گچ قالب‌گیری فلزات گرانبها تولید شد

یک استارتاپ موفق به ساخت گچ مخصوص قالب گیری فلزات گرانبها در داخل کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدل سازی بخش جدا نشدنی از صنعت طلا و جواهر است. برای شکل دهی یک قطعه فلزی همچون گوشواره و انگشتر در مرحله نخست فلز مورد نظر ذوب می‌شود و پس از آن در قالب‌های گچی قرار می‌گیرد تا به شکل مورد نظر درآید. برای این بخش نیاز به گچی مخصوص است. این گچ باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. طلاسازان ایرانی این ماده را وارد می‌کنند. زیرا توان تولید آن در داخل کشور وجود نداشت.

اما محققان ایرانی همت به خرج دادند و یک استارت آپ موفق به ساخت این گچ مخصوص قالب گیری فلزات گرانبها شد و اکنون دانش فنی تولید این محصول در کشورمان وجود دارد.

محمد حسن محمدزاده مقدم مسئول این استارت آپ درباره تولید این محصول بیان کرد: این گچ مخلوطی از مواد معدنی و آلی است که تولید آن به علت ویژگی‌های خاص پیچیدگی‌هایی دارد. اما در حال حاضر موفق به تولید آن در کشور شدیم تا نیاز طلاسازان به این ماده رفع شود.

محمدزاده مقدم درباره ویژگی‌های این گچ عنوان کرد: این گچ به شکل پودر است و برای کار باید با آب مخلوط شود به گونه‌ای که سفت یا شل نباشد. همچنین دارا بودن توانایی حرارتی بالا از دیگر ویژگی‌های این ماده است. طلاسازان اصطلاحی دارند که می‌گوید گچ باید به گونه‌ای باشد که طلا را ندزدد. این بدین معنا است که نباید گچ دارای خلل و فرج ریز باشد زیرا هنگامی که طلای ذوب داخل آن ریخته می‌شود وارد این منافذ می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را جمع کرد. خوشبختانه این محصول تمام ویژگی‌های مورد نظر را دارا است.

وی بیان کرد: این محصول سالیان سال است که در صنعت جواهر سازی کاربرد دارد اما از نمونه‌های خارجی آن استفاده می‌شد و تحریم‌ها هم استفاده از آن را با مشکل مواجه کرد. همچنین محصولات خارجی عمدتاً خدمات پس از فروش ندارند. محصولی که ما تولید کردیم از نظر کیفیت در حد نمونه‌های خارجی است اما با قیمتی کمتر عرضه می‌شود. همچنین خدمات پس از فروش هم به مشتریان تعلق می‌گیرد.

محمدزاده مقدم حضور در دوره‌های پیش شتابدهی مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در راستای پیشبرد اقدامات استارت آپ تأثیرگذار دانست و گفت: با شرکت در این دوره‌ها فعالیت‌های ما شتاب گرفت و می‌توان گفت در ساختارمند شدن ذهنمان تأثیر زیادی داشت تا این کسب و کار به درستی حرکت خود را آغاز کند. به نوعی ترس ما از شروع را از بین برد.

نقل از مهر

طلای زرشوران