محسن نادری، سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران مطرح کرد:

معامله گواهی سپرده شمش طلا در بورس

شیوا نیک وظیفه

معاملات گواهی سپرده شمش طلا در پی امضای توافقنامه ایمیدرو، بانک ملت و معدن طلای زرشوران به زودی در بورس کالای ایران راه‌اندازی می‌شود. این طرح در وهله اول فروش محصول معدن زرشوران که همان شمش طلا است را تسهیل کرده به‌علاوه اینکه راه را برای تأمین منابع نقد معدن زرشوران هموار می‌کند. با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا، سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند سرمایه‌های خود را تبدیل به واحدهای کوچک از شمش طلا نمایند و در مواقع ضروری به نحو شایسته از سرمایه‌های خود استفاده نمایند. همچنین ازآنجایی‌که این سرمایه‌ها در فضایی شفاف یعنی بورس کالای ایران سرمایه‌گذاری می‌شود در نهایت منجر به رونق بازار سرمایه خواهد شد و نقدینگی در دست مردم مسیر بهتری را طی خواهد کرد. مزایای این معاملات و تأثیر آن بر بازار سرمایه را از نگاه محسن نادری، سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در ادامه می‌خوانید.

نادری مزایای این معاملات برای معدن زرشوران و سرمایه‌گذاران را بدین شرح عنوان کرد: با این اقدام تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش به‌منظور خرید مواد اولیه، پرداخت حقوق و مزایای کارگران و بالتبع آن افزایش تولید تسهیل خواهد شد بعلاوه اینکه کاهش هزینه‌های نگهداری و جابجایی، امنیت حفظ سرمایه برای دارنده اوراق، کاهش فاصله زمانی بین تولید و متقاضی، حذف واسطه‌ها، شفاف‌سازی و کمک به ثبات قیمت‌ها از نتایج این اقدام خواهد بود.

وی افزود: استانداردسازی شمش‌های طلا بر اساس ISO17025 لحاظ می‌شود و با معامله گواهی سپرده شمش طلا در بورس، هزینه ساخت در خرید (کارمزد یا اجرت و…) حذف می‌شود همچنین قابلیت نقد شوندگی بالا، قابلیت خرید به میزان سرمایه خریدار، عدم وجود محدودیت زمانی برای خرید طلا را همراه با ریسک خریدوفروش پایین حاصل می‌نماید.

سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران به نحوه ورود شرکت به بازار سرمایه و بهره‌گیری از ابزارهای نوین مالی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران 100 درصد دولتی می‌باشد و متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است لذا ورود به بازار سرمایه می‌بایست از طریق مکانیزم های قانونی انجام پذیرد.

وی استقبال سرمایه‌گذاران را مثبت پیش‌بینی کرد و افزود: با توجه به گسترش بازار سرمایه در میان مردم و استقبال از این بازار و با توجه به صدور اوراق 100 سوتی پیش‌بینی می‌شود تقاضای کافی و 100 درصدی برای فروش گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا وجود داشته باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر امکان خرید شمش‌های یک کیلو جهت حفظ ارزش آتی ذخیره و پس‌انداز مردم وجود ندارد با راه‌اندازی اوراق امکان خرید طلا برای عام مردم به میزان سپرده و نقدینگی عامه جامعه فراهم می‌شود بنابراین پیش‌بینی می‌شود در صورت اطلاع‌رسانی مناسب استقبال مناسبی صورت پذیرد.

وی امکان راه‌اندازی معاملات آتی شمش طلا را نیز تائید کرد.

سرپرست شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در خصوص رویکردهای بورس کالا در اقتصاد کشور گفت: معامله در بورس کالا یکی از پیشرفته‌ترین و مکانیزه‌ترین معاملات دنیا می‌باشد. با توجه به لزوم شفافیت اطلاعات عرضه‌کننده و خریدار در بورس کالا، معامله در آن با اطمینان بین طرفین انجام می‌شود. چون کالاهای عرضه‌شده در بورس کالا می‌بایست دارای تأییدیه اصالت باشد، لذا خریدار با اطمینان از استاندارد بودن کالای عرضه‌شده نسبت به خرید اقدام می‌نماید.

وی تصریح کرد: نرخ‌های عرضه کالاها در بورس کالا عادلانه می‌باشد، زیرا بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند. با توجه به وجود اتاق پایاپای بورس، امنیت معاملات در بورس تضمین‌شده و در صورت تخطی، هریک از طرفین مجبور به پرداخت خسارت طرف مقابل خواهند شد.

طلای زرشوران