رکورد خرید طلای روسیه و چین ثبت می‌شود؟

دوگانگی پیش‌بینی اونس طلا

دنیای اقتصاد : تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا ظرف روزهای آینده با نوسانات زیادی روبه‌رو خواهد شد. اکثر تحلیلگران وال‌استریت در نظرسنجی این هفته پیش‌بینی کردند که قیمت طلا در روزهای آینده کاهش خواهد یافت. این در شرایطی است که سرمایه‌گذاران مین‌استریت همچنان بر این باور هستند که قیمت جهانی طلا در روزهای آتی روندی صعودی خواهد داشت.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که اصلاح قیمت طلا بهترین فرصت برای خرید مجدد خواهد بود؛ چرا که نگرانی‌ها و نااطمینانی‌های اقتصادی و سیاسی زیادی در عرصه جهانی وجود دارد. برخی کارشناسان اقتصادی نیز بر این باور هستند که روند مذاکرات تجاری چین و آمریکا می‌تواند تاثیر زیادی بر بازارهای مالی و سهام داشته باشد و این مساله عامل مهمی برای نوسانات قیمت طلا خواهد بود.در نظرسنجی این هفته ۱۷ تحلیلگر وال‌استریت شرکت کردند که ۵ نفر معادل ۲۹ درصد پیش‌بینی کردند قیمت طلا با افزایش روبه‌رو می‌شود. ۸ نفر معادل ۴۷ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۴ نفر دیگر معادل ۲۴ درصد نیز گفته‌اند قیمت طلا در این مدت تغییری نخواهد داشت.در نظرسنجی آنلاین مین استریت نیز ۹۵۴ نفر شرکت کردند که ۵۶۶ نفر معادل ۵۹ درصد اعلام کردند قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت. ۲۲۱ نفر معادل ۲۳ درصد به کاهش قیمت رای دادند و ۱۶۷ نفر معادل ۱۸ درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییری نمی‌کند.

درحالی که قیمت طلا هفته جاری را کمتر از ۱۵۰۰ دلار در هر اونس به پایان برده است، احتمال دستیابی آمریکا و چین به توافق تجاری و تحولات مربوط به برگزیت می‌تواند تاثیر مهمی بر بازارهای بین‌المللی داشته باشد. فشار فروش موجب خواهد شد تا قیمت طلا با افت بیشتری روبه‌رو شود و این احتمال وجود دارد که قیمت هر اونس طلا تا ۱۴۶۵ دلار کاهش یابد. در این صورت سطح حمایتی مهم برای طلا ۱۴۵۰ دلار خواهد بود.چارلی ندوس تحلیلگر برجسته موسسه LaSalle Futures Group گفت: قیمت طلا در کوتاه‌مدت با کاهش روبه‌رو خواهد شد. به نظر می‌رسد هرگونه کاهش و اصلاح قیمت طلا، بهترین فرصت برای ورود سرمایه‌گذاران خواهد بود.از سوی دیگر برخی تحلیلگران معتقدند که نااطمینانی و نگرانی در عرصه اقتصادی و سیاسی موجب افزایش تقاضا و قیمت طلا خواهد شد.آدریان دی تحلیلگر ارشد اقتصادی بر این باور است که قیمت طلا در کوتاه‌مدت افزایش خواهد یافت. وی گفت: به نظر من امیدواری‌ها درباره توافق تجاری چین و آمریکا و توافق بر سر برگزیت موجب کاهش قیمت طلا شده و این بهترین فرصت برای خرید است. وی افزود: به نظر من فارغ از اینکه آمریکا و چین به توافق برسند یا بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت توافق کنند، دلایل کافی برای خرید طلا وجود دارد.

‌  رکورد خرید طلا شکسته می‌شود؟

چین و روسیه ۲ خریدار بزرگ طلا امسال ۲۵۱ تن طلا خریداری کرده‌اند. موسسه اف‌سی‌استون گزارش داده است که چین و روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از ۲۵۱ تن طلا خریداری کرده‌اند. بر اساس این گزارش چین در سال مالی ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۶ تن به ذخایر طلای خود افزوده است و روسیه نیز ۱۴۵ تن طلا خریداری کرده است.بانک‌های مرکزی جهان نیز طی ماه‌های ژانویه تا اوت بیش از ۵۰۰ تن طلا خریداری کرده‌اند. پیش بینی می‌شود رکورد خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان در سال ۲۰۱۹ شکسته شود. بزرگ‌ترین خریداران طلا غیر از روسیه و چین، عبارتند از ترکیه، لهستان و قزاقستان.

 

13 (2)

طلای زرشوران

آب و هوای کنونی تکاب