصله‌گیری از مرز ۴ میلیونی به بهای ۴ میلیون و ۱۵ هزار تومان برسد. تا حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز ارزش اونس هزار و ۵۰۷ دلار بود.

در واکنش به رشد طلای جهانی و دلار، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۴۱۰ هزار تومان رسید. در چنین شرایطی رئیس اتحادیه عنوان کرده که عدم محاسبه مالیات ارزش افزوده بر اصل طلا، قیمت نهایی مصنوعات طلا را کاهش داده و قیمت طلا تا حدودی متناسب با قدرت خرید خانواده‌ها خواهد بود و از سوی دیگر قدرت رقابت طلای ایرانی در بازارهای خارجی افزایش می‌یابد. ابراهیم محمدولی در گفت‌و گو با «ایسنا» در رابطه با پیشنهاد جدید مجلس مبنی بر حذف مالیات ارزش افزوده بر اصل طلا و مصنوعات آن، اظهار کرد: در یک دهه اخیر که مالیات ارزش افزوده به اقتصاد و کسب و کار کشور وارد شد، باعث رکود در بعضی کسب و کارها شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: با گذر زمان و افزایش قیمت طلا، رکود بازار طلا افزایش یافت که در نهایت از حجم داد و ستد و کسب و کار بازار طلا کاسته شد.وی یادآور شد: هر گرم طلا همراه با اجرت ساخت در شرایط فعلی در حدود ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که خرید مصنوعات طلا را از توان بسیاری از افراد خارج کرده است.

نقل از دنیای اقتصاد

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ +جدول

بازار امروز شاهد نوسان عمده قیمت‌ها بود و دلار در بازار تهران با قیمت ۱۱,۵۰۰ (یازده هزار و پانصد ) تومان بسته شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار طلای ایران امروز شاهد افزایش قیمت ها بود و در مقابل دلار در صرافی ها کاهش قیمت را تجربه کرد. سکه بهار آزادی هم ارزان شد.

امروز بازار طلا شاهد روند افزایشی قیمت ها به نحوی بود که هر گرم طلا ۱۸ عیار روز را با ۴۰۷,۷۰۰ (چهارصد و هفت هزار و هفتصد) تومان آغاز کرد و در نهایت هم با ۴۰۸,۴۰۰ (چهارصد و هشت هزار و چهارصد ) تومان بسته شد. هر گرم طلا ۲۴ عیار که در ابتدای روز ۵۴۳,۶۰۰ (پانصد و چهل و سه هزار و ششصد) تومان نرخ گذاری شد، در پایان روز به ۵۴۴,۵۰۰ (پانصد و چهل و چهار هزار و پانصد ) تومان رسید.

در صرافی ها دلار روز پرنوسانی را پشت سرگذاشت و در نهایت با ثبات قیمت روز را به پایان برد، دلار که در نخستین ساعات فعالیت بازار ۱۱,۳۹۴ (یازده هزار و سیصد و نود و چهار) تومان قیمت خورد، عصرگاه با قیمت ۱۱,۴۰۰ (یازده هزار و چهارصد ) تومان پرونده معاملاتش بسته شد.

امروز یورو هم وضعیتی مشابه را پشت سر گذاشت و در آغاز شانزدهمین روز از پاییز ۱۲,۵۹۴ (دوازده هزار و پانصد و نود و چهار) تومان مبادله شد و در پایان هم به ۱۲,۵۹۶ (دوازده هزار و پانصد و نود و شش ) تومان رسید.

سکه بهار آزادی که نیمه روز با قیمت جدید معامله شد، ۳,۹۸۹,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و هشتاد و نه هزار) تومان خرید و فروش شد.

در ادامه جزییات قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و ارز را بخوانید.

