“برگزاری 4719 نفر ساعت دوره آموزشی در طی یازده ماهه منتهی به بهمن ماه سال 1398”

بنابر گزارش واحد آموزش شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، این شرکت در دوره یازده ماهه منتهی به بهمن ماه سال 1398 اقدام به برگزاری 34 دوره آموزشی به مدت 102 روز و 770 ساعت نموده است. در این دوره های آموزشی که توسط واحدهای مختلف از جمله IT، HSEE، اداری و … برگزار شده در مجموع 327 نفر از همکاران تحت آموزشهای مرتبط با حوزه کاری قرار گرفتند.

“واحد آموزش”

رشد مجدد بهای جهانی طلا

تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بازار طلا به دلیل نگرانی از تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا سبب شد تا قیمت طلا در روز جمعه به بالاتربن رقم بیش از یک هفته گذشته برسد و رشد هفتگی ۰.۸ درصدی را تجربه کند.

به گزارش رویترز، تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بازار طلا به دلیل نگرانی از تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا سبب شد تا قیمت طلا در روز جمعه به بالاتربن رقم بیش از یک هفته گذشته برسد و رشد هفتگی 0.8 درصدی را تجربه کند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.51 درصد افزایش به 1584 دلار و 6 سنت رسید. قیمت فلز زرد در این هفته حدود 0.8 درصد رشد داشت. قیمت طلا در بازار آمریکا نیز در پایان معاملات روز گذشته با 0.48 درصد افزایش به 1586 دلار و 40 سنت رسید.

جورج جرو تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت:‌«حتی اگر شیوع ویروس کرونا هم برطرف شود، احتمالا قیمت طلا در محدوده 1550 تا 1600 دلار باقی خواهد ماند زیرا عوامل افزایشی دیگری همچون بالا بودن نرخ بهره در اقتصادهای بزرگ، سطح بالای تنش ها در منطقه خاورمیانه و سایر تنش های سیاسی مانع از افت قیمت طلا می شود.»

تعداد تلفات ابتلا به ویروس کرونا به 1523 نفر رسیده و تحلیلگران پیش بینی خودد از رشد اقتصادی چین را کاهش داده اند. همچنین به دنبال انتشار آمارهای نه چندان امیدوارننده در مورد میزان خرده فروشی در آمریکا سوددهی اوراق خزانه داری این کور شاهد کاهش بوده و این مسئله نیز به رشد قیمت طلا کمک کرده است.

تحلیلگران موسسه یو بی اس در یادداشتی نوشتند:‌«ما همچنان انتظار داریم میزان سوددهی اوراق خزانه داری آمریکا کاهش یابد. به علاوه ارزش دلار نیز احتمالا تضعیف خواهد شد. ما معتقدیم حتی اگر شاهد فضای عدم قطعیت در بازارهای بورس نباشیم، این وضعیت موجب تقویت قیمت طلا خواهد شد.»

در میان سایر فلزات گرانبها قیمت فلز پالادیوم با 0.3 درصد کاهش به 2417 دلار رسید، اما همچنان در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی از هفته منتهی به 17 ژانویه باقی ماند. قیمت پالادیوم در این هفته بیش از 4 درصد رشد داشت.

انتهای پیام

نقل از اتحادیه طلا و جواهر

قیمت طلا به بالاترین میزان خود رسید

فارس به نقل از رویترز نوشت: قیمت طلا در معاملات روز جمعه به بالاترین رقم بیش از یک هفته گذشته رسید زیرا سرمایه‌گذاران بر امنیت طلا به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری در برابر تاثیرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا متمرکز شده‌اند.

قیمت طلا در معاملات روز جمعه به بالاترین رقم بیش از یک هفته گذشته رسید زیرا سرمایه‌گذاران بر امنیت طلا به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری در برابر تاثیرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا متمرکز شده‌اند.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۸ دلار و ۶ سنت افزایش ۱۵۸۴.۰۶ دلار فروخته شد. طلا تا ۱۵۸۳.۷۶ دلار، بالاترین رقم از ۳ ماه فوریه نیز بالا رفته بود. طلا طی هفته گذشته حدود ۰.۸ درصد را ثبت کرد.

جورج جرو، مدیرعامل RBC Wealth Management گفت: «سناریوی ویروس کرونا هنوز مشخص نیست و سرتیترهای خبری در این مورد، بازارهای بورس را بی ثبات کرده است؛ و سرمایه‌گذاران را بر آن داشته تا به سوی طلا کوچ کنند.»

«حتی اگر این ویروس از بین برود، انتظار می‌رود طلا در رنج ۱۵۵۰ تا ۱۶۰۰ دلار معامله شود زیرا بی‌ثباتی‌های دیگر نظیر کاهش نرخ بهره در بانک‌های مرکزی جهان، تنش‌های غرب آسیا و دیگر ریسک‌های سیاسی هنوز وجود دارد.»

مقامات چینی روز پنج‌شنبه ۱۲۱ مرگ جدید و ۵ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس در چین اعلام کردند و اقتصاددان ها انتظارات برای رشد اقتصادی چین را کاهش دادند.

نقل از دنیای اقتصاد

سکه ۱۰۰ هزار تومان گران شد

دلار بر قله ۹ ماهه

دنیای اقتصاد : در اولین روز هفته، روند بازار به کام افزایشی‌ها بود؛ دلار کانال ۱۴ هزار تومانی را شکست و سکه تمام بهار آزادی توانست با قدرت از سد ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی عبور کند. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۱۵ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۴ هزار و ۵۵ تومان رسید. به گفته فعالان، این افزایش از آن جهت اهمیت داشت که بازار تقریبا در تمام طول زمستان در کانال ۱۳ هزار تومانی نوسان کرده و در اواخر هفته گذشته نیز تلاش برای شکست مرز ۱۴ هزار تومانی با شکست مواجه شده بود. آخرین بار در اواخر اردیبهشت ماه دلار قیمت بالاتری را ثبت کرده بود.

اما چه عواملی دست به دست هم دادند که قیمت دلار به بالاترین سطح زمستان ۹۸ برسد؟ برخی فعالان بر اثرگذاری متغیرهای سیاسی تاکید داشتند و گروهی بر متغیرهای اقتصادی بیرونی. متغیرهای سیاسی را بر اساس صحبت‌های بازیگران بازار می‌توان به دو دسته هراس معامله‌گران از تصمیم آتی FATF در مورد ایران و انتظار برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تقسیم کرد. البته گروهی دیگر از معامله‌گران اساسا به این متغیرهای سیاسی و اثرگذاری آنها باور دارند و معتقدند بازار بیشتر تحت تاثیر متغیرهای اقتصادی قرار دارد. از نظر برخی از آنها عاملی مانند رشد نرخ حواله درهم در بالا رفتن ارزش دلار در بازار داخلی نقش پررنگی دارد و عده‌ای نیز به متغیرهای درونی اقتصاد مانند بالا بودن نرخ تورم به‌عنوان یک عامل بالابرنده نرخ ارز اشاره می‌کردند.

