قیمت جهانی طلا امروز ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

تسنیم : در حالی که نگرانی ها در مورد افزایش موارد ابتلا به کرونا و تبعات اقتصادی آن موجب افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده است، قیمت طلا روز سه شنبه در نزدیکی بالاترین رقم ۸ سال اخیر باقی ماند.

 رویترز گزارش داد، در حالی که نگرانی ها در مورد افزایش موارد ابتلا به کرونا و تبعات اقتصادی آن موجب افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده است، قیمت طلا روز سه شنبه در نزدیکی بالاترین رقم ۸ سال اخیر باقی ماند و در مسیر ثبت بهترین عملکرد سه ماهه طی بیش از ۴ سال گذشته قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۶ درصد کاهش به ۱۷۷۱ دلار و ۷۲ سنت رسید. هفته گذشته قیمت فلز زرد به بالاترین رقم حدود ۸ سال اخیر یعنی ۱۷۷۹ دلار و ۶ سنت رسیده بود. قیمت طلا در معاملات آتی امروز و برای تحویل در ماه اوت با ۰.۰۸ درصد رشد به ۱۷۸۲ دلار و ۶۰ سنت رسید.

قیمت طلا از ابتدای سه ماهه دوم سال جاری تاکنون بیش از ۱۲ درصد رشد داشته و در مسیر ثبت بهترین عملکرد سه ماهه از سه ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۶ تاکنون قرار دارد. طلا همچنین در مسیر ثبت سومین افزایش ماهانه متوالی قرار گرفته است.

جفری هالی تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا گفت: «عوامل اصلی تقویت کننده قیمت طلا در حال حاضر منفی بودن نرخ سود واقعی اوراق خزانه داری آمریکا و خودداری سرمایه گذاران از ریسک پذیری است. وضعیت کرونا در آمریکا و تحولات مربوط به روابط آمریکا و چین را می توان از دلایل کم شدن اشتها برای ریسک پذیری دانست.»

افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر موجب شده تا برخی ایالت های آمریکا برنامه های خود برای بازگشایی کسب و کارها را متوقف کنند.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو گفته چشم انداز اقتصاد آمریکا «کاملا نامشخص است» و بستگی به مهار بیماری و همچنین تلاش های دولت برای حمایت از روند ترمیم اقتصادی دارد.

بانک های مرکزی جهان اقدامات محرک اقتصادی بی سابقه ای را به اجرا گذاشته و نرخ بهره را پایین آورده اند تا بتوانند تبعات خسارت بار شیوع ویروس کرونا را به حداقل برسانند.

بهترین رشد سه‌ماهه اونس در چهار سال اخیر

کرونا؛ کاتالیزور صعود طلا

دنیای اقتصاد : طلا در بازارهای جهانی و در اولین روز هفته، نوسان زیادی نداشت و نزدیک به رکورد هشت ساله خود که هفته گذشته آن را لمس کرده بود، قیمت خورد. با وجود این طلا تا میانه روز توانست خود را بالای مرز ۱۷۰۰ دلاری حفظ کند؛ بالاگرفتن تعداد مبتلایان روزانه به کووید-۱۹ توانسته است این روزها به عنوان پشتوانه محکمی برای فلز زرد عمل کند. بحران اقتصادی به‌وجود آمده و نااطمینانی‌های شدید اقتصادی، سبب شده است تا طلا در میانه سال بیشترین رشد فصلی خود در چهار سال اخیر را به ثبت برساند. مجموعا طلا در سه ماه آوریل، می و ژوئن تاکنون رشد بیش از ۱۲ درصدی را رقم زده است.