قیمت طلا، سکه و دلار امروز 16 مهر 98

قیمت اونس طلا امروز

امروز هر اونس طلا خلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، هر اونس طلا که روز قبل تا ۱,۵۰۶ (یک هزار و پانصد و شش ) تومان رسیده بود، امروز – سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۰۸ اکتبر ۲۰۱۹ – با کاهش ۰.۹۸ درصدی به ۱,۴۹۱ (یک هزار و چهارصد و نود و یک ) دلار رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۴۹۱ -۱۵ -۰.۹۹ امروز
۱,۵۰۶ ۱ ۰.۰۸ روز قبل
۱,۵۰۵ ۰ ۰ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۱۸ عیار امروز

هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۴۰۸,۴۰۰ (چهارصد و هشت هزار و چهارصد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۱۷ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۰۸,۴۰۰ ۷۰۰ ۰.۱۷ امروز
۴۰۷,۷۰۰ ۲۰۰ ۰.۰۴ روز قبل
۴۰۷,۵۰۰ -۲۰۰ -۰.۰۵ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۲۴ عیار امروز

هر گرم طلا ۲۴ عیار امروز با افزایش ۰.۱۶ درصدی، از ۵۴۳,۶۰۰ (پانصد و چهل و سه هزار و ششصد ) تومان به ۵۴۴,۵۰۰ (پانصد و چهل و چهار هزار و پانصد ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۲۴ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵۴۴,۵۰۰ ۹۰۰ ۰.۱۶ امروز
۵۴۳,۶۰۰ ۳۰۰ ۰.۰۵ روز قبل
۵۴۳,۳۰۰ -۳۰۰ -۰.۰۶ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ مثقال طلا

در بازار امروز هر مثقال طلا نسبت به روز قبل ، با ۴۰۰۰ تومان افزایش، ۱,۷۶۹,۰۰۰ (یک میلیون و هفتصد و شصت و نه هزار) تومان نرخ گذاری شد.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر مثقال طلا
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۷۶۹,۰۰۰ ۴,۰۰۰ ۰.۲۲ امروز
۱,۷۶۵,۰۰۰ -۲,۰۰۰ -۰.۱۲ روز قبل
۱,۷۶۷,۰۰۰ ۱,۰۰۰ ۰.۰۵ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در صرافی

امروز دلار مانند روز قبل ، با افزایش و کاهش قیمتی روبرو نشد، دلار که روز قبل تا ۱۱,۴۰۰ (یازده هزار و چهارصد ) تومان رسیده بود، امروز – سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۰۸ اکتبر ۲۰۱۹ – به ۱۱,۴۰۰ (یازده هزار و چهارصد ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۱,۴۰۰ ۰ ۰ امروز
۱۱,۴۰۰ ۳ ۰.۰۲ روز قبل
۱۱,۳۹۷ -۴۸ -۰.۴۳ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در بازار تهران

دلار در بازار امروز تهران، به ۱۱,۵۰۰ (یازده هزار و پانصد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۲۶ درصدی داشته است.

آخرین نرخ یورو

یورو، امروز به ۱۲,۵۹۶ (دوازده هزار و پانصد و نود و شش ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۰۳ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر یورو
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۲,۵۹۶ -۰.۰۴ امروز
۱۲,۶۰۰ ۰ ۰ روز قبل
۱۲,۶۰۰ -۵۰ -۰.۴ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ پوند

پوند امروز با کاهش ۰.۶۳ درصدی، از ۱۴,۲۰۷ (چهارده هزار و دویست و هفت ) تومان به ۱۴,۱۱۷ (چهارده هزار و یکصد و هفده ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر پوند
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۴,۱۱۷ -۹۰ -۰.۶۴ امروز
۱۴,۲۰۷ -۰.۰۷ روز قبل
۱۴,۲۱۶ -۶۳ -۰.۴۵ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت سایر ارزها