اگر از بازار ارز کمی فاصله بگیریم، می‌بینیم که دیروز در بازار سکه‌های گرانبها نیز قیمت‌ها رویه افزایشی داشته‌اند. به‌عنوان مثال، سکه دیروز ۱۰۰ هزار تومان افزایش را به خود دید و توانست روی عدد ۵ میلیون و ۱۷۵ هزار تومان قرار بگیرد. نیم‌سکه با ۷۵ هزار تومان افزایش خود را به قیمت ۲ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان رساند و ربع سکه نیز با ۱۰ هزار تومان افزایش به بهای یک میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز دیروز به سوی مرز ۵۳۰ هزار تومان جهش کرد. بر اساس گزارش سایت اتحادیه طلا، ساعت ۴ بعدازظهر دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار تقریبا ۵۲۹ هزار تومان قیمت داشت که ۱۱هزار تومان بیشتر از آخرین روز هفته بود.

در کنار افزایش قیمت دلار که انتظارات معامله‌گران بازار سکه داخلی را تحت تاثیر قرار می‌داد، به گفته فعالان، افزایش روز آخر طلای جهانی نیز انتظارات را تحت تاثیر قرار داد. طلای جهانی روز جمعه از سد هزار و ۵۸۰ دلار عبور کرد و توانست روی عدد هزار و ۵۸۴ دلار به کار خود پایان دهد. در آخرین نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۷ نفر شرکت کردند که ۱۱ نفر معادل ۶۵ درصد افزایش قیمت و تنها یک نفر معادل ۶ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. ممکن است انتظارات معامله‌گران بازارهای جهانی در مورد قیمت دلار، انتظارات بازیگران داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داده باشد.

تاکتیک بازارساز برای مقابله با نوسان‌گیران

برخی از فعالان بازار ارز باور دارند افزایش روزهای اخیر دلار خارج از مدیریت بازارساز رخ نداده است. از نظر این دسته، بازارساز زمانی که متوجه می‌شود میزان تقاضا بالاست، اجازه می‌دهد قیمت تا حدی تعدیل شود و بعد خود از قیمت‌های بالاتر اقدام به عرضه می‌کند. پس از اینکه قیمت پایین‌تر آمد، بازارساز خود را در موقعیت خرید قرار می‌دهد. در چنین شرایطی، بازارساز از یک طرف نه تنها ذخایر ارزی خود را از دست نمی‌دهد، بلکه ارز بیشتری را به دست می‌آورد و از طرف دیگر، نوسان‌گیرانی که دچار ضرر شدند، دیگر به اندازه قبل توان مداخله در بازار را ندارند. فعالان معتقد به این دیدگاه طبیعتا انتظار دارند قیمت دلار طی روزهای آتی کاهشی شود.

در این میان، دسته‌ای دیگر از بازیگران ارزی باور دارند، نوع مداخله بازارساز در بازار بیشتر به‌صورت ریالی است. به‌عنوان مثال، در ازای فروش ارز توسط صرافی‌های منتخب، ریال بیشتری را در اختیار آنها می‌گذارد. برخی فعالان هم اشاره می‌کنند، بازارساز بیشتر از طریق محدود کردن گردش‌های ریالی اقدام به مدیریت نوسانات ارزی می‌کند.

در مقابل گروهی از فعالان باور دارند، نوسانات روزهای اخیر کاملا در کنترل بازارساز نبوده است. شماری از معامله‌گران باور دارند،‌ نوسانات روزهای اخیر دلار بیشتر تحت تاثیر افزایش نرخ حواله درهم بوده است. روز شنبه نیز نرخ حواله درهم تا محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان بالا رفت و از نظر آنها همین عامل منجر به افزایش خرید ارز در بازار داخلی شد. با این سطح از نرخ حواله درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست به بالای ۱۴ هزار و ۵۰ تومان برسد. در واقع می‌توان گفت دیروز نرخ حواله درهم و دلار در بازار داخلی با یکدیگر هماهنگ شدند. این در حالی بود که در روزهای قبل‌تر کمی قیمت درهم در مقایسه با دلار بیشتر بود.

چرا بازار متشکل ارزی راه‌اندازی نمی‌شود؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بازار ارز در مدیریت جدید دوره پایدار و خوبی را طی می‌کند، بیان کرد: مدیریت صحیح توانسته نوسانات را به حداقل ممکن برساند. علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با «ایبِنا» با اشاره به دلایل تعلل بانک مرکزی در راه‌اندازی بازار غیر متشکل ارزی گفت: هر چند راه‌اندازی و فعال کردن بازار غیر متشکل ارزی اقدامی برای ساماندهی بازار است، اما باید بدانیم تعلل در اجرای آن دلیلی دارد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به رویکرد فعلی بانک مرکزی و تاکید بیشتر بر محدود کردن تقاضا برای ارز بانک مرکزی به این نتیجه رسیده که فعال کردن این بازار می‌تواند به تقاضا دامن بزند، به همین دلیل انجام نداده است. کریمی با تاکید بر اینکه وجود سامانه نیما و صرافی‌ها توانسته نیازهای ارزی را تامین کند، تصریح کرد: با وجود اینکه اکنون مشکلی در بازار احساس نمی‌شود، اما وجود بازار متشکل می‌تواند با ایجاد اطمینان بیشتر در صادرکنندگان به بازگرداندن ارز بیشتر به کشور کمک کند.

وی در پاسخ به این سوال که علت نوسانات اخیر نرخ ارز چیست، گفت: نوسانات فعلی در دو بخش عوامل روانی و شوک‌هایی که به بازار وارد می‌شود قابل تحلیل است. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه عوامل روانی حاکم بر بازار باعث افزایش بی‌ثباتی در نرخ ارز می‌شود، افزود: بخشی از نوسانات حاکم بر بازار ناشی از عدم تعادل میان عرضه و تقاضای ارز و عدم پایداری بازار است که این امر واقعی است که در طی زمان شکل می‌گیرد و باید تمهیداتی برای پایداری نرخ ارز در بازار اندیشیده شود. کریمی با تاکید بر اینکه بازار ارز در مدیریت جدید دوره پایدار و خوبی را طی می‌کند، گفت: خوشبختانه مدیریت صحیح توانسته نوسانات را به حداقل ممکن برساند، از این رو رئیس کل جدید بانک مرکزی نمره خوبی را از مجلس می‌گیرد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تلاش بیشتر تیم اقتصادی دولت به ویژه بانک مرکزی برای ایجاد ثبات نرخ ارز لازم است.

