اقدامات شرکت گسترش معادن و  صنایع معدنی طلای زرشوران در راستای رسوب زدایی حوضچه تبخیر شماره یک و افزایش حجم آب ورودی آن:

 

حوضچه تبخیر شماره یک در فاصله 1500 متری جنوب واحد فیلتراسیون قرار دارد. هدف از ساخت این حوضچه در طراحی اولیه کارخانه، جمع آوری آب های آلوده تولیدی از زه کش محل دپوی باطله و همچنین سرریز آب های مازاد از واحد فیلتراسیون بوده است تا بدینوسیله از توقفات خط تولید جلوگیری شده و سطح تبخیر آب های آلوده افزایش یافته و عملیات تبخیر در این حوضچه انجام گیرد. همچنین با افزایش سطح پساب در این حوضچه ، آب های آلوده توسط پمپ های مربوطه مجددا به خط تولید برگشت داده شود.

بدلیل ورود میزان بالای پالپ همراه پساب فیلتر شده به داخل حوضچه تبخیر یک، بیش از پنجاه درصد از ظرفیت آب گیری آنها کاهش یافت. در این راستا اقداماتی جهت تخلیه و افزایش حجم حوضچه مذکور انجام گرفت.

با توجه به اینکه  در فصول پر بارش سال تجمع آب در سد باطله روند افزایشی می یابد، نیاز به مدیریت آب های آلوده و در مدار قرار گرفتن حوضچه تبخیر یک از نیاز های ضروری خط تولید محسوب می گردد. به همین منظور تخلیه حوضچه بتنی، تخلیه کامل حوضچه تبخیر و افزایش حجم این حوضچه ها در اولویت دستور کار مدیریت کنونی مجموعه قرار گرفت. با توجه به اینکه احتمال تخریب وآسیب دیدگی ژئوممبراین نصب شده بسیار بالا بود و همچنین تجهیزات مناسبی برای تخلیه کامل این حوضچه در منطقه مهیا نبود، مقرر گردید تا اقدامات لازم جهت تخلیه حوضچه و اصلاح ورق ژئوممبراین حوضچه تبخیر شماره یک انجام گیرد.

به همین منظور و با توجه به ضرورت تخلیه پالپ و اصلاح اساسی حوضچه تبخیر شماره یک، همزمان افزایش حجم آبگیری حوضچه نیز مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت که  براساس برنامه ریزی های لازم توسط عوامل اجرایی و نظارت واحد HSEE کارخانه، عملیات مذکور آغاز گردید. مدت اجرای این پروژه بدون مراحل انتخاب پیمانکار واجد شرایط در حدود 40 روز پیش بینی شده بود که با برنامه ریزی منسجم و فشرده نسبت به تخلیه پالپ موجود در حوضچه و خاک ریزی با خاک رس در دو لایه و کمپکت آن و در نهایت اجرای ژئوممبراین از تاریخ 10/07/1397 لغایت 12/08/1397 به مدت 30 روز (با توجه به اینکه بارندگی در این فصل بیش از یک هفته اجرای ژئوممبراین را به تاخیر انداخت) در قالب کار جهادی و بر اساس اصول فنی و مهندسی اقدام گردید که خلاصه ای از اقدامات انجام گرفته به شرح ذیل می باشد:

 • تخلیه پساب موجود و آماده سازی جهت تخلیه پالپ
 • تخلیه پالپ حوضچه تبخیر شماره یک به مقدار8600 مترمکعب
 • تسطیح و رگلاژ کف حوضچه تبخیر به مقدار 5555 متر مربع
 • خاک ریزی با خاک رس به مقدار 1500 مترمکعب در دو لایه
 • آب پاشی و کمپکت خاک رس با غلطک پاچه بزی در هرلایه و انجام تستهای تراکم با تراکم بیش از 95 درصد
 • نصب ژئوتکستال به مقدار5600 مترمربع
 • نصب ژئوممبرین به مقدار 8955 مترمربع و انجام تستهای آب بندی شامل: 1-تست فشار هوا و کف صابون 2-تست چنگک 3-تست انبر 4- تست بازدید چشمی.

 

مشخصات حوضچه تبخیر شماره یک بعد از بازسازی و اصلاح :

 • سطح کامل ژئوممبرین اجرا شده به مساحت 8600 مترمربع
 • ظرفیت آب گیری حوضچه تبخیر تا تراز روی لوله های سرریز به مقدار 16000 مترمکعب
 • ظرفیت آبگیری حوضچه بتنی تا تراز روی لوله های سرریز به مقدار 1323 مترمکعب
 • ظرفیت کلی حوضچه بتنی و حوضچه تبخیر شماره یک به مقدار 17323 مترمکعب

مطلب حاضر خلاصه ای بود از اقدامات شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در راستای بهبود عملکرد حوضچه تبخیر شماره یک و بهبود عملکرد آن.

 

طلای زرشوران