در بازار امروز درهم امارات ۳,۱۶۹ (سه هزار و یکصد و شصت و نه ) تومان، لاری گرجستان ۳,۸۹۷ (سه هزار و هشتصد و نود و هفت ) تومان، لیر ترکیه ۱,۹۹۱ (یک هزار و نهصد و نود و یک ) تومان، دلار کانادا ۸,۶۹۱ (هشت هزار و ششصد و نود و یک ) تومان، دلار استرالیا ۷,۷۸۳ (هفت هزار و هفتصد و هشتاد و سه ) تومان، فرانک سوئیس ۱۱,۸۵۲ (یازده هزار و هشتصد و پنجاه و دو ) تومان، منات آذربایجان ۶,۷۹۰ (شش هزار و هفتصد و نود) تومان، روبل روسیه ۱۷۸ (یکصد و هفتاد و هشت ) تومان، بات تایلند ۳۸۵ (سیصد و هشتاد و پنج ) تومان و رینگیت مالزی ۲,۷۷۲ (دو هزار و هفتصد و هفتاد و دو ) تومان نرخ گذاری شدند.

قیمت سکه بهار آزادی امروز

امروز سکه بهار آزادی خلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، سکه بهار آزادی که روز قبل تا ۳,۹۹۹,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و نود و نه هزار) تومان رسیده بود، امروز – سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۰۸ اکتبر ۲۰۱۹ – با کاهش ۰.۲۵ درصدی به ۳,۹۸۹,۰۰۰ (سه میلیون و نهصد و هشتاد و نه هزار) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه بهار آزادی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۳,۹۸۹,۰۰۰ -۱۰,۰۰۰ -۰.۲۶ امروز
۳,۹۹۹,۰۰۰ ۵,۰۰۰ ۰.۱۲ روز قبل
۳,۹۹۴,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۰.۲۵ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت سکه در بازار تهران امروز

سکه در بازار امروز تهران، به ۴,۰۱۵,۰۰۰ (چهار میلیون و پانزده هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۱۲ درصدی داشته است.

آخرین نرخ سکه امامی

امروز سکه امامی خلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، سکه امامی که روز قبل تا ۴,۰۰۰,۰۰۰ (چهار میلیون) تومان رسیده بود، امروز – سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۰۸ اکتبر ۲۰۱۹ – با رشد ۰.۲۴ درصدی به ۴,۰۱۰,۰۰۰ (چهار میلیون و ده هزار) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه امامی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴,۰۱۰,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۰.۲۴ امروز
۴,۰۰۰,۰۰۰ -۳,۰۰۰ -۰.۰۸ روز قبل
۴,۰۰۳,۰۰۰ -۳,۰۰۰ -۰.۰۸ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

قیمت طلا امروز ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ | طلا گران شد

هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز بر مدار افزایش پیش رفت و با رشد ۷۰۰ تومانی به ۴۰۸,۴۰۰ (چهارصد و هشت هزار و چهارصد ) تومان رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت طلا در بازار جهانی امروز روند کاهشی را در مقایسه با روز گذشته تجربه کرد اما طلا در بازار ایران گران شد.

قیمت طلا امروز 16 مهر 98


در اینباره بیشتر بخوانید؛

قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ | سکه امامی گران شد، پوند ارزان

قیمت سکه در بازار امروز تهران ۱۳۹۸/۰۷/۱۶


قیمت اونس طلا امروز

امروز هر اونس طلا خلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، هر اونس طلا که روز قبل تا ۱,۵۰۶ (یک هزار و پانصد و شش ) تومان رسیده بود، امروز – سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۰۸ اکتبر ۲۰۱۹ – با کاهش ۰.۹۸ درصدی به ۱,۴۹۱ (یک هزار و چهارصد و نود و یک ) دلار رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۴۹۱ -۱۵ -۰.۹۹ امروز
۱,۵۰۶ ۱ ۰.۰۸ روز قبل
۱,۵۰۵ ۰ ۰ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۱۸ عیار امروز

هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۴۰۸,۴۰۰ (چهارصد و هشت هزار و چهارصد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۱۷ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۰۸,۴۰۰ ۷۰۰ ۰.۱۷ امروز
۴۰۷,۷۰۰ ۲۰۰ ۰.۰۴ روز قبل
۴۰۷,۵۰۰ -۲۰۰ -۰.۰۵ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۲۴ عیار امروز