چرا سکه گران شد؟

محمد کشتی آرای، کارشناس بازار سکه و طلا گفت: افزایش ۱۳ دلاری قیمت جهانی طلا باعث شد بهای سکه و طلا در بازار داخلی با شروع هفته سیر صعودی پیدا کند.

کشتی‌آرای کارشناس بازار سکه و طلا درباره وضعیت امروز بازار طلای داخلی به پارسینه گفت: قیمت هر اونس جهانی طلا با ۱۳ دلار افزایش نسبت به هفته گذشته در حال حاضر یک هزار و ۵۸۴ دلار است. افزایش ۱۳ دلار قیمت جهانی طلا باعث شد بهای سکه و طلا در بازار داخلی با شروع هفته سیر صعودی پیدا کند. وی گفت: هر مثقال طلای آب‌شده ۱۷ عیار که مبنای قیمت‌گذاری در بازار است با قیمت ۲ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان، یک مثقال طلای ۱۸ عیار با ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. کشتی‌آرای درباره بهای انواع طلا در بازار داخلی افزود: یک گرم طلای ۲۰ عیار باقیمت ۵۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان، یک گرم طلای ۲۱ عیار با ۶۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان، یک گرم طلای ۲۲ عیار با ۶۳۹ هزار تومان و یک گرم طلای ۲۴ عیار هم باقیمت ۶۹۸ هزار تومان خریدوفروش شد.

نقل از دنیای اقتصاد

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ +جدول

بازار امروز شاهد رشد قیمت هاست و دلار در بازار تهران هم با افزایش قیمت رو به رو شد و به ۱۴,۰۹۰ (چهارده هزار و نود ) تومان رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار طلا، سکه و ارز امروز در مقایسه با روز گذشته سیر صعودی را در پیش گرفتند.

 

آخرین نرخ اونس طلا

امروز هر اونس طلا مانند روز قبل رشد قیمت را تجربه کرد. هر اونس طلا که روز قبل تا ۱,۵۸۴ (یک هزار و پانصد و هشتاد و چهار ) تومان رسیده بود، امروز – شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ مصادف با ۱۵ فوریه ۲۰۲۰ – با رشد ۰ درصدی به ۱,۵۸۴ (یک هزار و پانصد و هشتاد و چهار ) دلار رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۵۸۴ ۰ ۰ امروز
۱,۵۸۴ ۸ ۰.۴۸ روز قبل
۱,۵۷۶ ۹ ۰.۵۸ ۲ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ گرم طلا ۱۸ عیار

قیمت طلا امروز بالا رفت و هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۵۲۸,۹۰۰ (پانصد و بیست و هشت هزار و نهصد ) تومان رسید که نسبت به ۲ روز پیش، افزایش ۲.۱۷ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵۲۸,۹۰۰ ۱۱,۵۰۰ ۲.۱۷ امروز
۵۱۷,۴۰۰ -۴,۶۰۰ -۰.۸۹ ۲ روز پیش
۵۲۲,۰۰۰ ۲,۸۰۰ ۰.۵۳ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت گرم طلا ۲۴ عیار امروز

هر گرم طلا ۲۴ عیار امروز با افزایش ۲.۱۸ درصدی، از ۶۸۹,۸۰۰ (ششصد و هشتاد و نه هزار و هشتصد ) تومان به ۷۰۵,۲۰۰ (هفتصد و پنج هزار و دویست ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۲۴ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۷۰۵,۲۰۰ ۱۵,۴۰۰ ۲.۱۸ امروز
۶۸۹,۸۰۰ -۶,۲۰۰ -۰.۹ ۲ روز پیش
۶۹۶,۰۰۰ ۳,۷۰۰ ۰.۵۳ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ مثقال طلا ۱۸ عیار

در بازار امروز هر مثقال طلا ۱۸ عیار نسبت به ۲ روز پیش، با ۴۷۰۰۰ تومان افزایش، ۲,۲۸۹,۰۰۰ (دو میلیون و دویست و هشتاد و نه هزار) تومان نرخ گذاری شد.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر مثقال طلا ۱۸ عیار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۲,۲۸۹,۰۰۰ ۴۷,۰۰۰ ۲.۰۵ امروز
۲,۲۴۲,۰۰۰ -۲۰,۰۰۰ -۰.۹ ۲ روز پیش
۲,۲۶۲,۰۰۰ ۱۱,۰۰۰ ۰.۴۸ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ دلار در صرافی

امروز دلار مانند ۲ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. دلار که ۲ روز پیش تا ۱۳,۸۴۹ (سیزده هزار و هشتصد و چهل و نه ) تومان رسیده بود، امروز – شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ مصادف با ۱۵ فوریه ۲۰۲۰ – با رشد ۰.۰۴ درصدی به ۱۳,۸۵۵ (سیزده هزار و هشتصد و پنجاه و پنج ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۳,۸۵۵ ۶ ۰.۰۴ امروز
۱۳,۸۴۹ ۱۴۷ ۱.۰۶ ۲ روز پیش
۱۳,۷۰۲ ۹۸ ۰.۷۱ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

قیمت دلار در بازار تهران امروز

قیمت دلار در بازار امروز تهران، به 14,090 (چهارده هزار و نود ) تومان رسید که نسبت به 2 روز پیش، افزایش 0.99 درصدی داشته است.

قیمت یورو امروز

یورو، امروز به ۱۵,۱۴۹ (پانزده هزار و یکصد و چهل و نه ) تومان رسید که نسبت به ۲ روز پیش، بدون تغییر است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر یورو
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۵,۱۴۹ ۰ ۰ امروز
۱۵,۱۴۹ ۴۹ ۰.۳۲ ۲ روز پیش
۱۵,۱۰۰ -۱۲ -۰.۰۸ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ پوند

پوند امروز با افزایش ۰.۶۱ درصدی، از ۱۸,۳۰۴ (هجده هزار و سیصد و چهار ) تومان به ۱۸,۴۱۸ (هجده هزار و چهارصد و هجده ) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر پوند
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۸,۴۱۸ ۱۱۴ ۰.۶۱ امروز
۱۸,۳۰۴ ۷۵ ۰.۴ ۲ روز پیش
۱۸,۲۲۹ ۱۲۴ ۰.۶۸ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ سایر ارزها

در بازار امروز درام ارمنستان ۲۶ (بیست و شش ) تومان، درهم امارات ۳,۸۶۴ (سه هزار و هشتصد و شصت و چهار ) تومان، لاری گرجستان ۴,۹۱۹ (چهار هزار و نهصد و نوزده ) تومان، لیر ترکیه ۲,۳۳۱ (دو هزار و سیصد و سی و یک ) تومان، دلار کانادا ۱۰,۶۵۷ (ده هزار و ششصد و پنجاه و هفت ) تومان، دلار استرالیا ۹,۴۷۹ (نه هزار و چهارصد و هفتاد و نه ) تومان،فرانک سوئیس ۱۴,۵۶۲ (چهارده هزار و پانصد و شصت و دو ) تومان و رینگیت مالزی ۳,۴۲۵ (سه هزار و چهارصد و بیست و پنج ) تومان نرخ گذاری شدند.