کاتالیزور صعود طلا

به‌نظر می‌رسد کرونا فعلا قصد ایستادن ندارد و در کشورهای مختلف مجددا تعداد مبتلایان روزانه، رکوردهای جدیدی را به ثبت می‌رسانند. موج جدید همه‌گیری کرونا در آمریکا در روزهای اخیر سبب شده است که فرمانداران کالیفرنیا دوباره محدودیت‌های جدیدی را وضع کنند و مسوولان شهری واشنگتن نیز برنامه خود برای بازگشایی مجدد اقتصاد این ایالت را به تعویق بیندازند. در کنار اتفاقات آمریکا در برخی کشورها مانند هند و برزیل نیز نمودار مبتلایان کرونا، همچنان صعودی است.  مایکل هوسون تحلیلگر ارشد بازارها در CMC Markets UK درباره اثر شدت گرفتن مجدد همه‌گیری کرونا معتقد است که کاتالیزورصعود طلا به قله ۱۸۰۰ دلاری به ازای هر اونس از قبل در فضای بازارها آماده است. افزایش تعداد مبتلایان در آمریکا و نگرانی از آغاز موج دوم این همه‌گیری در اروپا و آسیا درحقیقت هرگونه امیدی به ریکاوری سریع اقتصاد و احیای V شکل را از بین برده است که این موضوع در نهایت منجر به افزایش شدید تقاضای طلا در بازارها خواهد شد. در صورتی که روند فعلی در هفته‌های آینده ادامه داشته باشد، طلا می‌تواند به سوی قله‌های بالاتر حرکت کند. از نظر هوسون توقف چند روزه طلا نیز احتمالا موقتی باشد و به دلیل رویدادهای انتهای فصل.

تاثیر معکوس بر بورس

افزایش بی‌وقفه صعود تعداد مبتلایان به کرونا تاثیری معکوس بر بازارهای سهام نیز گذاشته است، به صورتی که شاخص اغلب این بازارها به کف دوهفته‌ای خود رسیده است. شاخص‌های اروپایی در روز دوشنبه تا حدی توانستند ضررهای روزهای اخیر خود را پوشش دهند. شاخص اروپایی STOXX۶۰۰ در حالی در اولین هفته رشد محدود ۰۹/ ۰ درصدی را به ثبت رساند که در هفته گذشته نزدیک به ۲ درصد سقوط کرده بود. FTSE۱۰۰ دیگر شاخص اروپایی نیز تقریبا رفتاری مشابه با شاخص STOXX۶۰۰ داشت. FTSE۱۰۰ نیز هفته را با رشد ۵۲/ ۰ درصدی آغاز کرد و این در حالی است که این شاخص نیز در هفته گذشته بیش از ۱۲/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود.  شاخص‌های سهام ایالات‌متحده در هفته‌ گذشته به اتفاق کاهش در ارزش سهام را رقم زدند. شاخص نزدک کامپوزیت که یکی از شاخص‌های مهم بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا است و شامل بیش از ۴ هزار سهام آمریکایی و غیرآمریکایی می‌شود در هفته گذشته بیش از ۹/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. با وجود این عملکرد شاخص‌های سهام در سه ماهه دوم سال میلادی شامل ماه‌های آوریل، می و ژوئن مثبت بوده است. پس از افت شدید شاخص‌های سهام در ماه‌های اول سال ۲۰۲۰ میلادی در آغاز همه‌گیری کرونا، امیدواری‌های به وجود آمده بابت کنترل این ویروس و احیای اقتصادی سبب شد تا بازارهای سهام مجددا به مسیر صعودی بازگردند. شاخص نزدک کامپوزیت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی به ترتیب ۴۵/ ۱۵، ۷۵/ ۶ و ۸۲/ ۲ درصد رشد کرد تا بتواند سقوط بیش از ۱۶ درصدی در دو ماه فوریه و مارس را جبران کند. اما اکنون به‌نظر می‌رسد با افزایش نگرانی‌ها از آغاز موج جدید کرونا و کمرنگ‌تر شدن احیای سریع اقتصاد جهانی، بازارهای سهام دیگر نتوانند رشد قابل توجه خود در فصل دوم سال را تکرار کنند.

آب و هوای کنونی تکاب