هر گرم طلا ۲۴ عیار امروز با افزایش ۰.۱۶ درصدی، از ۵۴۳,۶۰۰ (پانصد و چهل و سه هزار و ششصد ) تومان به ۵۴۴,۵۰۰ (پانصد و چهل و چهار هزار و پانصد ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۲۴ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵۴۴,۵۰۰ ۹۰۰ ۰.۱۶ امروز
۵۴۳,۶۰۰ ۳۰۰ ۰.۰۵ روز قبل
۵۴۳,۳۰۰ -۳۰۰ -۰.۰۶ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ مثقال طلا

در بازار امروز هر مثقال طلا نسبت به روز قبل ، با ۴۰۰۰ تومان افزایش، ۱,۷۶۹,۰۰۰ (یک میلیون و هفتصد و شصت و نه هزار) تومان نرخ گذاری شد.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر مثقال طلا
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۷۶۹,۰۰۰ ۴,۰۰۰ ۰.۲۲ امروز
۱,۷۶۵,۰۰۰ -۲,۰۰۰ -۰.۱۲ روز قبل
۱,۷۶۷,۰۰۰ ۱,۰۰۰ ۰.۰۵ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

با پشت سر گذاشتن شش ماه اول سال 98 و رسیدن به فصل پاییز، زمان مناسبی است که با نیم نگاهی به آنچه در بازارهای مالی گذشت، آینده آن‌ها را برای نیمه دوم سال پیش‌بینی کنیم تا بتوانیم بر اساس آن به بهترین روش سرمایه گذاری در این بازه برسیم، چرا که زدن بی گدار دل به دریای پر تلاطم این بازارها، احتمالا چیزی غیر از زیان عاید کسی نخواهد کرد. بنابراین برای تحلیل مختصر اما کاربردی این بازارها و معرفی بهترین راه سرمایه گذاری، تا پایان این مقاله با ما باشید.

 

رشد بازار ارز از واقعیت تا خیال

در بازار ارز و به طور مشخص در مورد خرید و فروش دلار، هرچند در آغاز سال شاهد یک روند صعودی ناگهانی بودیم تا حدی که قیمت آن بر اثر جوسازی‌های روانی و بازی‌های رسانه‌ای به بالاتر از پانزده هزار تومان رسید، اما دیدیم که با بی‌اعتنا شدن مردم نسبت به اخبار هدفمند و جهت‌دار سیاسی و اقتصادی، سرانجام حباب دلار ترکید و با وجود تنش‌های سیاسی و جنگ رسانه‌ای به روند نزولی خود ادامه داد و حالا حدود دو ماه است که قیمت آن در کانال یازده هزار تومان آرام گرفته است.

با این حال آینده این بازار به عوامل متعددی بستگی دارد، چرا که این بازار نیز مانند دیگر بازارها هوشمند است و در واقع آینده را معامله می‌کند؛ به عبارت دیگر، مجموع یا معدل دیدگاه افراد یک جامعه درباره شرایط فعلی و همینطور تصور آنها از آینده است که ارزش کنونی اموالشان را تعیین می‌کند. بر این اساس با توجه به کم اثر شدن فضاسازی‌های رسانه‌ای در نگاه مردم به بازار ارز، احتمال رشد این بازار به شکلی که در نیمه نخست سال اتفاق افتاد، کم است.

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 98

بازار طلا، پادشاهی در آستانه سقوط!

این بازار نیز بسیار شبیه به بازار ارز رفتار می‌کند به طوری که بارها دیده‌ایم چگونه قیمت‌ها در این دو بازار تابع هم بوده‌اند. بازار طلا به عوامل داخلی و خارجی وابسته است و مانند دلار بسیار تحریک‌پذیر است. طلا به صورت بالقوه می‌تواند مستعد تن دادن به شایعات و اخبار جهت‌دار باشد. اما به همان دلایلی که در مورد بازار ارز گفتیم، در مورد رشد قیمت طلا هم تا پایان سال جهش چشمگیر مجددی را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم.