آخرین نرخ سکه بهار آزادی

امروز سکه بهار آزادی مانند ۲ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. سکه بهار آزادی که ۲ روز پیش تا ۵,۱۰۰,۰۰۰ (پنج میلیون و یکصد هزار) تومان رسیده بود، امروز – شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ مصادف با ۱۵ فوریه ۲۰۲۰ – با رشد ۰.۶۸ درصدی به ۵,۱۳۵,۰۰۰ (پنج میلیون و یکصد و سی و پنج هزار) تومان رسید.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه بهار آزادی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵,۱۳۵,۰۰۰ ۳۵,۰۰۰ ۰.۶۸ امروز
۵,۱۰۰,۰۰۰ ۱۵,۰۰۰ ۰.۲۹ ۲ روز پیش
۵,۰۸۵,۰۰۰ ۱۵,۰۰۰ ۰.۲۹ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

 

آخرین نرخ سکه در بازار تهران

قیمت سکه در بازار امروز تهران، به 5,190,000 (پنج میلیون و یکصد و نود هزار) تومان رسید که نسبت به 2 روز پیش، افزایش 1.92 درصدی داشته است.

آخرین نرخ سکه امامی

سکه امامی، امروز به ۵,۱۸۱,۰۰۰ (پنج میلیون و یکصد و هشتاد و یک هزار) تومان رسید که نسبت به ۲ روز پیش، افزایش ۲.۱ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر سکه امامی
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۵,۱۸۱,۰۰۰ ۱۰۹,۰۰۰ ۲.۱ امروز
۵,۰۷۲,۰۰۰ -۵۵,۰۰۰ -۱.۰۹ ۲ روز پیش
۵,۱۲۷,۰۰۰ ۳۹,۰۰۰ ۰.۷۶ ۳ روز پیش
به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می شوند

قیمت نیم سکه امروز

نیم سکه امروز با افزایش ۲.۵۹ درصدی، از ۲,۶۳۰,۰۰۰ (دو میلیون و ششصد و سی هزار) تومان به ۲,۷۰۰,۰۰۰ (دو میلیون و هفتصد هزار) تومان رسید.

قیمت ربع سکه امروز

در بازار امروز ربع سکه نسبت به ۳ روز پیش، با ۱۰۰۰۰ تومان افزایش، ۱,۶۲۰,۰۰۰ (یک میلیون و ششصد و بیست هزار) تومان نرخ گذاری شد.

قیمت سکه گرمی امروز

همچنین هر سکه گرمی بدون تغییر بود و ۹۴۰,۰۰۰ (نهصد و چهل هزار) تومان معامله شد.

نقل از دنیای اقتصاد

روند طلا تغییر کرد

ابهام در واکنش فدرال‌رزرو به کرونا

دنیای اقتصاد : هر اونس طلا در روز سه‌شنبه، بعد از اینکه چهار روز متوالی افزایش قیمت را تجربه کرده بود، با کاهش ۱۶/ ۰ درصدی به قیمت ۱۵۶۹ دلاری رسید. طلا در چهار روز کاری قبل از روز سه‌شنبه مجموعا و به دلیل افزایش نگرانی از افزایش تلفات ویروس کرونا در چین، بیش از یک درصد افزایش ارزش داشت. سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بازارهای جهانی اکنون در انتظار سخنرانی جرومی پاول رئیس فدرال‌رزرو آمریکا هستند، که قرار است قبل از نشست کنگره ایراد شود. به احتمال بسیار بالا در این سخنرانی سیگنال‌های مهمی به بازار در مورد تصمیم فدرال‌رزرو در مورد کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره به بازارها مخابره خواهد شد.

به‌طور کلی یکی از مهم‌ترین متغیرهای تاثیر گذار در بازارها، در بحبوحه نگرانی‌های ناشی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در اثر شیوع ویروس کرونا، نحوه واکنش بانک‌های مرکزی مهم دنیا از جمله فدرال‌رزرو به این نگرانی‌هاست؛ بسیاری انتظار دارند، که در صورت وخیم شدن عواقب اقتصادی این ویروس، بانک‌های مرکزی دست به سیاست‌های انبساطی از جمله کاهش نرخ بهره و تزریق نقدینگی به بازار بزنند. اقدامی که هفته گذشته توسط بانک مرکزی چین صورت گرفت و کارشناسان بر این باورند که احتمالا در آینده‌ای نزدیک نیز بانک خلق چین سیاست‌های انبساطی جدیدی را اجرا کند. از سوی دیگر نیز، یکی از عوامل کاهش قیمت فلز زرد در بازارهای جهانی، تغییر جهت سرمایه‌ها به سمت دلار بوده است. شاخص دلار به همین دلیل در سقف چهار ماهه خود قرار دارد.

  دلیل تقاضای بالای دلار

طلا در حالی در روز سه‌شنبه با کاهش قیمت روبه‌رو شد که از نظر کارشناسان، جریان عمده تقاضا برای دارایی‌های بدون ریسک، در نااطمینانی‌های مربوط به ویروس کرونا، در روزهای اخیر به سمت دلار آمریکا حرکت کرده است و باعث جهش شاخص دلار به سقف چهارماهه خود شده است. این افزایش تقاضا برای دلار بعد از افزایش تعداد کشته شده‌های ویروس کرونا اتفاق افتاد. در حقیقت با افزایش بیش از ۱۰۰ نفر به تعداد تلفات این بیماری، تردید‌ها درباره اینکه کارخانه‌های چینی با چه سرعتی به جریان تولیدی خود بازمی‌گردند، افزایش پیدا کرده است. شاخص دلار در هفته گذشته در حدود ۳۲/ ۱ درصد افزایش ارزش داشت و در هفته جاری نیز تاکنون ۱۶/ ۰ درصد صعود کرده است، و اکنون به مقدار ۸۲/ ۹۸ واحد رسیده است. یکی از دلایل بیشتر بودن تقاضا برای دلار نسبت به طلای جهانی در هفته گذشته وضعیت مناسب آمارهای اقتصاد آمریکا در ماه‌های اخیر بوده است.

در همین راستا، شعبه فیلادلفیا فدرال‌رزرو اعلام کرده است که ثابت نگه‌داشتن نرخ بهره برای فدرال‌رزرو به دلیل داده‌های مثبت اقتصاد این کشور، کار چالش‌برانگیزی نیست.در آمریکا هم خبر می‌رسد که کارشناسان اقتصادی این کشور بر این عقیده‌اند که عواقب اقتصادی ویروس کرونا بر اقتصاد داخلی ایالات متحده کمتر از آن چیزی است که برآورد می‌شد.در روزهای اخیر نیز دو سیاست‌گذار فدرال‌رزرو، تاکید کرده‌اند که احتمالا ویروس کرونا نمی‌تواند باعث تغییر جهت حرکت اقتصاد آمریکا شود. البته اکنون بسیاری در بازارها در انتظار سخنرانی جرومی پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا قبل از کنگره هستند. بسیاری بر این باورند که احتمالا پاول، به‌‌رغم تایید خطرات بالقوه شیوع ویروس کرونا در چین بر اقتصاد آمریکا، نسبت به چشم انداز اقتصادی ایالات متحده خوش‌بین باشد. به هر حال طلا نسبت به هرگونه کاهشی در نرخ بهره یک بانک مرکزی مهم، به ‌خصوص فدرال‌رزرو، بسیار حساس است. کاهش نرخ بهره در حقیقت هزینه فرصت نگهداری طلا را کاهش داده و در نتیجه تقاضا برای این پناهگاه امن دارایی افزایش خواهد یافت.اگر در آینده‌ای نزدیک و بر خلاف انتظارات شاهد کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو باشیم، تقاضای طلا افزایش خواهد یافت و بازار شاهد افزایش قیمت فلز زرد به سطوح بالاتر خواهد بود.

نقل از دنیای اقتصاد

نظرسنجی کیتکونیوز نشان داد

امیدواری بازار طلا به افزایش قیمت‌ها

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز کارشناسان وال‌استریت با اشاره به انتظار برای خرید طلا به‌عنوان دارایی مطمئن به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری خوش‌بین بودند.

به گزارش «ایسنا» در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۲ نفر شرکت کردند که هشت نفر معادل ۶۷ درصد افزایش قیمت و یک نفر معادل ۸درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و سه نفر معادل ۲۵ درصد نظری نداشتند. در این بین ۹۶۶ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران شرکت کردند که ۵۷۰ نفر معادل ۶۰ درصد افزایش و ۲۳۲ نفر معادل ۲۴ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند در حالی که ۱۶۴ نفر معادل ۱۶ درصد نظری نداشتند. در نظرسنجی هفته گذشته ۸۲ درصد کارشناسان وال‌استریت و ۶۹ درصد سرمایه‌گذاران به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. بهای معاملات آتی طلا در بازار آمریکا روز جمعه سه دلار و ۴۰ سنت معادل ۲/ ۰ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۵۷۳ دلار و ۴۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته حدود ۹/ ۰ درصد کاهش ثبت کرد. دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت «آر جی او فیوچرز» در این باره به کیتکونیوز گفت: به نظر می‌رسد طلا می‌خواهد به رکورد بالای اخیرش بازگردد. اگر اپیدمی ویروس کرونا همچنان نگران‌کننده باشد، طلا همچنان خریدار خواهد داشت.  به گفته فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه پرایس فیوچرز، به نظر می‌رسد طلا پس از اینکه به پایین محدوده معاملات اخیرش سقوط کرد، درصدد بهبود دوباره است. طلا اوایل هفته گذشته با این امید که ویروس کرونا ممکن است به سرعت مهار شود، کاهش پیدا کرده بود اما اخبار اخیر نشان می‌دهد که این‌طور نیست. فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت «بلو لاین فیوچرز» اظهار کرد: من نه تنها به دلیل شیوع ویروس کرونا بلکه با توجه به رشد نرخ بیکاری آمریکا، به افزایش قیمت طلا خوش‌بین هستم. مشاغل غیرکشاورزی آمریکا در ماه میلادی گذشته ۲۲۵ هزار مورد افزایش یافت اما نرخ بیکاری از ۵/ ۳ به ۶/ ۳ درصد رشد کرد زیرا افراد بیشتری در جست و جوی شغل، وارد بازار کار شدند. چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز گفت: به نظر می‌رسد فعالان بازار به بازبینی نزولی آمار مشاغل آمریکا توجه بیشتری معطوف کردند. در حالی که مشاغل غیرکشاورزی آمریکا ماه میلادی گذشته رشد چشمگیری پیدا کرد اما آمار سال ۲۰۱۹ به میزان نیم میلیون شغل بازبینی نزولی شد. وی در ادامه پیش‌بینی کرد طلا در محدوده ۱۵۶۰ دلار حمایت خواهد یافت. با این حال‌ اکنون که رشد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا آهسته شد، بازار طلا روی آثار زیانبار این اپیدمی روی اقتصاد تمرکز کرده و تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند همچنان قوی مانده است. بر اساس گزارش کیتکونیوز، گزارش تورم و خرده‌فروشی آمریکا دو گزارش اقتصادی مهمی خواهند بود که هفته جاری منتشر می‌شوند و ممکن است روی روند قیمت طلا تاثیر بگذارند.

نقل از دنیای اقتصاد

 

گزارشی از فعالیت های سازمان ایمیدرو طی یکسال

از افتتاح 3.5 میلیارد دلار طرح و اشتغال 7600 نفری تا 2برابری اکتشاف و پیوند صنعت و دانشگاه

سازمان ایمیدرو از نیمه دوم سال گذشته به این سو توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را به معنای وسیع تری طراحی و پیاده سازی می کند به طوری که تمرکز این سازمان تنها بر زنجیره فولاد نیست، بلکه عملیاتی کردن نقشه راه معدن و صنایع معدنی، توسعه پژوهش، فناوری و آموزش،‌ رشد فعالیت های اکتشافی، احیای معادن کوچک، توجه به عناصر نادرخاکی، توسعه برنامه گوهر سنگ ها و همچنین مدیریت سود بنگاه ها در راستای توسعه و در کنار آن، افزایش فعالیت های مرتبط با مسوولیت اجتماعی، انجام گفت و گوی مستمر با تشکل های مختلف‌ و همکاری نزدیک با مراکز علمی و پژوهشی در جهت رفع نیازهای مجموعه های فوق، در شمار راهبری این سازمان قرار گرفته اند.

عملیاتی شدن نقشه راه

نقشه راه معدن و صنایع معدنی مشتمل بر 72راهبرد است که سازمان ایمیدرو مسوولیت اجرای 33 راهبرد را در اختیار دارد. این سازمان برای اجرایی کردن این مهم 145 هدف تعریف کرده است. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تا پایان دی ماه توانسته 58درصد از اهداف را محقق کند.