 

بازار سهام، جاده‌ای خوب اما مه‌آلود

شاخص کل بازار سهام با بازدهی بیش از پنجاه درصد در نیمه اول سال، سرمایه‌گذاران صبور را پشیمان نکرد اما برخی کارشناسان از ادامه روند این رشد به میزانی که در شش ماه اول سال اتفاق افتاد، مطمئن نیستند. البته رشد چشمگیر بازار بورس باعث می‌شود افراد تازه‌کار و نابلد هم جذب آن شوند که متاسفانه اغلب با شکست روبرو می‌شوند؛ بنابراین اگر خواستید برای اولین بار به سراغ بورس بروید، بهتر است از صندوق‌های سرمایه‌گذاری شروع کنید که تحت نظارت سازمان بورس هستند، هرچند رعایت این مورد هم به تنهایی برای موفقیت در بازار بورس کافی نیست.

 

بازار مسکن، یک حباب دوبلکس!

امسال در بخش مسکن نیز شاهد رشد چشمگیر قیمت بودیم اما این تنها ظاهر امر است، چرا که اگر در آمار دقیق شویم خیلی زود متوجه کاهش قابل ملاحظه تعداد معاملات خواهیم شد که علت آن رشد حبابی قیمت‌هاست، آن هم به حدی که دیگر کمتر کسی خود را قادر و یا حاضر به پرداخت چنین مبالغی برای مسکن و املاک می‌بیند.

جالب است بدانید که این گرانی افسارگسیخته در حالی اتفاق افتاده که آمارها به ما می‌گویند در همین لحظه حدود 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که هفتصد هزار واحد آن در تهرانی قرار دارند که اجاره بها در آن سر به فلک کشیده است. این آمار، خود دلیل محکمی بر حباب بودن قیمت‌ها در بازار مسکن است که دیر یا زود چاره‌ای معقول‌تر از ترکیدن نخواهد داشت.

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 98

سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های فروش اقساطی

این شیوه که در دنیا بسیار پرطرفدار شده، یک سرمایه‌گذاری بسیار آسان و سریع با سوددهی بالا و مطمئن است که ریسکی کاملاً مهار شده دارد. در کشور ما هم چند سالیست که شرکت «ایران رنتر» با ایجاد تغییرات قانونی لازم در این روش، موفق به بومی‌سازی آن در کشور شده و توانسته رضایت مشتریان و سرمایه گذران زیادی را جلب کند، به طوری که اگر پیگیر اخبار این شرکت باشید به وضوح متوجه رشد و توسعه آن، به خصوص در شش ماه اول امسال خواهید شد.

«ایران رنتر» در واقع یک پلتفرم دو سویه کاملاً آنلاین است که در یک سمت آن مشتریانی هستند که با دریافت «کارت خرید اعتباری» می‌توانند میلیون‌ها کالا و خدمات را از صدها فروشگاه آنلاین معتبر به صورت اقساطی خرید کنند، و در طرف دیگر سرمایه‌گذارانی که با تامین بودجه لازم، خرید اقساطی مشتریان را ممکن می‌سازند.

ریسک این نوع سرمایه‌گذاری بسیار پایین است؛ برای مثال در همین وبسایت مشتریان پیش از آنکه بتوانند خرید کنند با روشی بسیار هوشمند اعتبارسنجی می‌شوند؛ همچنین با استفاده از سیستم رتبه‌بندی اعتبار (Credit Scoring) که الگوریتم‌های پیچیده‌ای دارد، یک بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری با ریسک مدیریت شده، فراهم آمده است، که از سویی یک سرمایه‌گذاری ایمن و پرسود است و از طرفی دیگر منجر به رونق بازار و تقویت اقتصاد ملی می‌شود.

در این مقاله سعی شد راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در نیمه دوم 98 بررسی شود؛ بر همین اساس به شما توصیه می‌کنیم در این وضعیت متلاطم جهانی، مسیرهایی با ریسک پایین که بیشتر از سپرده‌گذاری در بانک‌ها سوددهی دارند را در پیش بگیرید.

نقل از عصر ایران

آب و هوای کنونی تکاب