راه اندازی طرح ها:

از ابتدای سال تاکنون برنامه راه اندازی 3.5 میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی اجرایی شده و تا نیمه زمستان امسال نزدیک به 1.2 میلیارد دلار طرح افتتاح شده است. تعداد قابل توجهی از دیگر پروژه ها به مرحله راه اندازی، تولید آزمایشی یا تست مراحل مختلف رسیده اند. آلومینیوم جنوب (سالکو) اکنون بزرگ ترین و (با تکنولوژی 430 کیلوآمپر) مدرنترین کارخانه آلومینیوم ایران است که از ابتدای زمستان جاری به تولید آزمایشی دست یافته است، از سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برخوردار است. همچنین طرح های گندله سازی توسعه ملی (واقع در سنگان) با سرمایه گذاری 190 میلیون داری به همراه 4 میلیون دلار پروژه زیربنایی در مجموع (سه طرح) با رقم نزدیک به 1.4 میلیارد دلار آماده افتتاح شده اند. علاوه بر این تا پایان سال جاری نیز بیش از یک میلیارد دلار طرح در مدار تولید قرار می گیرد که شامل حوزه های کنسانتره سنگ آهن، چهار طرح صنعت مس، خردایش سنگ آهن گل گهر، فاز نخست بندر پارسیان، و تعدادی طرح زیربنایی است. کل سرمایه گذاری هایی که تا پایان سال به ثمر می نشیند بیش از 7600 شغل مستقیم و نزدیک به 29هزار شغل به طور غیرمستقیم ایجاد می کند.

عملکرد تولید صادرات واحدهای بزرگ

عملکرد تولید شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی در مدت 10 ماه سال 98 نشان دهنده رشد در اکثر بخش ها است به طوری تولید کنسانتره سنگ آهن با افزایش 3درصدی، آهن اسفنجی افزایش 8درصدی، شمش فولاد رشد 5 و محصول فولاد رشد 8درصدی، کاتد مس افزایش 3درصدی و تولید پودر آلومینا تقریبا به اندازه تولید سال گذشته بوده است. از سوی دیگر ‌آمار عملکرد صادرات واحدهای بزرگ معدن و صنایع معدنی نیز کشورمان نشان می دهد در مدت 10 ماه سال 98 صدور انواع محصول این شرکت ها رشد 25درصدی را به ثبت رسانده است.

اکتشاف 650 هزار کیلومتر مربع

از ابتدای تاسیس ایمیدرو تا نیمه نخست سال 97 برنامه اکتشاف این سازمان در مساحت 250 هزار کیلومتر مربع اجرایی شد. اما از نیمه دوم سال گذشته برنامه توسعه اکتشافات با جهش 400 هزار کیلومتر مربعی همراه شد به گونه ای که با هدف افزایش ذخایر مواد استراتژیک معدنی در 650 هزار کیلومتر مربع به اجرا در آمد. ایمیدرو اکنون 80درصد مساحت اکتشافی کشور را در اختیار دارد. این برنامه در واقع گامی در جهت ایجاد توازن در زنجیره صنایع معدنی محسوب می شود که خوراک آتی صنایع را تامین کند. تاکنون در ایران مرکزی ذخایر قابل توجهی کشف شده است. با توجه به اینکه بخش خصوصی با حمایت ایمیدرو موفق به اجرای قسمتی از فعالیت های اکتشافی مذکور شده است، همکاری بخش خصوصی در تکمیل فعالیت های اکتشافی نیز از سیاست های جدید ایمیدرو است.

فعال سازی معادن کوچک:

طرح احیای معادن کوچک و متوسط که با هدف توسعه اشتغال و همچنین تامین بخشی از خوراک شرکت های بزرگ از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (از شرکت های تابعه ایمیدرو) به اجرا درآمده تا نیمه دی ماه جاری بیش از 130 معدن را احیا کرده است. این طرح با مشارکت تشکل ها از جمله خانه معدن ایران اجرایی شده است. در همین حال تفاهمنامه ای در راستای کمک به فعال سازی معادن کوچک با تولیدکنندگان کنسانتره و گندله امضا شده است که به نقش آفرینی این معادن کمک خواهد کرد.‌

افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن؛ پشتوانه بخش خصوصی

صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی طی 14 سال از فعالیت خود 1742 فقره بیمه نامه سرمایه گذاری و اعتباری به مبلغ 1028 میلیارد تومان صادر کرده که 592 میلیارد تومان آن مربوط به دو سال گذشته است. یکی از پشتوانه های این صندوق افزایش سرمایه است که در سال جاری از 140 میلیارد به 350 میلیارد تومان رسیده است. طبق برنامه های ایمیدرو، این نهاد پشتیبان معادن بخش خصوصی، سال 99 برنامه افزایش سرمایه تا 500 میلیارد تومان را پیش رو دارد. صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، همچنین حمایت از طرح فعال سازی معادن کوچک را نیز جزو فعالیت های خود دارد.

چشم انداز توسعه مناطق ویژه صنایع انرژی بر

طی سال های اخیر ایمیدرو علاوه بر منطقه ویژه صنایع انرژی بر خلیج فارس، توسعه مناطق ویژه لامِرد (جنوب استان فارس) و پارسیان (غرب استان هرمزگان) و همچنین کاشان را پیش رو داشته است. منطقه لامرد اکنون میزبان بزرگ ترین و مدرنترین طرح تولید آلومینیوم ایران (سالکو) است و منطقه پارسیان نیز در حال جذب سرمایه گذاران حوزه صنایع معدنی و پتروشیمی است. وزارت نفت منطقه پارسیان را به عنوان هاب سوم اجرای طرح های پتروشیمی قرار داده است. در حال حاضر ساخت فاز نخست اسکله اختصاصی منطقه پارسیان در مراحل پایانی است و تا اسفند ماه به بهره برداری خواهد رسید. منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس نیز 18 طرح توسعه ای در حال اجرا و برنامه واگذاری زمین به 11 متقاضی سرمایه گذاری در دستور کار دارد. این منطقه در عین حال برنامه دستیابی به ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد را در برنامه دارد. در همین حال به دلیل اینکه اسکله منطقه ویژه خلیج فارس یکی از مزیت های این منطقه به شمار می آید، توسعه آن از محورهایی است که توسط ایمیدرو پیگیری می شود و در این راستا فراخوان جذب سرمایه گذار در دست اقدام است.

جشنواره اینوماین2

ایمیدرو جشنواره ایده های ارزش آفرین با نام اینوماین2 (INNOMINE) را با همکاری معاونت فناوری ریاست جمهوری (و صندوق نوآوری و شکوفایی) و دانشگاه تهران در بهمن ماه برگزار کرد. در این جشنواره تعداد شرکت های ثبت نام کننده و ایده های ارسال شده، با جهش نسبت به سال قبل به 380 مورد رسید. 15 ایده برتر این حوزه نیز در پایان این رویداد معرفی شدند. ایمیدرو، “هم آفرینی ارزش”، را در همکاری با مراکز علمی و تحقیقاتی پیگیری می کند.

راه اندازی پایلوت عناصر نادرخاکی

پایلوت تولید عناصر نادر خاکی در دهه نخست بهمن ماه 98 با حضور “معاون علمی رییس جمهوری” و “وزیر صنعت معدن و تجارت” افتتاح شد. این پایلوت با استفاده از دانش متخصصان داخلی راه اندازی شده که انعطاف پذیری بالایی در استحصال عناصر استراتژیک با عیارهای بسیار پایین یا بسیار بالا را دارد و با توجه به اینکه از روش های مختلف فراوری از جمله روش های فیزیکی و هیدرومتالورژی در آن استفاده شده، امکان حذف همه ناخالصی ها را دارد.

مطالعات نشان می دهد عناصر نادر خاکی کشور، با غنی شدگی ضعیف، اغلب همراه سایر عناصر از جمله آهن، تیتان، فسفات و مواد پرتوزا هستند که راه اندازی این پایلوت،‌ به کامل شدن زنجیره دانش استحصال مواد معدنی و استراتژیک کمک شایانی می کند.

تفاهمنامه با دانشگاه ها و مراکز علمی

ایمیدرو در راستای برطرف سازی نیاز معدن و صنایع معدنی، از سال گذشته اقدام به “نیازمحور کردن” پروژه های پژوهشی کرده و از آن ها حمایت می کند تا به رفع نیازهای موجود در این بخش بپردازند.

این سازمان طبق تفاهمنامه های امضا شده، با 11 دانشگاه و مراکز علمی در حال همکاری است و 20 پروژه نیازمحور (عمدتا در حوزه محیط زیست) در حال اجرا دارد. سازمان ایمیدرو همچنین از 194 پایان نامه بخش معدن و صنایع معدنی حمایت کرده است. در همین حال بودجه حوزه پژوهش رشد 50درصدی و بودجه بخش آموزش رشد 100درصدی در مقایسه با سال 97 داشته است.

حمایت از صنعت گوهر سنگ ها و سنگ های تزئینی

ایمیدرو در کنار حمایت از صنایع بزرگ، برنامه بازبینی و تدوین طرح جامع گوهر سنگ ها (سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی) و همچنین سنگ های تزئینی را با حضور تشکل های تخصصی در دست اجرا دارد. هم اکنون کمیته های مختلفی در این بخش مشغول به کار هستند. این برنامه با هدف رفع موانع این صنایع به اجرا در می آید. مقرر شده به زودی بازار گوهر سنگ ها در اصفهان با همکاری مقامات استانی و بخش خصوصی ایجاد شود. از سوی دیگر عارضه یابی بخش سنگ های تزئینی نیز آغاز شده تا شرایط رشد و به روز آوری صنعت سنگ تزئینی مهیا شود.

ایمیدرو به عنوان متولی توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در کنار فعالان این حوزه قرار دارد. این سازمان نقش سیاستگذاری و تسهیل شرایط فعالیت در معدن و صنایع معدنی را برعهده دارد و زمینه لازم را برای بخش خصوصی به منظور تقویت و توسعه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فراهم می کند. در این میان صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ( از زیرمجموعه های ایمیدرو)، از این حوزه ارزش آفرین و اشتغال زا حمایت می کند.

تامین زیرساخت:

تامین و توسعه زیرساخت سبب تسهیل در انتقال و جا به جایی مواد خام و تولید شده می شود. ایمیدرو با همکاری شرکت های بخش خصوصی، توسعه زیرساخت ها را در اولویت برنامه ها و اقدامات خود قرار داده که برجسته ترین آن ها شامل حمل جاده ای، ریلی،‌ انتقال آب از دریا است. این سازمان تاکنون 660 کیلومتر مسیر جاده ای برای معادن و 373 خط انتقال برق ایجاد کرده است. علاوه بر این احداث نیروگاه هرمز در منطقه ویژه خلیج فارس در راستای توسعه زیرساخت ها انجام شده است. همچنین خط دوم جاده سنگان تربت حیدریه با مشارکت بخش خصوصی اجرایی شده است. ارزش کل سرمایه گذاری این طرح به 800 میلیارد تومان می رسد.

طرح خط انتقال آب از دریای عمان

ایمیدرو با استفاده از تجربه اجرای پروژه انتقال آب از خلیج فارس به مناطق مرکزی، پروژه جدید و بزرگ انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) را با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی می کند.

در این طرح 1500 کیلومتری قرار است پس از شیرین سازی آب دریای عمان، از مسیر خط لوله وارد سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی شود که در نهایت آینده تامین آب در مجتمع معدنی سنگان برای سرمایه گذاران،‌ روشن و اطمینان بخش خواهد شد.

منطقه ویژه خلیج فارس و طرح 10 میلیون تنی فولاد

چشم انداز منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس (از زیرمجموعه های سازمان ایمیدرو)، دستیابی به ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد است. این برنامه طبق راهبری های ایمیدرو و با سرمایه گذاران فعلی این منطقه در دست اجرا است و کنسرسیوم آن تشکیل شده است.

ایجاد ظرفیت تولید 10 میلیون تن فولاد در سواحل مکران

ایمیدرو در راستای سیاست های کلان در افزایش ظرفیت تولید فولاد و به سبب دسترسی سواحل جنوبی به آب و تاسیسات بندری، طرح ایجاد 10 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در سواحل مکران واقع در چابهار (استان سیستان و بلوچستان) را به اجرا گذاشته است. این برنامه با مشارکت بخش خصوصی انجام خواهد شد.

بازار طلا تا پایان سال به کدام سمت می‌رود؟

بازار طلا و سکه به طور سنتی از گزینه‌های نخست خانواده‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود که معمولا با نزدیک شدن به ایام عید، رونق می‌گیرد؛ رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها در روزهای پایانی سال تقویت شود.

«ابراهیم محمدولی» درباره چشم انداز بازار طلا در روزهای پایانی امسال، افزود:بهای اونس طلا به نظر می رسد تحت تاثیر تحولات جهانی به ویژه خاورمیانه نوسان‌های مثبت یا منفی داشته باشد که بیشتر افزایشی ارزیابی می شود و موجب رشد تدریجی قیمت‌ها خواهد شد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره چشم انداز بازار طلا در روزهای پایانی امسال (۴۰ روز باقی‌مانده تا نوروز) گفت: تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که وضعیت بازار بهتر شده و رونق می‌گیرد.

محمدولی با بیان اینکه بازار طلا در ماه های گذشته دچار رکود شده بود، اضافه کرد: نوسان‌های شدید قیمت ارز و به تبع آن رشد قیمت‌ها از دلایل رکود بازار طلاست.

وی اضافه کرد: انتظار می رود در روزهای باقی‌مانده تا پایان سال، شاهد نوسان های بازار ارز نباشیم تا بازار طلا به ثبات و تعادل رسیده و دچار هیجان نشود.

وی گفت: پیش بینی می‌شود که تا پایان امسال، بازار طلا، ثبات و تعادل خود را حفظ کرده و قیمت‌ها اندکی رشد کند و بعید است افزایش شدید قیمت‌ها را مشاهده کنیم.

 

افزایش قیمت‌ها تحت تاثیر رشد بهای اونس

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به تحولات قیمت‌ها در بازار طلا، گفت: قیمت سکه و طلا در معاملات ابتدای این هفته، تحت تاثیر رشد قیمت اونس در بازارهای جهانی، روندی افزایشی داشته است.

محمدولی تصریح کرد: قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی، در حال حاضر نسبت به روز پنجشنبه ( هفته گذشته) رشد حدود هفت دلاری را تجربه کرده و از یک‌هزار و ۵۶۴ دلار به یک هزار و ۵۷۱ دلار رسید.

وی اضافه کرد: بهای هر مثقال طلای ۱۸ عیار نیز از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در روز پنجشنبه به دومیلیون و ۲۱۶ هزار تومان در روز شنبه (دیروز) افزایش یافت. بهای هرگرم طلای ۱۸ عیار نیز از ۵۰۷ هزار تومان به ۵۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز از چهار میلیون و ۹۷۷ هزار تومان در روز پنجشنبه به پنج میلیون و ۱۵ هزار تومان در روز شنبه افزایش یافت. قیمت نیم سکه نیز از ۲ میلیون و۵۵۰ هزار تومان به دو میلیون و۵۵۶ هزار تومان رشد کرد.

وی درباره حباب سکه نیز گفت: با توجه به قیمت‌های جهانی و نرخ دلار، میزان حباب سکه به ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان رسیده که طبیعی است.

 

مطلوبیت طلا برای سرمایه‌گذاری دراز مدت

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت تقاضا در بازار طلا گفت: اکنون میزان خرید طلای ساخته شده (مصنوعات) توسط مردم اندکی افزایش یافته و خرید طلای آبشده کاهش یافته است.

محمدولی افزود: پارسال مردم بیشتر به سراغ طلای آبشده رفتند که بیشتر آنها اطلاعات و دانش کافی درباره طلا نداشتند.

به گفته رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، نداشتن اطلاعات کافی برخی از خریداران، مشکلاتی برای آنها ایجاد کرد و تخلفاتی رخ داد که باعث شد استقبال مردم از طلای آبشده کاهش یابد.

محمدولی به خریداران طلا توصیه کرد: تجربه سال های طولانی فعالیت در بازار طلا نشان می‌دهد که خریداران طلای ساخته شده در دراز مدت، سود خوبی را کسب می‌کنند به همین دلیل بهتر است که مردم به جای طلای آبشده، اقدام به خرید مصنوعات طلا کنند.

 

انتهای پیام

نقل از اتحادیه طلا و جواهر

توصیه های صنفی نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن بیان توصیه هایی به همکاران صنفی از ایشان خواست مسایل امنیتی را در واحدهای کسبی خود رعایت کنند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر تهران؛ “مسعود یزدانی” برای رشد و توسعه صنعت طلا و جواهر توصیه هایی به اعضای صنفی و همکاران خود بیان کرد و از ایشان خواست ضمن رعایت حقوق مشتری با بکارگیری این موارد به رونق صنفی خود بیافزایند.

وی با اشاره به رکود حاکم شده طی سالهای اخیر در بازار گفت: از همه 20 رسته صنف طلا، جواهر، نقره و سکه خواهش می کنم سود خود را به حداقل رسانده تا با بازگشت خریداران به بازار طلا این صنف رونق گرفته و به رشد داد و ستد در بازار پایانی سال دست یابد و با یاری هم از این گردنه تاریخی و جنگ اقتصادی عبور کنیم.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران همکاران صنف را از خرید و فروش غیرفیزیکی و کاغذی طلای آبشده برحذر داشت و افزود: کسانی که در سطح کلان به خرید و فروش غیرفیزیکی طلا اقدام می کنند بعضا با ضرر هنگفتی مواجه می شوند و همه زندگی خود را می بازند و طبیعتاً با توجه به غیرقانونی بودن در صورت اختلاف شکایتی هم نمی توانند کنند و برای احقاق حقوق خود ناتوان هستند.

یزدانی از همه طلافروشان حتی واحدهایی که در مجتمع های تجاری و پاساژ قرار دارند خواست تا در زمان تعطیلی مغازه های خود طلا را در معرض دید قرار نداده و حتما جمع آوری کرده و در صندوق قرار دهند تا اندوخته یک عمر خود در معرض تهدید و سرقت قرار نگیرد.

این مقام مسئول در اتحادیه طلا و جواهر در توصیه ای دیگر به اهالی صنف طلا و جواهر گفت: همکاران محترم در معاملات و داد و ستدها حتما سندی معتبر بین طرفین صادر کنند تا اگر زمانی به مشکل و اختلاف حسابی برخورد کردند بتوانند در مراجع قضایی با ارائه فاکتور به حق خود برسند. بعضا در هیات حل اختلاف اتحادیه مشاهده شده که برخی از همکاران در شکوائیه خود برای معاملات خود سندی ندارند که با مشکل جدی مواجه می شوند.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران جایگاه مشتری را در صنف طلا و جواهر بسیار مهم عنوان و یادآور شد: در دنیای کسب و کار، مشتری مداری حرف اول را می زند و در همه حال باید به حقوق مشتری احترام گذاشت، بعضا چند نسل از یک مغازه خرید می کنند که برخورد مناسب، حسن اعتماد و رعایت اصول مشتری مداری می تواند به رونق یک واحد کسبی و کل صنف بیافزاید.

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن بیان تکریم ارباب رجوع و اعضای محترم در اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد: همکنون همکارانی که امور اداری دارند با یکپارچه شدن واحد اداری و سامانه مکانیزه در اتحادیه به راحتی می توانند کارهای خود را در اسرع وقت انجام دهند. طبیعی است انجام امور همکاران وظیفه ماست و اتاق هیات مدیره و حوزه ریاست و معاونت همه روزه به روی اعضای محترم صنفی باز بوده و تکلیف ماست که به اعتماد همکاران به طور شایسته جواب داده و مشکلات و امور ایشان را به بهترین نحو انجام دهیم.

یزدانی در خاتمه روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر  را واحدی بسیار مهم ارزیابی کرد و  گفت: روابط عمومی اتحادیه نقش مهمی در انعکاس و انتقال عملکرد اتحادیه و بیان مشکلات صنفی همکاران دارد و می تواند خیلی سریع مطالب و معضلات صنفی را به هیات مدیره منتقل کند. برهمین اساس همکاران و اعضای صنفی محترم می توانند هرگونه پیشنهاد و یا راهکارهای خود را از طریق روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر در جهت رشد و پیشرفت صنف و صنعت طلا و جواهر به اطلاع مسئولین اتحادیه برسانند.

 

انتهای پیام

نقل از اتحادیه طلا و جواهر

آب و هوای کنونی تکاب